Prečo si nevieme vážiť prírodu okolo nás?

srnaAsi mnohí sme zaznamenali prípad zo Sandbergu, kedy niekto odtrhol a odfotil chránenú rastlinu. Obehlo to FB, neskôr média. Bohužiaľ sa mi podarilo byť svedkom podobnej udalosti na iný spôsob. Ako som vchádzala do lesa, tentokrát CHKO Devínska Kobyla, cestu mi križovala splašená utekajúca srna.

píše: Jana Kočvarová

Došlo mi to čudné, lebo spravidla sa okolo ľudí veľmi nepohybujú. Keď som však videla, že sa za ňou ženie pes, ktorého plemeno má spoločných predkov s vlkom, začala som mať strach už aj ja. Pes samozrejme bez náhubku, majiteľa nebolo vidno. Ako zbadal mňa, srna ho prestala zaujímať a začal krúžiť okolo mňa.

Psov sa bojím, mám nejaké zážitky keď som bola dieťa, tiež sa mi stalo, že  ma pri Morave na cyklochodníku zhodil pes z bicykla. Majiteľ nebol ani len na dohľad, vtedy som utrpela ľahšie zranenia a škodu na bicykli. Keď som sa tentokrát rozhliadla hlbšie do lesa, počula som ako niekto kričí a došlo mi, že asi hľadá tohto psa.

Aj to tak bolo. Šla som tým smerom, pes za mnou. Na záver som upozornila majiteľa, že naháňal srnu a že aj ja ho nechcem mať veľmi v mojom okolí, či by si ho držal pri sebe. Zdalo sa mi, že pes až tak neposlúcha, ale v podstate som myslela, že je problém vyriešený.

Aké bolo však moje prekvapenie, keď som o pár kilometrov ďalej a vo vyššej nadmorskej výške zrazu mala pred sebou toho istého psa a moja cesta bola zablokovaná. Majiteľ bol asi kilometre inde a nemal tušenia, čo sa deje. Domnievam sa, že ho zase zlákali srny, nakoľko je v tých častiach vidno celé stáda. Nejako som ustála svoj strach aj stretnutie, pes sa vybral iným smerom, ale zároveň som cítila sklamanie z majiteľa, že si psa ani po tom, čo videl, čo sa deje nedal na vôdzku.

Všade na stromoch sú upozornenia ako zvieratá majú mladé. Rozhodla som sa napísať o tom aj preto, lebo viem o prípade z Dúbravky, kedy neuviazané psy splašili diviaka. Ľudia tam potom utekali a doteraz sa jedna moja kamarátka strháva pri každom šuchnutí na prechádzke v lese. Neviem, či existuje povinný výcvik pre psov, aby na sto percent poslúchli svojho majiteľa, ak niečo hrozí, najmä plemená, ktoré môžu ublížiť či už človeku alebo zvieraťu. V CHKO sú však pravidlá jasné……

srna

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *