Jedovatá krása do verejnej zelene nepatrí

Ľubica Fábri

Pri prechádzke tienistým zákutím za areálom materskej školy, vo vnútrobloku ulice Pavla Horova 17-19, ste možno niektorí na sklonku prázdnin spozorovali pozoruhodné rastliny s veľkými okrasnými listami. V záujme bezpečnosti detí sme z rastlín preventívne odstránili v uplynulých dňoch nápadné pichľavé tobolky – plody, ktoré ukrývajú prudko jedovaté semená.

píše: Ľubica Fábri

V prípade jedovatých krások ide o ricín obyčajný (Ricinus communis). Podľa viacerých odborných zdrojov je smrteľnou dávkou pre dieťa už užitie 5 semien tejto rastliny, pre dospelého 5 až 20 semien. Pôvodom africká rastlina sa u nás pestuje ako letnička a je ozdobou mnohých súkromných záhrad. Na verejné priestranstvá rozhodne nepatrí, rovnako ako by sa nemala vysádzať v záhradách, kde sa pohybujú malé deti a pod.

ricínov
Tobolky ukrývajúce prudko jedovaté semená.

Predpokladám, že rastliny s nebezpečnými semenami vysadil niekto z obyvateľov domu v nevedomosti, nie so zlým úmyslom. Dobrovoľné skrášľovanie okolia bytových domov je nepochybne záslužnou a pochvalnou činnosťou. Ako potvrdzuje záber na jeden zo záhonov s viacerými inými rastlinami, komorné zákutie sa rozrastá a bude lahodiť oku okoloidúcich aj bez ricínov.

ricínov

O výskyte ricínov na sídlisku sme informovali kompetentných zamestnancov Miestneho úradu v DNV. Verím, že sa s pestovateľom ricínov dohodnú na ďalšom postupe a uskutočnia preventívne opatrenia do budúcna. Rada dotyčnému „spoluzáhradníkovi“ poskytnem v prípade záujmu bezodplatne rady, alebo aj nejaké nové rastlinky na vysadenie zo zásob mojich súkromných záhrad (kontakt u vydavateľa blogu).

ricínov
Ricín obyčajný.

Odborná starostlivosť o verejnú zeleň a túžba ľudí po krajšom prostredí na sídliskách v Devínskej Novej Vsi sú samostatnou veľkou témou. Možno príde raz na pretras za menej „jedovatých okolností“…?

ricínov

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *