Devínska Nová Ves od 23. 12. 2019 do 29. 12. 2019

Ján Žatko

Máme za sebou sviatočné vianočné obdobie a tomu zodpovedá aj obsah tohto newslettera. Okrem spomienok na vianočné tradície v ňom nájdete aj podrobnosti o najnovšom dokumentárnom filme Tomáša Hulíka a tak isto tu nájdete tip, kde môžete príjemne stráviť silvestrovský deň. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Vianočné tradície v Devínskej Novej Vsi

tradícieTak ako inde na Slovensku, aj v Devínskej Novej Vsi sa zachovávali tradície spojené s významnými sviatkami. Vianočné tradície zachytáva vlastivedná monografia Devínska Nová Ves, ktorú zostavil Viliam Pokorný a kolektív a vydala ju mestská časť Devínska Nová Ves v roku 1995. Nasledujúci text z uvedenej publikácie zostavila Zita Škovierová.

Štedrovečerné tradície v Devínskej Novej Vsi

tradíciePrajem všetkých čitateľom blogu Týždeň v Devínskej príjemné prežitie vianočných sviatkov v kruhu svojej rodiny. Dnes, na Štedrý deň, sa väčšina z nás stretne so svojimi blízkymi pri štedrovečernom stole. Slávnostná večera sa spája s rôznymi zvykmi a tradíciami. Prečítajte si, aké štedrovečerné tradície sa zachovávali v minulosti v Devínskej Novej Vsi. Zachytila ich Zita Škovierová vo  vlastivednej monografii Devínska Nová Ves, ktorú zostavil Viliam Pokorný a kolektív a vydala ju mestská časť Devínska Nová Ves v roku 1995.

Božie narodenie kedysi v Devínskej Novej Vsi

tradícieBožie narodenie, 25. december, je dňom narodenia Ježiša Krista. Tento deň je tradične najväčší vianočný sviatok. V minulosti sa v domácnosti vykonávali iba drobné práce, lebo ináč by to znamenalo nešťastie. Tieto tradície sa zachovávali aj v Devínskej Novej Vsi. Zachytila ich Zita Škovierová vo  vlastivednej monografii Devínska Nová Ves, ktorú zostavil Viliam Pokorný a kolektív a vydala ju mestská časť Devínska Nová Ves v roku 1995. Prečítajte si posledný zo série vianočných príspevkov z histórie Devínskej Novej Vsi.

Prianie pápeža Františka na Vianoce

Vianoce sú väčšinou hlučnými sviatkami.
Prospelo by nám trochu ticha, aby sme počuli hlas Lásky, vraví pápež František.

Ako sa komunisti snažili zrušiť Vianoce

tradícieVyrastal som v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. V časoch, keď väčšina obyvateľov Slovenska žila v dvoch svetoch. V jednom oficiálnom, ktorý nám bol prezentovaný v školách, socialistických podnikoch, štátnej televízii a novinách. A potom v tom reálnom, neoficiálnom, ktorý sme nasávali v rodinách. Prejavovalo sa to aj na prežívaní tradičných kresťanských sviatkov. Hoci sa komunisti snažili zrušiť Vianoce, nikdy sa im to nepodarilo.

Pozvánka na Silvestrovský výstup na Kobylu

Máte už program na silvestrovský deň? Ak nie, mám pre vás dobrý tip. Pridajte sa k nadšencom, ktorí organizujú tradičný Silvestrovský výstup na Kobylu. Predpoveď počasia je priaznivá. Na Silvestra má byť u nás polooblačno, najvyššia teplota 6ºC. Odchádza sa o 9:30 spred budovy Istra Centra na Hradištnej 43.

Čo píšu iní

Filmári: Cudzie nechceme – svoje si nedáme. Týmto heslom sme sa vzdali svojich veľkých dejín

Filmár Tomáš Hulík a reportér Paľo Juračka prešli 120-tisíc kilometrov a navštívili 700 pamiatok, aby ukázali krásu a bohatstvo Slovenska, jeho veľké a zabudnuté dejiny. RTVS odvysielala ich film Slovensko – Prítomná minulosť v nedeľu 29. 12. 2019. A už majú pripravenú aj druhú časť: Slovensko – Odvrátená strana. V rozhovore pre SME sa pozastavujú aj nad tým, prečo sme si za národného hrdinu vybrali Jánošíka, keď u nás pôsobilo toľko zaujímavých osobností.

Devínska Nová Ves očakáva

Už iba pár desiatok hodín nás delí od záveru tohto roka. Posledné chvíle v tomto roku môžete stráviť aj v príjemnej spoločnosti priateľov a známych na vrchole Devínskej Kobyly. A už prvý týždeň nastávajúceho roka 2020 si môžete vychutnať skvelý kultúrny zážitok na koncerte v Kostole Ducha Svätého. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 010 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň a všetko dobré v nastávajúcom roku 2020.

Ján Žatko

 

 

 

Jeden komentár k “Devínska Nová Ves od 23. 12. 2019 do 29. 12. 2019”

  1. Dopozeral som ten Hulíkov film. Celkom to malo tempo. U polovice záberov som sa nedozvedel na akú pamiatku sa pozerám, ak som ju už predtým nenavštívil, nečítal o nej. Aby som ju mohol navštíviť. Śkoda.
    Nakoniec nerozumiem ani tomu pesimizmu z tunajšej uputávky. Kto iný, kedy a inak ako, aj v tejto Vianočnej dobe by mal viac propagovať to čo propagovali vo svojom filme ? Autori opakovane dostali miesto v najsledovanejšom verejnom médiu v dokumentovaní a propagácii Slovenska. Iste aj nezanedbateľnú podporu aby takýto dokument mohli spracovať a prezentovať. Pretože sú naozajstní dokumentaristickí machri. Som si istý že bude ešte veľa repríz. Nie je práve toto dôkaz že sme sa nevzdali svojich dejín, aj keď stále máme veľké rezervy v ich prezentácii ? Minimálne historik Peter Kresánek urobil, na vlastné náklady, porovnateľný počin v knižnej podobe pred najmenej 15 rokmi. Spomínať mnoho desaťročnú Pavla Dvořáka je vari zbytočné…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *