Dve tváre Pivného Janka

pivného janka
Ján Žatko

Predminulý víkend bolo v Devínskej Novej Vsi rušno. Turisti a bežci šliapali na Devínsku Kobylu, Čripáci varili guláš v Srdci a na priestranstve pred starou poštou na Istrijskej ulici to doslova vrelo. Ľudia sa zabávali, popíjali a vychutnávali dobré jedlo u Pivného Janka II. Veľa ľudí odchádzalo nadšených, veľa sklamaných a niektorí boli z tejto akcie dokonca zúfalí. Pýtal som sa ich prečo.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV

Chlieb a hry

Ľudia potrebujú chlieb a hry. Táto stará pravda osvedčená už v antickom Ríme platí aj dnes a platí aj v Devínskej Novej Vsi. Aj preto sa akcia Pivný Janko usporiadaná prvýkrát v máji na Devínskonovoveské hody skončila s veľkým úspechom. Keď som v júni zverejnil na sociálnej sieti anketu s otázkou, ktoré z verejných podujatí Devínskonovovešťanov na jar najviac zaujalo, vybrali si hlasujúci s prehľadom práve Pivného Janka, festival remeselného piva a dobrého jedla. Nečudo, že sa organizátori rozhodli pre veľký úspech akciu zopakovať aj na jeseň.

pivného janka
Májový Pivný Janko.

Prečo som nenavštívil Pivného Janka

Mám rád dobré pivo, mám rád dobré jedlo a mám rád aj dobrú hudbu. Napriek tomu som Pivného Janka II nenavštívil. Uprednostnil som vtedy trápenie vlastného tela a šliapal som celý deň na Devínsku Kobylu. Po dvanástich hodinách výšľapu som už túžil iba po teplej sprche a nie po zábave na Pivnom Jankovi. Preto moje poznatky z tejto akcie sú iba sprostredkované. Ale sú zaujímavé a dosť rozporuplné.

pivného janka
Výšľap na Devínsku Kobylu.

Spokojnosť organizátorov s priebehom akcie

Organizátori boli s priebehom akcie spokojní. Svoju prvú reakciu zverejnili na FB stránke festivalu ešte o štvrtej ráno po festivale:

Je nedeľa štyri hodiny ráno. Všetkým vám, ktorí ste si s nami druhé vydanie Pivného Janka užili chceme z celého srdca poďakovať, že ste prišli. Ste fantastickí a dávate nám chuť robiť to pre vás! Nie sme dokonalí a možno nám pár vecí nevyšlo, ako sme chceli. Ale poučili sme sa a vieme, kde sa treba zlepšiť. Mnoho vecí ale vyšlo a to vďaka úžasným ľuďom, ktorí na tomto projekte s nami robili. Hneď, ako sa dospíme, pošleme vám veľké ďakujeme!

Sľúbené poďakovanie znie nasledovne:

Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a podporili tento mladý festival. Veríme, že sa vám mnohé páčilo a to čo sa nepáčilo sa budeme snažiť do budúcna vylepšiť! Devínsku milujeme a sme veľmi radi, že je tu toľko úžasných ľudí, ktorí nám so všetkým obetavo pomáhali! Aj vy robíte túto komunitu výnimočnou, ďakujeme!

pivného janka
zdroj: FB Pivný Janko

Zábavou jedných by nemali trpieť druhí

Spokojnosť organizátorov však nezdieľajú ľudia bývajúci v okolí bývalej pošty, kde sa akcia konala. Viacerí z nich ma oslovili. Chceli odo mňa aby som zabávajúcim sa odkázal, že kým oni sa dobre zabávali, ich deti kvôli hlasnej hudobnej produkcii nemohli spať ani za zatvorenými oknami. Stretol som sa s viacerými mamičkami a všetky hovorili to isté. Nemajú nič proti tomu, aby sa ľudia v Devínskej zabávali. Len nechápu, prečo pri tom musí byť taký hluk, že trpia všetci okolo bývajúci obyvatelia a hlavne ich deti. Hovorili pred akciou s pracovníkom miestneho úradu zodpovedným za akciu. Prisľúbil im, že hudobná produkcia bude v znesiteľných medziach. Nebola.

pivného janka
zdroj: FB Pivný Janko

Zúfalá mamička sa chce odsťahovať z Devínskej Novej Vsi

Vraveli mi, že hluk meraný špeciálnou aplikáciou na smartfóne vysoko prekračoval povolenú normu. Ja viem, ich meranie nenahrádza oficiálne meranie štátnych orgánov. Ale vari si mali vopred objednať prítomnosť pracovníkov úradu verejného zdravotníctva aby mali dôkaz, že hladina hluku presahuje povolené hodnoty? Nemal by túto skutočnosť ustrážiť miestny úrad, ktorý túto akciu povolil a spoluorganizoval? Pritom Pivný Janko nie je jedinou akciou, ktorá spôsobuje ľuďom bývajúcim na Istrijskej ulici bezsenné noci. Tých akcií je viac, tŕňom v ich oku je napríklad aj častá hudobná produkcia v Tarzanii. Podnety na miestny úrad o nápravu zostali zatiaľ bez odozvy. Jedna z mamičiek s ktorými som sa rozprával to riešila tak, že počas pivného víkendu odišla aj s deťmi preč. Ďalšia vážne uvažuje o tom, že sa kvôli hluku z hudobných produkcií odsťahuje z Devínskej Novej Vsi. Keď mi to vravela, mala slzy v očiach.

pivného janka
zdroj: FB Pivný Janko

Problémy počas Pivného Janka

Problémy s Pivným Jankom však tentoraz nemali iba obyvatelia Devínskej Novej Vsi bývajúci v okolí podujatia. S pochopením zákazníkov sa nestretli ani dve opatrenia organizátorov týkajúce sa zvláštneho zálohovania pohárov a nemožnosti platiť v hotovosti. Svoju nespokojnosť vyjadrili aj v nasledujúcej diskusii na FB stránke Devínska Nová Ves:

Branislav Isteze: Pivný Janko – level nenažranosti 2.0. Aby som dal zalohu 2 € za pohár a vrátia 1 € ??? Že servisný poplatok? Za 1 € ! Už som bol na xy akciách, kde také poháre používajú, ale toto som nezažil. Nenechal som tam ani cent.

Petra Jánošíková: Dík za info, zoberiem si pohár z domu.   

Zuzana Zabkova: Na stránke eventu písali, že do vlastných nenalejú.

Petra Jánošíková: No ja ale nerozuniem prečo keď je záloha za pohár 2 eurá, tak vrátia iba 1 euro.

Renata Brondošová RajnohováNa festivale piva v Starej tržnici si kúpite pri vchode pohár za 2 €. Keď odchádzate, buď Vám vrátia 2 €, alebo si pohár môžete nechať ako suvenír s logom…

Petra Jánošíková: Tak to je všade!!!!!! Len tu im hrabe.

Rafael Habo: Slovenská realita, Slovák chce zarobiť na všetkom.

Michal Beleš: To je ten najmenší problém, o tom informovali dopredu. Horší bol ten systém s tou platbou.

Jana Gönzi Považanová: Čo za systém?

Branislav Isteze: Treba si kúpiť kredit dopredu. Ak neminieš – nevracia sa.

Michal Čurda: Atmosféra dobrá (bol som tam 20 min.) a finančná politika otrasná. Ceny prehnané, zaujímalo by ma, ktorý idiot má toto na svedomí resp. kto to povolil.

Juraj Juraj: Prehnané ceny, platba kreditom, záloha za pohár, no strašná blbosť. Išli sme preč.

Laura Ščasná: Všetko by bolo fajn, aj 2 € záloha, ale teda servisný poplatok 1 € nikde nefunguje okrem Pivného Janka. Je to na smiech.

Ak by niekto namietal, že som zo spomínanej diskusie vybral iba negatívne komentáre, môže si ju celú prečítať tu.

pivného janka
zdroj: FB Pivný Janko

 Diskusia na domácom ihrisku Pivného Janka

Kontroverzná diskusia ohľadne podujatia prebehla aj na FB stránke Pivného Janka. Aj keď tu sa občas objavili aj kladné ohlasy.

Silvia Pavešicová: Zúčastnili sme sa, výborne sme sa najedli, napili aj zabavili s AC/DC. Ďakujeme! Určite pokračujte, aj v DNV je viac ľudí, ktorým “kultúra” kolotoče a cukrová vata nestačí. S nedostatkom informácií ohľadom kartičiek aj programu sme mali ale viacerí problém.

La Bea: Celé na p… ale tento folklór nás potešil  Za ten vám dávam 5*

Kristina Krajcikova: Bolo to super, ďakujeme!! A vratné poháre myslím že viacerí ocenili vrátane nás.

Libor Laštúvka: Aj ja sa teším z peknej akcie . Verím, že aj tou sľúbenou kartou to už nabudúce pôjde. Chcem ale využiť túto príležitosť sa opýtať: to euro, čo ste vybrali na poháre ide na to chemické čistenie, alebo je to podpora akcie (kvázi vstupné)? Ja som pohár vrátil, ale vlastne tí ľudia, čo ho tam nechali, vás podporili dvoma eurami .

Pivný Janko: Treba chápať, že systém vratných pohárov je služba. Nejde o tovar, ako pri použití jednorazových pohárov, ktoré kúpite v obchode, po použití zahodíte a ďalej sa o nič nestaráte. Pri vratných pohároch sú náklady neporovnateľne vyššie. Jednak je to samotný prenájom pohárov, keďže vám ich dodávateľ neposkytuje zadarmo. Už len táto suma je násobne vyššia oproti kúpe jednorazových pohárov. Ďalej je to doprava na miesto určenia, skladovanie, personál ktorý poháre ľuďom rozdáva, personál ktorý sa o poháre na festivale stará, t.j. zabezpečuje ich prerozdelenie do stánkov, prináša čisté a odnáša špinavé, strážna služba, ktorá majetok v noci stráži, a nakoniec zase odvoz a záverečné umývanie a poplatok za zničené poháre. Je na Vás, či nám veriť budete alebo nie, ale spomínaný manipulačný poplatok tieto výdavky na našej akcii nepokryl. V žiadnom prípade nešlo o vstupné, ktoré malo slúžiť na obohatenie organizátora.

Mima Lenka Ucnikova: Zaujímavé, že inde tá služba funguje celkom inak.Tak buď vy jediný máte výnimku, alebo tu dakto odrbáva.

Libor Laštúvka: Mám ale potom trochu nejasno v tom, prečo je zakázané si doniesť vlastné poháre. Neodľahčilo by vám to z práce a nákladov? Rovnako aj ekologické by to bolo, keďže si svoj pohár doma sám umyjem.

Miša Šimkovič: Medzi vratnými pohármi a vratnými fľašami nie je ŽIADEN rozdiel. No pri vrátení zálohovanej fľaše v obchode nikoho ani nenapadne Vám ukradnúť polovicu z uhradenej zálohy.

Pivný Janko: Vážení diskutujúci, nehnevajte sa prosím na nás, ale niektoré vaše komentáre sa veľmi ťažko čítajú! Je až zarážajúce, aké nenásytné sú vaše požiadavky! A akú nekonečnú hodnotu pripisujete vášmu jednému euru! Že prečo?!

 • je úplne bežné, že sa na festivaloch a koncertoch platí vstupné, ktoré býva rozhodne vyššie než 1 €
 • my sme vám v rámci festivalu priniesli vystúpenie 6 kvalitných kapiel, ktoré nehrali zadarmo!
 • vyprodukoval sa zlomok odpadu v porovnaní s májovým Pivným Jankom, čo nás nesmierne teší
 • podnet na ekologické nakladanie s plastovým odpadom mimochodom prišiel aj z vašej strany! V tejto myšlienke rozhodne plánujeme pokračovať
 • festival nemal finančnú podporu ani z mestského rozpočtu a teda vašich peňazí a ani od iných finančných partnerov
 • realizácia kvalitného festivalu nie je lacná záležitosť
 • nič z toho, čo ste mohli zažiť by nebolo možné, bez enormnej pracovnej pomoci z Miestneho úradu DNV
 • mnohí pracovníci na festivale pracovali ďaleko nad rámec svojich pracovných hodín a bez akéhokoľvek nároku na honorár! A to niekoľko dní a nocí
 • sumu, ktorá ostala účastníkom na kartách s kreditom sme sa vopred rozhodli venovať na podporu projektov skrášľujúcich DNV a už niekoľko dní prebieha hlasovanie, o aký projekt pôjde
 • organizátor nemá žiadne percentá z predaja samotných stánkarov, celá suma ostáva predajcom!!!
 • reálne sa teda bavíme o tom, že váš príspevok na festival nášho rozsahu bol “spolufinancovaný” z manipulačného poplatku 1 € za systém vratných pohárov
 • každý, kto má aspoň základnú predstavu o rozsahu nákladov na realizáciu eventov musí chápať, že s návštevnosťou, akú Devínska ponúka, je veľmi ťažké baviť sa za okolností uvedených vyššie, o ziskovom projekte
 • a to všetko pre poplatok 1 €..
 • núka sa nám preto zhodnotenie, že Devínska si zrejme zaslúži len podujatia jarmokového typu, kolotoče, cigánska a cukrová vata (nechceme sa nikoho týmto dotknúť!)
 • v žiadnom prípade však nie je za 1 € možné ponúknuť kvalitný kultúrny program a kapely ranku Le Payaco a pod.
 • ak vaše komentáre čítajú obetaví ľudia z organizačného tímu z Miestneho úradu, zrejme premýšľajú, prečo to asi tak všetko robia?!
 • za nás po 3 dňoch nevyspania a úmornej roboty konštatujeme ďakujeme a zbohom!
 • skúste sa za 1 € zabaviť na nejakom inom podujatí alebo si ho strčte do šporkasky!!!
pivného janka
zdroj: FB Pivný Janko

Názor autora na záver

Potom ako som si prečítal tieto kontroverzné názory, potom ako som si vypočul nešťastné mamičky, mám z Pivného Janka II veľmi rozpačitý dojem. Chápem, že ľudia sa radi zabávajú. Ja tiež. Chápem, že ľudia si radi vypijú dobré pivo alebo burčiak. Ja tiež. Chápem, že ľudia si radi zahryznú do dobrého jedla. ja tiež. Ale… Keď sa niekto rozhodne usporiadať finančne náročnú akciu, mal by to otvorene vopred povedať a vyberať od ľudí vstupné a nehradiť náklady na akciu z rôznych skrytých poplatkov. Ak chce niekto zafinancovať dobrú vec pre Devínsku Novú Ves, mal by to urobiť buď z vlastných peňazí, alebo usporiadať transparentnú zbierku. A potom bude na dobrovoľnom rozhodnutí každého človeka, či na zbierku prispeje alebo nie. Ľudí, ktorí neminuli na festivale svoj kredit sa nikto nepýtal, či s tým súhlasia alebo nie. No a čo je úplne ale úplne najdôležitejšie. Usporiadanie dobrej zábavy pre ľudí, by v žiadnom prípade nemalo byť na úkor tých, ktorí na tom mieste bývajú. Aby po festivale nemali plné oči sĺz a aby sa po festivale nechceli z Devínskej Novej Vsi odsťahovať.

pivného janka
zdroj: FB Pivný Janko

Pre našich hejterov

Ako úplnú bodku na záver uvádzam reakciu usporiadateľov na kritické pripomienky svojich zákazníkov. Každý si môže urobiť svoj vlastný názor, ale nazývať nespokojných zákazníkov hejtermi mi príde už naozaj cez čiaru.

Pre našich hejterov.

Kým vy sladko spíte, my do rána zbierame vaše poháre. Ale nesťažujeme sa, práve naopak, sme na seba hrdí, lebo sme práve pre prírodu a morské korytnačky spravili milionkrát viac, než vy pre ne spravíte na facebooku za celý život!

Presne o tom totiž systém vratných pohárov je. Tona plastových pohárov neputuje do koša, ale do fabriky, kde ich priemyselne umyjú, zabalia a znovu použijú na ďalšom festivale, ktorému na prírode záleží. Nie, nie sú to poháre, ktoré sa vyrobia, raz použijú a zahodia. Tieto cirkulujú v systéme, ktorý sa o ne stará, aby sa čo najviac využili. A táto starostlivosť aj niečo stojí. Nás prebdetú noc a mozole na rukách a vás to ofrflané 1 evríčko. Chcete si to nabudúce vymeniť?

Nebuďte enviromentalisti len na facebooku. Je čas pre tie silné reči aj niečo naozaj spraviť.

S vami ostatnými sa radi uvidíme aj budúci rok pri dobrom pive a príjemnej zábave! Želáme krásnu nedeľu!

Pivný Janko II – 14. a 15. september 2018

Takto ste sa hostili a zabávali minulý týždeň na septembrovom Pivnom Jankovi.Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a podporili tento mladý festival. Veríme, že sa vám mnohé páčilo a to čo sa nepáčilo sa budeme snažiť do budúcna vylepšiť! ;)Devínsku milujeme a sme veľmi radi, že je tu toľko úžasných ľudí, ktorí nám so všetkým obetavo pomáhali! Aj vy robíte túto komunitu výnimočnou, ďakujeme!Ešte stále môžete hlasovať za projekt, ktorý bude podporený nepoužitými kreditmi z festivalu. Celková suma predstavuje 804 EUR a hlasovať sa dá do nedele 29. septembra 24:00h na tomto linku:https://www.facebook.com/events/623050521409631/permalink/676152646099418/

Uverejnil používateľ Pivný Janko Štvrtok 20. september 2018

zdroj: FB Devínska Nová Ves, FB Pivný Janko

5 komentárov k “Dve tváre Pivného Janka”

 1. ľudia sa budú sťažovať vždy, na to si jednoducho treba zvyknúť. Na jednej strane sa nám mália akcie, ktoré sa v našej mestskej časti vôbec robia, a na druhej strane nám vadí zvýšený hluk. Ale jedno bez druhého jednoducho nejde. Sú mestá a dediny kde sa tradične usporadúvajú vinobrania, hody, hasičké, prvomájové zábavy, Dni zelá, jarmoky, Vianočné trhy … súčasťou sú vždy hudobné produkcie a dosť hlučné. A koľkokrát nekončievajú o 22:00 (pozrite si program Dni zelá tento rok, pripomínam, že koncerty sú v centre mesta). Zato, že niektorí ľudia sú precitlivelí a neznášanliví sa predsa nemusia zakázať a obmedziť. Väčšina ľudí je určite tolerantnejšia a ak sa už týchto akcií nezúčastňuje, resp. len za bieleho dňa, tak znesie že raz za čas si musia dať hlasnejšie televízor, zavrieť okná alebo pôjdu ich deti o niečo neskôr spať. Každý má na výber: keď mu vadí ruch mesta a akcií ktoré sa s ním spájajú, nech pouvažuje naozaj o tichšom mieste na bývanie, niekde uprostred prírody. My ostatní veľmi radi privítame akékoľvek spestrenie bežného života. Stačí, keď na poriadok a umravnenie nespratných jedincov dozrie ten, kto to má v náplni práce a je za to platený, dokonca z našich peňazí: mestská polícia. Tak to je v každej kultúrnej krajine. PS: niektoré mladé mamičky asi zabudli, ako sa zabávali, keď boli mladšie a bez záväzkov. Alebo starší ľudia, ako sa voľakedy zabávali a tancovali do rána. Aj my sa občas chceme …

 2. Dokonalý príklad taho, ako sa ľudia nechajú ošklbať o eura. Všetci chodíte do Rakúska a ukazujete prstom, ako tam všetko funguje. A keď zídete z cyklomosta do SR prve čo je ako útecha: zadarmo podradna kultura so šialene drahým občerstvením. Chcete to? Jasne že áno:) Hamba „opitému Janovi“…..

 3. Pivný Janko : „…. nič z toho, čo ste mohli zažiť by nebolo možné, bez enormnej pracovnej pomoci z Miestneho úradu DNV …. “ Toľko organitátor. Je ale veľká škoda, že pracovníci Miestneho úradu DNV nepracujú bežne tak horlivo pre bežného obyvateľa DNV. Čo je dôvovom ich „enormnej pracovnej pomoci z Miestneho úradu DNV“?

 4. A čo čaká Pivný Janko? Nechce mať s predajom spojené žiadne výdavky? Veď je to jeho kšeft a investície sa mu tam veľmi slušne vrátia.
  S výdavkami na program a techniku mu veľmi pekne pomohla obec na úkor kultúrnych podujatí.
  Netreba sa skrývať za ekológiu a morské korytnačky, peniaze hýbu svetom!!!!!! A nie je to inak ani v DNV.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *