Tento víkend bol v Devínskej Novej Vsi veľmi bohatý na zaujímavé akcie. Na Istrijskej ulici si na Pivnom Jankovi Devínskonovovešťania užívali lukulské hody. V Srdci bolo tiež veselo, Čripáci tam usporiadali guláš party. Ja som si vybral tretiu akciu. Pochod na Devínsku Kobylu.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV

Pochod na Devínsku Kobylu

Non-stop pochod alebo beh z Devínskej Novej Vsi na Devínsku Kobylu a späť pod názvom Výšľap na Devínsku Kobylu usporiadal ultramaratónec Jozef Rajchl spoločne s ďalšími spoluorganizátormi už dvanástykrát. Pochod mal trasu ako vždy Devínska Nová Ves – Devínska Kobyla – Devínska Nová Ves. Štartovalo sa pred Materskou školou na Ulici Pavla Horova. Trasa viedla po asfaltke k vodárni a potom po turistickej cyklotrase a na záver po červenej značke až po rázcestie pod Devínskou Kobylou a po tej istej ceste späť. Jeden okruh bol dlhý 6 km a výškové prevýšenie bolo 340 metrov. Každý účastník mohol prejsť toľko okruhov, koľko vládal.

pochod
Jozef Rajchl rozdáva posledné inštrukcie pre štartom dennej 12-hodinovky.

24-hodinový alebo 12-hodinový pochod

Účastníci si mohli vybrať medzi 24-hodinovým alebo 12-hodinovým pochodom. 24-hodinovka a zároveň nočná 12-hodinovka bola odštartovaná v piatok o 18:30, denná 12-hodinovka v sobotu o 6:30.  Organizátori predviedli skvelú prácu. Trasa bola veľmi dobre označená a pre účastníkov bol na štarte pripravený aj dobre vybavený bufet. Podľa môjho odhadu sa výšľapu aktívne zúčastnilo viac ako 50 súťažiacich. Počasie im prialo. V piatok večer sa síce štartovalo v daždi ale neskôr sa počasie umúdrilo a sobota bola už ideálna na pochod.

pochod
Na kontrolnom stanovišti na vrchole Devínskej Kobyly.

Absolútni víťazi Výšľapu na Devínsku Kobylu

Absolútnymi víťazmi sa stali Alojz Šablica a Peter Kováč, ktorí za 24 hodín dokázali zdolať vrchol Devínskej Kobyly 21-krát. Prešli celkovú vzdialenosť 126 km a prekonali pritom 7 140 výškových metrov. Len tak pre vašu predstavu. Na Kriváň sa väčšinou vyráža z Troch studničiek. Prevýšenie je tam 1 293 metrov. Z vlastnej skúsenosti viem, že zvládnuť Kriváň je naozaj úctyhodný výkon.  No a teraz si predstavte, že víťazi Výšľapu na Devínsku Kobylu zvládli za 24 hodín väčšie prevýšenie ako keby päťkrát za sebou vystúpili na Kriváň z Troch studničiek a späť. Ich pochod bol neuveriteľným výkonom. Keby som to nevidel na vlastné oči, tak neuverím.

pochod
Absolútni víťazi.

Ocenenia na záver

Na záver organizátori ocenili najlepších v každej kategórii. Zvláštne ceny dostali najstarší účastník, 86-ročný Vladimír Svrček a najmladšia účastníčka, ktorou bola iba 8-týždňová Zina Janečková. Tá pravdaže neabsolvovala trať po svojich, ale schúlená v batôžku na hrudi svojej mamičky. Na záver uvádzam neoficiálne výsledky vo všetkých kategóriách. Pri rovnakom počte kôl o víťazovi rozhodol kratší čas.

pochod
Najstarší účastník – 86-ročný Vladimír Svrček.
pochod
Najmladšia účastníčka schúlená na hrudi svojej mamičky na vrchole Devínskej Kobyly.