Máme v DNV opité deti na Vianoce v uliciach – je načase niečo meniť

Je 24. 12., obchody sú už zatvorené, áut je pomenej, atmosféra pokoja a voľného dňa je vo vzduchu. Za pumpou Slovnaft si sadá na obrubník neplnoletý chlapec, pripájajú sa k nemu ďalší dvaja. Chlapci sa začnú hlasno baviť o cigaretách a o tom, že či má ten, ktorý niečo pri sebe… má už občiansky. Začínajú hlasne vykrikovať…. Opité deti.

píše: Jana Kočvarová

Opité deti na uliciach Devínskej

O dva dni neskôr čítam na FB, že nejaký pán mal práve s touto skupinkou incident a nepríjemný zážitok počas vianočných dní. Cestou na Most slobody mi križujú cestu ešte ďalšie dve skupinky násťročných. Jedna veľmi početná čisto chlapčenská vzbudzuje až strach. A potom znovu ďalšia skupinka trochu mladších si to mieri na autobus a do mesta. Zaráža ma, čo vidím….

Obchody sú zatvorené, krčmy nie

Keď sa však vraciam večer okolo 22:15 na Štedrý večer po DNV a počujem z Ihriska pri škole Bukovčana vrieskať a evidentne sa opíjať mladých, je to už na mňa priveľa. Kam sme sa to dostali, že sa deti na Vianoce opíjajú vonku? Čo je počas troch vianočných dní otvorené v DNV? Pumpa stále, prvý sviatok už kaviareň na terase Marečka, druhý už aj krčmy na Hradištnej. Obchody sú zatvorené, ale k alkoholu sa človek dostane aj naďalej nepretržite. Možnosť nejakých zmysluplných aktivít, nebodaj aj užitočných a konštruktívnych, počas vianočných dní chýba. V televízii ide dokola to isté každý rok. Doma asi nie všetci zažívajú pohodu, tie opité deti, čo pijú na uliciach, určite nie.

opité deti
Ilustračné foto.

Musí byť kultúra spojená s alkoholom?

Kultúra sa až priveľmi začala spájať s podujatiami, kde je hlavný bod programu predaj alkoholu a hlasná hudba. Človek ani nepočuje, keď sa chce porozprávať. Po voľbách 2018 nám tu ostalo až 2-dňové podujatie Pivný Janko, čo je iba ďalšia PROPAGÁCIA ALKOHOLU. Vianočná ulička sa nám tiež roztiahla o deň navyše a ako sa hovorí všetkého veľa škodí….najmä, čo tým ukazujeme deťom a dorastu? Vianočné dni sú veľký nápor na psychiku, najmä ak nie je všetko, tak ako má byť. Program a spoločnosť druhých ľudí by potrebovali viacerí, nielen násťroční.

opité deti

Človek vidí po uliciach čerstvých vdovcov ako idú smutne na cintoríny, množstvo ľudí v strednom veku je tiež samých. Na zastávke Marečka mali na druhý sviatok vianočný potýčku na verejnosti dvaja chlapi v strednom veku. Tiež evidentne pod vplyvom alkoholu. V novinách píšu, že v Stupave sa chcel niekto zabiť. Konzumácia alkoholu sa zvýšila ako nikdy a počet incidentov tiež… policajti sa na Vianoce nezastavili.

opité deti
Ilustračné foto.

Možno by pomohli komunitné aktivity

Možno by počas Vianočných dní veľmi pomohli komunitné aktivity, ale také kde by sa ľudia medzi sebou aj zoznámili pri nejakej činnosti ako turistika, športy a spoločenské hry. Možno by sa tak predišlo niektorému utopeniu smútku v alkohole. Možno by sa po uliciach netúlali opité deti. Počas vianočných dní by sa mala otvoriť aspoň jedna obecná miestnosť v DNV, kde by sa pri stoloch mohli zahrať spoločenské hry ľudia všetkých vekových kategórií. Vstupné by mohlo byť niečo na spoločný stôl a hra. Rovnako by mohla byť pekná tradícia zdobenie nejakého ihličnatého stromu na uliciach DNV ozdobami, ktoré deti a mládež vyrobia predtým doma a iba sa skupinka stretne na jeho ozdobenie počas Vianoc.

opité deti
Ilustračné foto.

Pre niekoho, kto je úplne sám, sú 3 dni pridlho

Silvestrovská vychádzka má veľa účastníkov. Som si istá, že aj Vianočná vychádzka by mala svojich skalných, nakoľko práve vo vianočné dni je ťažké zohnať niekoho na prechádzku, ak je človek úplne sám. Na organizovanej vychádzke by mal aspoň s kým slovo prehodiť, stráviť aspoň pol dňa v spoločnosti. Pre niekoho, kto je úplne sám, sú 3 dni pridlho….. na Štedrý deň sa vyroní mnoho sĺz. V správach sa často hovorí o tom, ako veľa jedla po Vianociach skončí v komunálnom odpade. Na 2. sviatok vianočný už každá gazdinka vie, koľko jej toho zostalo. Ak by obec poskytla nádvorie so stolmi, kde by sa dalo darovať alebo aj vymieňať vianočné pečivo alebo prebytočné jedlo, urobili by sme nielen niečo pre seba, ale aj pre životné prostredie. Som si istá, že v DNV je mnoho ľudí, ktorí by vedeli povymýšľať mnoho ďalších pekných aktivít, ktoré by sa dali počas vianočných dní robiť a aj by sa vedeli zapojiť. Stačilo by, ak by sme začali možno jednou jedinou…

Silvestrovský výstup na Devínsku Kobylu.

Mnohí trpia núdzou, ale nie materiálnou

Hovorí sa, že ak nezapojíme mládež do niečoho konštruktívneho, bude sa venovať deštrukcii. A nielen mládež potrebuje robiť niečo konštruktívne a najmä iné ako pozeranie do nejakého typu obrazovky. V zahraničí sú komunitné a charitatívne aktivity počas vianočných dní populárne a  mnoho ľudí sa môže zapojiť aj ako dobrovoľníci do organizácie toho, čo sa vtedy deje. U nás v DNV máme najmä predvianočné aktivity a charita sa zameriava na hmotné dary chudobným a tým v núdzi. Počas vianočných dní, ako sa ukazuje, trpia mnohí inou núdzou a nie je to núdza materiálna. Tiež však potrebujú pomoc. Raz mi jeden človek povedal, že to najvzácnejšie, čo mi môže darovať, je jeho čas.. Určite mal pravdu.

Komunitná práca OZ Ichtys.

2 komentáre k “Máme v DNV opité deti na Vianoce v uliciach – je načase niečo meniť”

  1. Pekne napísané, avšak Vianoce boli s alkoholom aj pred 30,40,50 rokmi.. V uliciach sme sa nepotulovali pod vplyvom alkoholu. Prínos liberalizmu, slobody si rodičia týchto pubertiakov vysvetlili po svojom. Navyše, medializácia PRÁV DETI, prerástla všetkým cez zdravý rozum. Priamoumerne stúpla s týmto prínosom konzumácia drog…krčmy, diskotéky boli otvorené, nikto sa po lavičkách nevalal. Toto sú len výdobytky demokracie bez pravidiel

  2. Plne súhlasím s tymto článkom. Cyklo most priniesl zabavu na kolieskach, kt. sa točia len okolo hlasnej hudby a alkoholu. A jeden clen od starostovho tymu dokonca pred volbami DEVEXE propagoval nealkoholicke pivo pre deti ako dobru zabavu , keď sa stretnú priatelia 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *