Hlasujte za workoutové ihrisko v Devínskej

workoutové ihrisko
Ján Žatko

Bratislavský samosprávny kraj po prvý raz v histórii spustil projekt participatívneho rozpočtu. O použití štvrť milióna eur môžu rozhodovať obyvatelia kraja. O finančné prostriedky z participatívneho rozpočtu samosprávneho kraja sa uchádza aj mestská časť Devínska Nová Ves, ktorá chce postaviť parkourové a workoutové ihrisko. Podporte tento projekt hlasovaním na stránke www.rozhodni-bsk.sk. Hlasovať možno do 27. augusta 2018.

píše: Ján Žatko

Čo je to participatívny rozpočet

Participatívny rozpočet vychádza z celosvetovo uznávaného konceptu, ktorý bol prvýkrát zavedený v roku 1989 v brazílskom meste Porto Alegre. Upravená verzia sa implementuje už niekoľko rokov aj v Európe a úspešne sa začala realizovať aj na Slovensku. Ide o nástroj zapojenia verejnosti do procesu rozhodovania cez formu tvorby konkrétnych projektov, ich  výber, voľbu a následný monitoring.

Participatívny rozpočet Bratislavského samosprávneho kraja

Bratislavský samosprávny kraj po prvý raz v histórii spustil projekt participatívneho rozpočtu. BSK vyčlenilo pre túto časť rozpočtu 250 000 €, pričom maximálna výška dotácie na jeden projekt je stanovená na 5 000 €. O dotáciu prejavilo záujem celkom 150 žiadateľov. Komisia z predložených projektov odporučila 135 projektov, ktoré postúpili do záverečného hlasovania verejnosti. Predložené projekty zahŕňajú všetky oblasti komunitného života, či už na podporu mládeže, športu, kultúry, vzdelávania, voľnočasových aktivít. V okrese Bratislava IV. súťaží o podporu celkovo 15 subjektov. Pre tento okres bola vyčlenená finančná čiastka vo výške 37 179 €. Úspešní žiadatelia s najvyšším počtom hlasov budú mať čas na realizáciu projektu do konca roka 2018.

workoutové ihrisko
Budova Bratislavského samosprávneho kraja.

Parkourové a workoutové ihrisko Devínska Nová Ves

O dotáciu z participatívneho rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja sa uchádza aj mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves s projektom Parkourové a workoutové ihrisko. Celkový rozpočet projektu: 16 423 €, mestská časť žiada dotáciu 5 000 €, čo je maximálna možná výška dotácie. V odôvodnení svoj projekt špecifikuje mestská časť nasledovne:

Mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves má záujem vybudovať parkourové a workoutové ihrisko pre dospievajúcu mládež a mladých ľudí, ktorí majú záujem cvičiť na hrazdách, stenách a prvkoch na posilňovanie a cvičenie vlastnou váhou tela.

Parkourová zostava s prvkami aj pre work-out vyžaduje aj kvalitnú dopadovú plochu, ktorá musí spĺňať všetky parametre bezpečnosti. Ihrisko s prvkami pre parkour a workout bude verejne dostupné s možnosťou ďalšieho dopĺňania cvičebných zostáv a prvkov podľa požiadaviek verejnosti. Konštrukcia ihriska a dopadová plocha bude certifikovaná s osadenými QR kódmi do aplikácie s video-ukážkami cvikov.

workoutové ihrisko
Street workoutové ihrisko v Piešťanoch.

Začiatok hlasovania

Hlasovať za jednotlivé projekty sa začalo vo štvrtok 26. júla 2018. Hneď prvý deň hlasovania zachytili túto informáciu mamičky z Devínskej Novej Vsi a rozbehli na sociálnej sieti kampaň za workoutové ihrisko u nás. Hlavne ich zásluhou sa projekt Devínskej Novej Vsi už počas dňa dostal na prvé miesto projektov z okresu Bratislava IV. V piatok 27. júla sa objavila výzva na podporu projektu aj na oficiálnom webe Devínskej Novej Vsi. Hlasovať možno do 27. augusta 2018 na stránke rozhodni-bsk.sk. V čase zverejnenia tohto článku bol náš projekt stále na prvom mieste v okrese so 249 hlasmi pred projektom Prebuďme Šípkovú Ruženku! žiadateľa Združenia Rady rodičov Nejedlého z Dúbravky so 106 hlasmi a projektom Všetci za stôl – stolný tenis pre všetky deti žiadateľa TTC Záhorská Bystrica s 87 hlasov. Takže hlasujte, zdieľajte a rozširujte. A možno aj vašom zásluhou ešte v tomto roku budeme môcť využiť nové parkourové a workoutové ihrisko v Devínskej Novej Vsi.

5 komentárov k “Hlasujte za workoutové ihrisko v Devínskej”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *