Kam za vodou: Lipót

Ján Žatko

Tohtoročné letné horúčavy neúprosne pokračujú.  A aj keď nám meteorológovia na víkend predpovedajú možnosť búrok, predsa len padne vhod možnosť ochladiť sa v príjemnom prostredí. Dnes vám v seriáli Kam za vodou odporúčam využiť ponuku termálneho a zážitkového kúpaliska Lipót. Kúpalisko je v Maďarsku, asi hodinu cesty autom z Devínskej Novej Vsi.

píše: Ján Žatko

Termálne bazény Lipót

Termálne a zážitkové kúpele Lipót sa nachádzajú v Maďarsku v blízkosti Dunaja asi 70 km od Devínskej Novej Vsi. V areáli sa nachádzajú 2 termálne bazény s liečivou vodou s masážnou sprchou krku a ramien s teplotou 33 až 38 °C a  hĺbkou 1,05 m. Termálna voda s teplotou 65 °C vyviera z hĺbky 2 200 m. Je alkalicko-uhľovodíkového charakteru s obsahom jodidových iónov. Je vhodná na liečenie pohybového ústrojenstva, reumatických a zápalových ťažkostí. Voda zdroja č. K-7 I. bola v roku 2004 oficiálne vyhlásená za liečivú vodu.

Lipót
Bazén s termálnou vodou.

Detský bazén pre najmenších

Pre deti sú ale určite zaujímavejšie „ich“ bazény. Pre tých najmenších je určený detský bazén s minihradom a šmykľavkou s hĺbkou 0,30 až 0,60 m a teplotou vody 30 až 32 °C.

Lipót
Bazén pre najmenších.

Detský zážitkový bazén

Väčšie deti zaujme zážitkový bazén s plochou 600 m². V bazéne  nájdu širokú rodinnú šmykľavku, kde sa naozaj zmestí celá rodina, vodopád, divokú rieku, podvodnú masáž a ďalšie atrakcie. Hĺbka bazéna je  1,20 až 1,35 m a teplota vody od 31 do 33 °C.

Lipót
Detská zážitkový bazén.

Plážový bazén s toboganmi

Najväčšou atrakciou kúpaliska Lipót je určite plážový bazén  s množstvom dramatických toboganov. Má rozlohu až 1 200 m² a ak máte radi adrenalín, môžete si vybrať až zo štyroch veľkých toboganov. Priznám sa, že ja som si na tobogany netrúfol. Radšej som obdivoval odvážlivcov, ktorí sa s výskotom spúšťali z výšky nadol. Bolo ich naozaj neúrekom a záujemci o spustenie po tobogane si museli vystáť nemalý rad. Okrem toboganov je zaujímavou atrakciou v tomto bazéne aj obrovská vodná lopta. Vyšplhať sa na ňu nie je jednoduché. Ten, ktorému sa to podarí potom poskakovaním spôsobí veľké vlnobitie, ktoré si užíva okolie. Hĺbka bazéna je od 0,15 do 1,40 m a teplota vody od 31 do 33 °C.

Lipót
Plážový bazén s toboganmi

Detský vodný park s atrakciami

Keď už deti prestane baviť pobyt v niektorom z bazénov, určite ich zaujme vodný park s výmerou 350 m² s fontánami, sprchami a ďalšími atrakciami.

Lipót

Plavecký bazén

Na svoje si tu prídu okrem detí aj plavci. Športový plavecký bazén s hĺbkou 2 m a dĺžkou 33 m a vyznačenými plaveckými dráhami poskytuje možnosť na realizáciu aj tým, ktorí si chcú popri relaxe aj trochu zaplávať. Ja som si plavecký bazén naozaj užil. Ani zďaleka nebol taký preplnený ako detské bazény. Môžete si tu natrénovať aj vaše schopnosti  skákať do vody na skokanskej doske. Teplota vody je od 26 do 28 °C.

Lipót
Plavecký bazén.

Sauna Mlyn

Ak už máte dosť bazénov, toboganov, fontán a vodopádov, možno vás zaujme možnosť chvíľu relaxovať vo fínskej saune Mlyn s osviežujúcou sprchou. Vstup do sauny je v cene vstupného.

Lipót
Sauna v podobe mlyna.

Relax v tieni stromov

Mňa osobne na kúpalisku najviac oslovila možnosť príjemného oddychu na trávniku v tieni stromov. Areál kúpaliska sa rozprestiera až na 10 hektároch prírodnej trávnatej plochy. Okrem kúpania ponúka aj množstvo iných aktivít na trávenie voľného času, napríklad detské ihrisko, plážový volejbal, futbal, bedminton, stolný tenis, vodné cvičenia a vodný aerobic.

Detské ihrisko.
V bezprostrednej blízkosti bazénov je na trávniku tesno…
… ale už o kúsok ďalej je voľného priestoru dosť.

Od hladu nezahyniete

Ak ste si so sebou nenabalili dostatočnú zásobu potravín a nápojov, od hladu tu určite nezahyniete. V komplexe je v prevádzke samoobslužná jedáleň,  pizzeria, palacinkáreň, cukráreň s výbornou zmrzlinou a bufet so skvelými langošmi. No a pre fajnšmekrov bar priamo v bazéne. Ceny sú veľmi prijateľné. Napríklad kopček zmrzliny stojí 300 forintov, cesnakový langoš 650 forintov. Obed v jedálni vás vyjde od 2 do 3 tisíc forintov.

Pred pizzeriou a bufetom s langošmi je vždy živo.

Ako tam dostanete

Autom je to z Devínskej do Lipótu 66 km a dostanete sa tam asi za hodinu. Aby ste nemuseli ísť po maďarskej diaľnici, treba ísť cez starý hraničný prechod z Rusoviec do Rajky. O žiadnej pravidelnej hromadnej doprave z Bratislavy neviem, ale niektoré cestovné kancelárie poriadajú do Lipótu jednodňové výlety. Napríklad na 1. septembra je ponuka za 6 € tu. Pre fyzicky zdatných odvážlivcov bude určite zaujímavou výzvou ísť do Lipótu na bicykli. Je to dosť ďaleko, ale na maďarskej strane sú popri ceste pekné cyklochodníky.

Okraj areálu s tichým potokom.

Vstupné

Dospelí 3 200 forintov, deti od 6 do 14 rokov 2 500 forintov, rodinné vstupné (2 dospelí + 1 dieťa) 8 100 forintov. Každé ďalšie dieťa 1 900 forintov. Vstupné oprávňuje na jednorazový (to znamená, že nesmiete vyjsť z areálu kúpaliska) vstup do bazénov, na tobogany aj do sauny.  Podľa dnešného kurzu VUB banky dostanete za 1 euro 311 forintov. Na kúpalisku je možné platiť aj v eurách, ale výhodnejšie je vymeniť si forinty vopred.

Vstup do areálu kúpaliska.

Autokemping

Pre tých, ktorí by v Lipóte radi relaxovali dlhší čas a nechce sa im každý deň pendlovať medzi Devínskou a Lipótom je tu možnosť ubytovať sa v kempingu priamo v areáli kúpaliska Lipót. Môžete sa ubytovať vo vlastnom stane, obytnom prívese, alebo v jednom z mobilných domov. Ak som správne počítal, tak jedna noc by mala štvorčlennú rodinu vyjsť cca 16 000 forintov vo vlastnom stane alebo karavane alebo 39 000 forintov v mobilnom dome.

Kemping Lipót.

Videopozvánka do Lipótu

Ďalšie tipy na pobyt pri vode

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *