Devínska Nová Ves od 5. 4. 2021

Ján Žatko

Bláznivý apríl v DNV. Prelomová dohoda o bratislavských lesoch. Ešte raz o kine Devín. Výročie oslobodenia Devínskej. Odovzdávali sme nebezpečný odpad. Chcete zažiť atmosféru Tour de France? Elektronické sčítanie skončilo. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Z histórie DNV: Oslobodenie Devínskej Novej Vsi

V tichosti sme si pripomenuli 76. výročie oslobodenia našej mestskej časti. Oslobodenie Devínskej Novej Vsi opisuje očitý svedok, obecný kronikár Leopold Jablonka. Text z obecnej kroniky prinášam nezmenený, s dobovou štylistikou a gramatikou. Dobové fotografie zachytávajú oslobodenie Bratislavy.

Kino Devín (2. časť)

Dovoľte mi na úvod zacitovať zo zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. V paragrafe 8 sa uvádza, že majetok obce slúži na plnenie úloh obce a majetok obce sa má zveľaďovať a zhodnocovať a vo svojej celkovej hodnote zásadne nezmenšený zachovať. O nevyužitých príležitostiach na rekonštrukciu kina Devín píše Peter Rajkovič.

Zachránili sme Devínsku Kobylu pred pilčíkmi. Teraz ju musíme zachrániť pred sebou

Milovníci prírody majú dôvod na oslavu, pretože sme spoločne zachránili Devínsku Kobylu pred pilčíkmi. Včera sme sa dozvedeli potešujúcu správu: „Hlavné mesto SR Bratislava uzavrelo prelomovú dohodu s podnikom LESY SR o obmedzení ťažby dreva v štátnych lesoch na území Bratislavy. Štátne lesy, ktoré spravujú viac ako polovicu lesných porastov na území Bratislavy, znížia ťažbu dreva o polovicu a na 55% územia bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva.

Zber nebezpečných odpadov už zajtra

V sobotu 10. 4. 2021 mohli fyzické osoby nepodnikatelia využiť bezplatnú možnosť odovzdania nebezpečných odpadov na Istrijskej ulici pred bývalou hasičskou zbrojnicou (parkovisko pri modrom dátovom centre na úrovni budovy Mýtnice).

Fotografia týždňa

Rozkvitnutá magnólia zasypaná snehom. Tohtoročný bláznivý apríl v Devínskej Novej Vsi. Foto: Ján Žatko.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo

V špeciálnom veľkonočnom Kresle DTV sa zhovárala moderátorka Barbora Chlebcová s kurátorkou Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Beátou Zámečníkovou o veľkonočných zvykoch v Devínskej Novej Vsi.

Devex

Vyšiel aprílový Devex. Nájdete v ňom výzvu na podporu podnikateľov v DNV, informáciu o prijímaní detí do základných škôl a príprave nového cyklomosta cez Moravu, prehľad veľkonočných tradícií, návod na schudnutie a veľa iných zaujímavostí.

Napísali o nás

Za mimoriadnym úspechom mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves v elektronickom sčítaní stojí kreatívna komunikácia

Mestská časť Bratislava-Devínska Nová Ves skončila ako najlepšie elektronicky sčítaná mestská časť nad 10 000 obyvateľov s 90% sčítaných obyvateľov. Devínska Nová Ves pristúpila ku komunikačnej kampani kreatívne a v online priestore vytvorila buzz-efekt aj prostredníctvom slovných hračiek, ktoré nabádali k pomoci pri sčítaní seniorov a detí – skupín obyvateľov, pri ktorých by sa mohlo zdať elektronické sčítanie problematické. Do komunikačnej kampane bola zapojená aj herečka, komička a moderátorka, Elena Vacvalová, ktorá vyzvala spoluobčanov Devínskej Novej Vsi k zapojeniu sa do sčítania. Všimol si portál touchit.sk.

V bratislavských lesoch sa bude menej rúbať, lesopark sa rozšíri, magistrát za to zaplatí tristotisíc eur ročne

Magistrát a štátny podnik Lesy SR podpísali zásadnú dohodu o obmedzení ťažby v prímestských lesoch na území Bratislavy. Štátny podnik bude ťažiť o polovicu menej, magistrát za to zaplatí tristotisíc eur ročne. Lesy SR tieto peniaze investujú naspäť do podpory rekreácie. Informujú Bratislavské noviny.

Splnený sen cyklistov. Štartovať na Tour de France môže teraz každý

Na Slovensko prichádza úplne nové cyklistické podujatie s názvom L’Etape Slovakia by Tour de France, na ktoré sa môže prihlásiť každý, kto si túži zmerať sily s bývalými šampiónmi Tour de France a na vlastnej koži zažiť svetovú úroveň cyklošportu. Podujatie sa uskutoční 21. a 22. augusta 2021 a trasa vedie aj cez Devínsku Novú Ves. Informuje portál bratislava.zoznam.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Stále platí prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek! Tomu zodpovedá aj ponuka podujatí v DNV. Miestny úrad je otvorený v obmedzenom režime. Prijímanie stránok sa viaže na rezerváciu ! Navštíviť môžete Šrot park, keďže ide o prírodnú galériu. Nedeľnú svätú omšu môžete sledovať v priamom prenose na internete. Denova pokračuje v rozmiestňovaní veľkokapacitných kontajnerov na verejných priestranstvách. Tento týždeň zbiera OLO plasty a papier vo vreciach. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 164 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *