Devínska Nová Ves od 4. 11. 2019 do 10. 11. 2019

Ján Žatko

Občania Devínskej sa obracajú na primátora Valla kvôli developerským projektom Slnečný vrch I. a II. Zvládne ešte Devínska ďalší rozvoj? V našej mestskej časti je nová atrakcia. Pred rokom boli komunálne voľby. Aj o tom sa viac dozviete v nasledujúcich riadkoch. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Iniciatíva občanov „Za udržateľný rozvoj Devínskej Novej Vsi“

Zdá sa to byť neodvratné. Na Devínsku Novú Ves sa vrhli developeri. Hlad po bytoch v Bratislave je obrovský a tak práve teraz nastal ten správny okamih, keď je treba stavať a stavať. Najlepšie na zelenej lúke, alebo na zelenom poli. Tam je to najlacnejšie. Tisícky bytov, stovky miliónov eur. O to sa tu hrá. A že doprava skolabuje? O to nech sa stará niekto iný.

Fotofórum a Železná opona

Fotofórum 2019 a Železná opona. Istra Centrum už po jedenásty usporiada výstavu fotografií obyvateľov ale aj návštevníkov Devínskej Novej Vsi. Tentoraz je pri príležitosti 30. výročia pádu Železnej opony súčasťou aj sprievodná výstava v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Výstava je pre verejnosť prístupná do 30. 11. 2019 v otváracích hodinách múzea.

Galéria Šrot park v Devínskej sa otvára už v sobotu

Zdá sa, že v Devínskej Novej Vsi pribudla ďalšia zaujímavá atrakcia. Pripravujil ju Branislav Pokorný v blízkosti cyklotrasy a Tarzanie. V sobotu 9. 11. 2019 na pravé poludnie tam otvoril prírodnú galériu s názvom „Šrot park“ v Devínskej. Otvorené bude počas víkendov od 10.00 do zotmenia.

Čítali sme pred rokom: Zvládne ešte Devínska ďalší rozvoj?

Presne pre rokom vrcholila aj v Devínskej Novej Vsi kampaň pred komunálnymi voľbami. Zapojil sa do nej aj Vladimír Kočvara. Uchádzal sa o post poslanca miestneho zastupiteľstva. Vo voľbách neuspel. Našťastie ho to neodradilo a zapája sa aktívne do práce v prospech mestskej časti ako člen Komisie výstavby a životného prostredia.   Presne pred rokom zverejnil na tomto blogu článok „Zvládne ešte Devínska ďalší rozvoj?“ Článok znovu uvádzam v pôvodnom znení.

Galaktikos Winter floorball Classic

V sobotu 9. novembra bolo v telocvični na Základnej škole Pavla Horova mimoriadne živo. Športová škola Galaktikos tam usporiadala už 5. ročník turnaja Galaktikos Winter floorball Classic. Turnaj začal o 9.00 a hral sa súčasne na dvoch ihriskách. Na turnaji sa zúčastnil rekordný počet 117 detí zo šiestich základných škôl.

Stalo sa pred rokom: Komunálne voľby 2018

Presne pred rokom sa na Slovensku konali komunálne voľby. V Devínskej Novej Vsi sa na nich zúčastnilo rekordných 44, 2 % oprávnených voličov. Bolo to najviac za posledné štyri komunálne voľby. Voľby priniesli zmenu na poste starostu a mestského poslanca. Tak isto nastala výmena viac ako polovice poslancov miestneho zastupiteľstva. Prikladám výsledky komunálnych volieb 2018 v DNV tak ako boli oficiálne zverejnené.

Magazín DTV nás informoval o

Vyšiel novembrový Devex

Okrem iného sa z neho dozviete kto získal ocenenie Devínskonovoveská holubica, o prírodnej enviroučebni Na skale pod Sandbergom, o novej mobilnej aplikácii Devínskej Novej Vsi a osadení inteligentného odpadkového koša. Prihovára sa vám poslankyňa miestneho zastupiteľstva Veronika Veslárová a samozrejme nesmú chýbať odpovede starostu Dáriusa Krajčíra na otázky občanov.

Čo píšu o nás iní

Už aj obyvatelia Devínskej Novej Vsi majú svoju aplikáciu

Devínska Nová Ves spustila aplikáciu, v ktorej obyvatelia mestskej časti nájdu aktuality, personalizované správy od starostu, ako aj všetky dôležité kontakty a otváracie hodiny. Aplikácia tiež umožňuje obyvateľom zaslať správu alebo podnet priamo na úrad, v sekcii Doprava nájdu odchody a príchody autobusov a vlakov, k dispozícii je aj susedskú burzu pre obyvateľov. Informuje portál bratislava.dnes24.sk.

November 1989: Hranica krvi a nádejí

Keď Gustáv Husák v roku 1969 povedal, že „hranice nie sú korzo, aby sa tu volakdo prechádzal“, na československých hraniciach s Rakúskom a Nemeckom už dvadsať rokov zomierali ľudia. Zastrelení, po zásahu elektrickým prúdom z drôtov natiahnutých na hranici, dohryzení psami. Železná opona viedla aj chotárom Devínskej Novej Vsi. Prečítate si v denníku SME.

Na výročie Nežnej revolúcie sa opäť symbolicky zatvorí hranica s Rakúskom

O deväť dní sa symbolicky zatvoria hranice medzi slovenskou a rakúskou stranou a to na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorý sa opäť stane spomienkovým miestom na obete režimu Železnej opony. Podujatie Víkend zatvorených hraníc, ktorého organizátorom je Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, sa uskutoční 17. novembra 2019 od 10:00 do 17:00 hodiny. Píšu Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

V stredu je vo Vile Košťálová verejné zasadnutie miestneho zastupiteľstva. Denova tento týždeň končí s jesenným rozmiestňovaním veľkokapacitných kontajnerov. V sobotu sa Istra Centrum bude otriasať tvrdým rockom. V nedeľu sa bude dať prejsť cez Cyklomost slobody iba s vycestovacou doložkou. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 995 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *