Róbert Remiáš leží na cintoríne v DNV

Ján Žatko

Pred štyrmi rokmi prišiel do slovenských kín film Únos, natočený podľa skutočných udalostí z roku 1995. Príslušníci Slovenskej informačnej služby násilne zavliekli syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska. Film vyvolal veľký ohlas a v kinách ho videlo do konca roku 2017 až 278 763 divákov. Stal sa tak štvrtým najnavštevovanejším filmom roku 2017. Aj uvedenie tohto filmu a následne zvýšený záujem verejnosti o tieto udalosti viedli k tomu, že v apríli 2017 poslanci Národnej rady SR schválili zrušenie Mečiarových amnestií. Vo filme je zachytená aj vražda Róberta Remiáša. Róbert Remiáš zahynul presne pred 25 rokmi a jeho vražda stále nie je vyšetrená.

píše: Ján Žatko

Vražda Róberta Remiáša

S únosom Michala Kováča ml. úzko súvisí aj príbeh Róberta Remiáša. Človeka, ktorý bol blízkym priateľom Oskara Fegyveresa. Bývalého príslušníka SIS, ktorý bol svedkom únosu a rozhodol sa o tom vypovedať pred vyšetrovateľom. Ihneď po výpovedi odišiel na utajené miesto do zahraničia a jeho spojkou sa stal práve Róbert Remiáš. Pred 25 rokmi, 29. apríla 1996, zahynul po výbuchu svojho auta na križovatke Karloveskej ulice s Devínskou cestou v bratislavskej Karlovej Vsi. Vyšetrovacie orgány k tomuto prípadu od začiatku podávali rozporuplné informácie a snažili sa prípad zahmlievať. Až v septembri 1996 prenikla na verejnosť informácia, že výbuch auta spôsobil nástražný systém. Trestné stíhanie v kauze Remiáš Krajská prokuratúra v Bratislave v septembri 2006 zastavila. V roku 2016 bolo trestné stíhanie obnovené, ale dodnes je prípad nedoriešený.

róbert remiáš
Pamätník Róberta Remiáša na mieste výbuchu v Karlovej Vsi.

Názor bývalého vyšetrovateľa

Július Šáray, bývalý vyšetrovateľ prípadu, má po vyše 20 rokoch od udalosti jasno v tom, kto je za smrť Róberta Remiáša zodpovedný. V relácii portálu aktuality.sk a televízie Markíza Fair play s Michalom Kovačičom v roku 2017 povedal, že na objednávku SIS Róberta Remiáša zavraždila mafia.

róbert remiáš

Róbert Remiáš leží na cintoríne v DNV

Róbert Remiáš je pochovaný na cintoríne v Devínskej Novej Vsi, neďaleko centrálneho kríža.

róbert remiáš

Súvisiaci článok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *