Devínska Nová Ves od 26. 4. 2021

Ján Žatko

Nadšenci brigádovali na Sandbergu. Róbert Remiáš je pochovaný v DNV. Za fotografiu na Sandbergu bude pokuta. Vrecový zber papiera a plastov pokračuje. Dážďovník tmavý nás zbavuje komárov. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Prečo si nevieme vážiť prírodu okolo nás?

Asi mnohí sme zaznamenali prípad zo Sandbergu, kedy niekto odtrhol a odfotil chránenú rastlinu. Obehlo to FB, neskôr média. Bohužiaľ sa mi podarilo byť svedkom podobnej udalosti na iný spôsob. Ako som vchádzala do lesa, tentokrát CHKO Devínska Kobyla, cestu mi križovala splašená utekajúca srna.

Róbert Remiáš leží na cintoríne v DNV

Pred štyrmi rokmi prišiel do slovenských kín film Únos, natočený podľa skutočných udalostí z roku 1995. Príslušníci Slovenskej informačnej služby násilne zavliekli syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska. Film vyvolal veľký ohlas a v kinách ho videlo do konca roku 2017 až 278 763 divákov. Stal sa tak štvrtým najnavštevovanejším filmom roku 2017. Aj uvedenie tohto filmu a následne zvýšený záujem verejnosti o tieto udalosti viedli k tomu, že v apríli 2017 poslanci Národnej rady SR schválili zrušenie Mečiarových amnestií. Vo filme je zachytená aj vražda Róberta Remiáša. Róbert Remiáš zahynul presne pred 25 rokmi a jeho vražda stále nie je vyšetrená.

Príďte pomôcť ochrániť Sandberg

Na sociálnych sieťach sa v poslednom čase živo diskutuje o tom, ako si sami ničíme krásnu prírodu, ktorou je Devínska Nová Ves tak štedro obdarená. Zvlášť trpí pod náporom nedisciplinovaných tiež turistov vzácna lokalita Sandberg. Preto je vítaná každá snaha zlepšiť tento nežiadúci stav. Brigáda sa uskutočnila v sobotu 1. mája.

Fotografia týždňa

V sobotu oslávila skupina nadšencov Sviatok práce prácou na značení a ochrane turistických chodníkov na Sandbergu. O čo išlo, vysvetľuje Igor Polakovič vo svojom statuse na Facebooku:

„Lokalita Sandberg je jedinečná, navštevy hodná a… ohrozená. Spleť nelegálne vyšliapaných chodníkov na Rovnici žiaľ často pomýli aj výletníkov so zeleným srdcom ?. Na sviatok práce sme sa rozhodli s tým skúsiť niečo urobiť a ľudí “mäkko” usmerniť. Ide o 4. pásmo ochrany národnej prírodnej rezervácie. Pod topánkami tam končia nielen vzácne rastliny, vstupom doň sú rušené aj vzácne včeláriky, ktoré sem práve v tychto dňoch prichádzajú hniezdiť.

Úžasná Andrea Turanska dala dokopy inštitúcie ako CHKO Malé Karpaty, Mestské lesy v Bratislave (ďakujeme za materiál a techniku) a ľudí (Andrej Kovarik, Rastislav Tešovič, Lenka Hlavacova, Peter Kolega, Juraj Bábek, Marek Devilman Habdák, Dárius Krajčír a mnoho ďalších) a výsledkom je polopatistické vymedzenie územia, kam rozumný človek už nemá chodiť. Bola to makačka. Po včerajšku má veľa ľudí svalovicu, ale aj dobrý pocit z vykonanej práce ?.

P.S. Ak sa rozhodnete pre výlet na Devínsku Kobylu, sledujte prosím značky a tam, kde je to určené, sa pohybujte iba po vyznačených(!) chodníkoch. Ak idete na bicykli, zistite si, kam sa s ním dá a kam už nie. ?
Autorom fotografie, ktorú som vybral z uvedenej brigády je Peter Kolega.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo

V Kresle DTV sa zhovárala moderátorka Barbora Chlebcová s psychológom Ivanom Valkovičom o tom ako prekonávať rodinné a iné krizy najmä počas pandémie.

Napísali o nás

Vyrastú nové športoviská. Mesto podporí ich výstavbu sumou 600.000 eur

Mesto Bratislava prerozdelí 600.000 eur na podporu investícií do športovej infraštruktúry. Dotácie získa 18 projektov, v ktorých sa napríklad počíta s výstavbu či rekonštrukciu športových areálov, workoutu i pumptrackových dráh. Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo. Mestská časť Devínska Nová Ves dostane 45.000 eur na rekonštrukciu a modernizáciu športového ihriska pri Základnej škole I. Bukovčana 3. Informujú Bratislavské noviny.

Polícia rieši Slovenku, ktorá odtrhla rastlinu v chránenej oblasti. Za čo ti hrozí v prírode pokuta?

Sociálne siete zaplavil nedávny prípad mladej Slovenky, ktorá v chránenej oblasti Sandberg v Bratislave odtrhla chránenú rastlinu kosatec nízky. Jej fotografia pobúrila nielen ochranárov ale dostala sa aj ku polícii, ktorá sa prípadom zaoberá. V súvislosti s pátraním po jej totožnosti sa bratislavským policajtom už podarilo zistiť jej totožnosť. Vecou sa v rámci priestupkové konania ďalej zaoberá Okresný úrad – odbor životného prostredia. Informuje web noizz.sk.

Spoločnosť OLO pokračuje vo vrecovom zbere triedeného odpadu z rodinných domov

Bratislava vyhodnotila prvú etapu zmeny systému zberu odpadu a  v roku 2021 zapojí postupne všetky mestské časti. Vrecia budú roznášať počas mája a júna v mestských častiach Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Staré Mesto, Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Vajnory podľa harmonogramu zverejneného na stránke OLO. Frekvencia odvozu žltých vriec bude počas mesiacov jún, júl a august dvakrát mesačne. Od septembra bude frekvencia odvozu dvakrát mesačne pri oboch komoditách. Informuje web bratislavaden.sk.

Na bratislavskom Sandbergu zlepšia značenie. Pribudne drevené oplotenie aj tabule

Značenie na Devínskej Kobyle, najmä lokality Sandberg, by sa malo zlepšiť. Štátna ochrana prírody spolu s hlavným mestom a bratislavskou mestskou časťou Devínska Nová Ves naplánovali inštaláciu dreveného oplotenia a informačných tabúľ na dodržiavanie zákona o ochrane prírody. Na sobotňajšiu brigádu upozornil web bratislava.zoznam.sk.

Devínska Nová Ves upozorňuje na význam dážďovníka tmavého

V bratislavskej Devínskej Novej Vsi evidujú značný záujem hniezdenia dážďovníka tmavého, ktorý patrí medzi malé chránené vtáky. Jeho význam spočíva v tom, že kŕmiaci rodič dokáže naloviť približne 50 gramov alebo 20 000 kusov hmyzu za jeden deň. Samospráva preto pripomína, že dážďovník je prirodzeným nepriateľom nepríjemného hmyzu vrátane komárov, ktorých premnožením mestská časť každý rok trpí. Obyvateľov preto vyzýva, aby neničili jeho biotop, ktorým je každé jeho hniezdo. Informuje web teraz.sk.

Diery na mnohých zastávkach MHD: Čo sa na nich chystá?

Dopravný podnik Bratislava postupne montuje na zastávkach elektronické informačné tabule. Tabule budú napojené na aktuálnu GPS polohu vozidiel MHD, budú tak informovať v reálnom čase o príchode vozidiel MHD Bratislava. Dve z nich budú umiestnené aj v Devínskej Novej Vsi. Informujú Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

Miestny úrad je opäť otvorený v bežnom režime. Postupne sa otvárajú terasy reštaurácií a opäť sú verejne slávené sväté omše, aj keď iba s obmedzeným počtom veriacich.  Navštíviť môžete Šrot park, keďže ide o prírodnú galériu a otvorené je už aj Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku. Aj naďalej môžete sledovať nedeľnú svätú omšu v priamom prenose na internete. Denova pokračuje v rozmiestňovaní veľkokapacitných kontajnerov na verejných priestranstvách. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 192 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *