Minulý týždeň sme mali veľké šťastie. Pomôžme tým, ktorí ho nemali

Ján Žatko

Doteraz sme podobné zábery videli iba z katastrofických filmov, prípadne z reportáží zo Spojených štátov. Vo štvrtok večer sa v oblasti Hodonína počas silných búrok sprevádzaných krupobitím objavilo silné tornádo, ktoré na viacerých miestach spôsobilo rozsiahle škody. Pri vyčíňaní živlu zahynulo najmenej šesť ľudí a desiatky utrpeli zranenia. A to všetko menej ako sto kilometrov od nás. Minulý týždeň sme mali veľké šťastie. Pomôžme tým, ktorí ho nemali.

píše: Ján Žatko

Ničivé tornádo

Tornádo na Morave bolo najtragickejšie v Európe od roku 2001. Stopa po ňom je dlhá 26 kilometrov a 500 metrov široká. Tornádo zničilo tretinu obce Hrušky, väčšina domov prišla o strechy. Ďalšie najviac postihnuté obce sú Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Podľa toho, aké škody napáchalo a prvých vyjadrení českých meteorológov to mohlo byť až sily F4. Tornáda udávame takzvanou Fujitovou stupnicou, ktorá je až do škály F5. Takže F4 bolo už tornádo, ktoré bolo veľmi silné. Jeho sila sa udáva podľa toho, aké veľké materiálne škody napáchalo.

Humanitárna pomoc postihnutým

V tejto chvíli na mieste prebieha okamžitá humanitárna pomoc zasiahnutým obyvateľom. V prvom rade je potrebné zabezpečiť ochranu ich zdravia. V ďalších dňoch sa ukáže rozsah spôsobených škôd. Pomoc bude potrebná okamžite pri odstraňovaní škôd na majetku a opravách bývania rodinám, ale aj dlhodobo. Ľudia, ktorí prepadnú sitom pomoci, ohrozené skupiny ako seniori alebo osamelé matky, rodiny s problémami budú potrebovať na spamätanie sa z dôsledkov katastrofy pomoc aj dva-tri roky.

mali veľké šťastie

Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva

Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír  sa už nasledujúci deň po katastrofe obrátil na občanov Devínskej s  prosbou o pomoc pre zasiahnuté obce a ich obyvateľov. Podľa jeho informácií bola vtedy najviac potrebná balená pitná voda a trvanlivé potraviny.
mali veľké šťastie
Dobrovoľný hasičský zbor Devínska Nová Ves doručil už noci z 25. na 26. júna s tromi autami, v mene mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves a jej obyvateľov, humanitárnu pomoc a to balenú vodu a trvanlivé potraviny postihnutému regiónu v Hodoníne.
mali veľké šťastie
Odovzdávanie humanitárnej pomoci.

Finančné zbierky na pomoc postihnutým

Česká vláda v rámci rýchlej pomoci Juhomoravskému kraju okamžite uvoľnila desať miliónov korún (393-tisíc eur). Český premiér Andrej Babiš požiadal vedenie Európskej únie o pomoc pre región južnej Moravy. Medzitým sa rozbehli aj zbierky na pomoc zasiahnutým obciam na Morave. Z množstva organizácií, ktoré organizujú finančné zbierky uvádzam nasledujúce tri zverejnené na webe Českej televízie. Minulý týždeň sme mali veľké šťastie. Tornádo nás minulo. Pomôžme tým, ktorí ho nemali a ktorí prišli o strechu nad hlavou.

Ďalšie účty nájdete na webe Českej televízie.

Stav darcovského účtu Brnenskej diecéznej charity 28. 6. 2021 o 12.00.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *