Devínska Nová Ves od 24. 5. 2021

Ján Žatko

Včeláriky na Sandbergu. Rastislav Tešovič má problém. Znovu sa diskutuje o plánovanej výstavbe na Slnečnom vrchu. Prinesie nová stavebná legislatíva raj pre developerov? Spackané mimoriadne zastupiteľstvo. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Verejné prerokovanie navrhovanej činnosti „Obytný súbor Slnečný vrch I“

V stredu 26.05.2021 sa o 10.00 uskutočnilo na Magistráte hl. m. SR Bratislavy, v zasadacej miestnosti č. 110 na Uršulínskej ul. č. 6, verejné prerokovanie navrhovanej činnosti „Obytný súbor Slnečný vrch I, Bratislava – Devínska Nová Ves“.

Hromadná pripomienka k návrhom zákonov v oblasti územného plánovania a výstavby

Na blogu Týždeň v Devínskej som sa už viackrát zaoberal záujmom developerov zastavať Devínsku Novú Ves čo najviac ako sa len dá. V súčasnosti sa pripravuje nová stavebná legislatíva, ktorá výrazne zvýhodňuje developerov na úkor občanov a obcí. Hromadná pripomienka k navrhovanej legislatíve je pripravená združeniami VIA IURIS, WWF Slovensko a SOS BirdLife Slovensko. Podpisovanie hromadnej pripomienky bolo už ukončené.

Tak trochu spackané mimoriadne zastupiteľstvo

Vo štvrtok 20. 5. 2021 sa uskutočnilo narýchlo zvolané mimoriadne online zasadnutie miestneho zastupiteľstva Devínskej Novej Vsi. Hlavným dôvodom bolo zaujatie stanoviska k návrhu VZN mesta Bratislavy o dočasnom parkovaní. Starosta Dárius Krajčír však doplnil program rokovania predložený na mimoriadne zastupiteľstvo tak trochu nečakane aj o viacero bodov týkajúcich sa majetku zvereného do správy mestskej časti DNV.

Zvolal starosta Dárius Krajčír mimoriadne zastupiteľstvo v rozpore so zákonom?

O priebehu narýchlo zvolaného mimoriadneho online zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň vo štvrtok 20. 5. 2021, som už písal v predchádzajúcom článku. Záver zastupiteľstva bol dosť emotívny. Protestoval som proti spôsobu, akým ho starosta Dárius Krajčír zvolal, pretože to bolo podľa mňa  v rozpore so zákonom o obecnom zriadení. Dárius Krajčír si to nemyslí.

Rastislav Tešovič má problém

Za udalosť týždňa v bratislavskej mestskej politike možno nepochybne označiť zverejnenie informácie Trasparency International Slovensko, že štyria bratislavskí mestskí poslanci Rastislav Tešovič, Tomáš Korček, Rastislav Olekšák a Soňa Svoreňová čerpali koronadotácie z Ministerstva hospodárstva v celkovej výške 137 tisíc eur veľmi podozrivým spôsobom. Udalosť už mala dohru aj v mestskom zastupiteľstve. „Hriešnici“ skončili v jednotlivých dozorných radách bratislavských mestských podnikov a Rastislav Tešovič sa vzdal aj funkcie predsedu mestskej finančnej komisie. K tomu, či sa plánujú vzdať aj poslaneckých mandátov, sa zatiaľ žiaden z nich nevyjadril.

Fotografia týždňa

Včeláriky zlaté na Sandbergu. Foto: Rudolf Urmín.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo

V Kresle DTV sa zhovárala moderátorka Patrícia Malecová s Martinom Knutom, výkonným riaditeľom Ligy za duševné zdravie.

Napísali o nás

Mestský parlament schválil dohodu s Lesmi SR o znížení ťažby dreva

Dohodu o obmedzení hospodárenia v štátnych lesoch na území Bratislavy, ktorú ešte v apríli podpísal bratislavský primátor Matúš Vallo s riaditeľom štátneho podniku Lesy SR Tomášom Čukom, vo štvrtok schválilo aj bratislavské mestské zastupiteľstvo. Znamená to, že v štátnych lesoch v Bratislave a jej blízkom okolí sa bude menej ťažiť drevo, niektoré lokality budú bezzásahové. Informujú Bratislavské noviny.

ŽSR potrebujú na tento rok o 115 mil. eur viac ako stanovil rozpočet

Rozpočet verejnej správy stanovil pre ŽSR dotáciu na rok 2021 vo výške 244 miliónov eur. To je o 115 miliónov eur menej ako je požiadavka ŽSR, ktorá odzrkadľuje skutočnú potrebu v súvislosti so stavom prvkov železničnej infraštruktúry. Prvoradým cieľom ŽSR je podľa hovorkyne udržanie bezpečnosti a spoľahlivosti železničnej prevádzky, k čomu je potrebné dofinancovanie na bežnú údržbu, ale aj riešiť takzvanú odloženú údržbu z predchádzajúcich rokov. Druhým cieľom je realizovať významné investičné akcie modernizácie tratí v úsekoch Poprad – Lučivná, Devínska Nová Ves – Kúty – štátna hranica, prestavbu uzla Žilina a dokončenie posledných rozostavaných úsekov medzi Bratislavou a Žilinou. Informuje stránka podkapotou.sk.

Minulý rok boli komáre premnožené. Zopakuje sa to aj počas najbližšieho leta?

Vonku sa nám pomaly zletnieva a tí, ktorí môžu, chodia do prírody, užívajú si rozkvitnuté kvety, štebotavé vtáctvo, koncerty žiab, a šťastlivci natrafia už aj na nejaké tie hríby. Všetko priam ideálne, až kým na nás počas prechádzok nezačnú útočiť roje komárov, ako to bolo napríklad vlani. Keďže máme len niekoľko dní po záplavách, s najväčšou pravdepodobnosťou môžeme očakávať vlnu kalamitných komárov. Čomu nasvedčuje vzorka z jazera. Bratislavský magistrát však uisťuje, že tentoraz má larvy komárov pod kontrolou. Informujú noviny.sk.

Geológ: Pred miliónmi rokov boli Malé Karpaty ostrovom v mori

Takmer celý rok, až do konca apríla 2022, potrvá nová výstava Západoslovenského múzea v Trnave, ktorá chce potešiť najmä milovníkov zaniknutých svetov. Má názov Treťohorné more a predstavuje skameneliny – pozostatky treťohorného mora na území západného Slovenska. Vystavujú skameneliny pochádzajúce z lokalít Rohožník, Mučín, Borský Mikuláš, Devínska Nová Ves, Trstín, Horovce a ďalších. Informuje portál teraz.sk.

Aj bratislavskí poslanci čerpali koronadotácie podozrivo

Bratislavský mestský poslanec Rastislav Tešovič (Team Vallo) je v schéme štátnej pandemickej pomoci nájomcom najväčším prijímateľom spomedzi politikov na Slovensku. Od ministerstva hospodárstva získal spolu už šesť rôznych dotácií vo výške viac ako 92-tisíc eur.  Tvrdí to Transparency International Slovensko na blogu v Denníku N.

O reakcii Rastislava Tešoviča na toto obvinenie a o ďalšom vývoji situácie sa dozviete viac v článku „Rastislav Tešovič má problém„.

Devínska Nová Ves očakáva

Denova pokračuje v rozmiestňovaní veľkokapacitných kontajnerov na verejných priestranstvách. Stavebná komisia sa bude zaoberať Slnečným vrchom. Online Deň otvorených dverí v ZUŠ. Priamy prenos svätej omše z Kostola Ducha Svätého tentoraz okrem nedele aj vo štvrtok. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 202 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *