Iniciatívny blbec horší ako triedny nepriateľ

Ján Žatko

Iniciatívny blbec horší ako triedny nepriateľ. My skôr narodení si veľmi dobre pamätáme túto charakteristickú vetu z čias socializmu. Dávalo sa tým najavo, že je lepšie keď babrák nič nerobí, pretože aspoň nič nepokazí. Žiaľ, tentoraz som sa tým iniciatívnym blbcom stal ja. Kvôli mne sa neuskutočnila plánovaná svätá omša vo Waitovom lome. Ospravedlňujem sa za to všetkým devínskonovoveským farníkom.

ospravedlňuje sa: Ján Žatko

Nielen náboženská ale aj spoločenská udalosť

Svätá omša vo Waitovom lome na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa stala už tradíciou. Začína sa vždy pred západom slnka. Preto v prípade dobrého počasia môžu veriaci so záverom svätej omše zároveň sledovať ako žeravý slnečný kotúč zapadá za obzor v neďalekom Rakúsku. Svätá omša vo Waitovom lome je zároveň dobrou príležitosťou spomenúť si na ľudí, ktorí pred rokom 1990 zahynuli na hranici medzi Slovenskom a Rakúskom. Rovno pod Waitovým lomom sa tiahol kilometre ďaleko niekoľkonásobný ostnatý drôt, ktorý tvoril  tzv. železnú oponu, ktorá nás vtedy oddeľovala od slobodného sveta. Ten bol iba kúsok od Waitovho lomu, hneď za riekou Moravou. Stovky ľudí v tých časoch zaplatili svojim životom za svoju túžbu pozrieť sa za tú oponu. Pamiatku na tieto obete komunizmu nám pripomína od roku 2005 pamätník postavený len o pár kilometrov ďalej na sútoku Moravy a Dunaja nazvaný Brána slobody. Svätá omša vo Waitovom lome je slúžená aj za nich.

iniciatívny blbec

Iniciatívny blbec

Keďže blog Týždeň v Devínskej som založil s úmyslom informovať obyvateľov našej mestskej časti o tom čo sa okolo nich deje, zverejnil som pred rokom článok Svätá omša vo Waitovom lome, ktorým som pozval záujemcov na túto výnimočnú akciu. Podobne som to urobil aj minulý týždeň, keď som zverejnil na blogu článok s názvom Pozvánka na svätú omšu vo Waitovom lome. Žiaľ, tentoraz táto moja iniciatíva vypálila úplne naopak ako som zamýšľal. Článok si prečítal človek, ktorý je presvedčený o tom, že zhromaždenie veriacich vo Waitovom lome by spôsobilo nenapravideľnú škodu na okolitej prírode. Obul sa do veci a výsledkom jeho angažovanosti bolo preventívne zrušenie svätej omše vo Waitovom lome zo strany organizátorov.

Orchester FOR Bratislava na sv. omši vo Waitovom lome v roku 2011.

Komunikácia na Facebooku

Bližšie podrobnosti sa môžete dozvedieť z diskusie na Facebooku pod mojou pozvánkou na svätú omšu vo Waitovom lome.

Rastislav Cikrai: Nie je to porušenie zákona o ochrane prírody? Preveríme to. Určite to bude riešiť príslušný úrad ochrany prírody.

Tomas Lencz: Dostala sa ku mne informácia, že omša bola preložená na 17:30 do kostola sv. Ducha v Devínskej a nebude vo Weitovom lome v dôsledku tejto diskusie. Je mi to ľúto, lebo omša má dlhodobú tradíciu a táto spomienka na mŕtvych, ktorí tragicky zahynuli pri pokuse o útek cez socialistické hranice s ukončením pri západe Slnka má svoju atmosféru a svoj duchovný význam. Vzhľadom na dlhodobo dobrú spoluprácu farnosti a obce nepochybujem o tom, že sa to do budúcnosti povolí, možno s nejakými podmienkami. Bol by som rád, aby bolo jasné, že tu nikto nechce porušovať zákony a robiť neporiadok. To odporúčam sa radšej pozrieť, kde všade sú vylezené autá pod Srdcom, alebo kto a kde chodí na štvorkolke či aute na Sandberg  (! na FB bola taká fotka). Do budúcnosti od vás privítam konštruktívny prístup a priamu komunikáciu s farnosťou. Ďakujem za pochopenie.

Rastislav Cikrai: Ochrana prírody nemôže byť všade a naozaj niektorých páchateľov hlavne na motorkách sa nedá chytiť. Ľudia skôr podporujú mimovládky ako VLK namiesto toho, aby sa sami niečoho zriekli a zostali v medziach zákona. Ja mám úradnú povinnosť v takýchto veciach konať a som rád že to zostalo pri prevencii a nemuseli sme pristúpiť ku sankcii. Ľutujem, že ľudia nechápu nutnosť ochrany Devínskej Kobyly. Pánovi farárovi som vysvetlil presný administratívny postup ako sa stretnúť v 4. stupni ochrany bez porušenia zákona.

Viktor Svarc: Ak by vám skutočne išlo o ochranu prírody v celej šírke a nielen o represiu a zákazy, mohli ste namiesto zákazu akcie na poslednú chvíľu urobiť výnimku s tým, že by ste priamo na mieste v rámci osvety a omše dostali priestor na to, aby ste ľudí upozornili na to, kde sa nachádzajú a ako sa tam majú správať. Takto by ste aspoň trošku vykryli deficit v oblasti práce s verejnosťou, ktorú SOP na tomto území zatiaľ značne zanedbáva. Pretože ochrana prírody nemá v žiadnom prípade byť len o represiách a trestoch (vonkajšej motivácii), ale predovšetkým o vzdelávaní širokej verejnosti (vnútornej motivácii).

iniciatívny blbec
Kozy vo Waitovom lome.

Čo dodať na záver

Iniciatívny blbec horší ako triedny nepriateľ. Neviete si predstaviť, ako som sám na seba naštvaný tým, že na základe mojej iniciatívy propagovať túto úžasnú akciu bola nakoniec zrušená. Na svätej omši vo Waitovom lome som sa zúčastnil viackrát. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že sa tam nikdy neodohrávalo nič, čo by škodilo okolitej prírode. Ale niekto, kto na tejto omši v živote nebol, si v pohodlí svojej obývačky alebo pracovne prečítal môj článok a rozhodol sa, že musí Waitov lom ochrániť pred nájazdom divokých devínskonovoveských farníkov. Gratulujem. Podarilo sa vám to. Držím vám palce, aby ste taký istý úspech mohli sláviť aj pri tých motorkároch. Ja viem, to nebude až také jednoduché.  Medzi nimi nie je žiaden iniciatívny blbec, ktorý by vám dopredu oznamoval svoje nájazdy na Devínsku Kobylu. Tak ako som to urobil ja. Gratulujem vám k tomu, že ste si mohli do svojho profesijného životopisu zapísať ďalší úspešný bod v boji proti vandalom devastujúcim Devínsku Kobylu.  A odporúčam vám ešte raz si prečítať komentár Viktora Švarca. Hovoril mi z duše.

iniciatívny blbec
Labyrint vo Waitovom lome.

Súvisiaci článok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *