Pozvánka na Silvestrovský výstup na Kobylu

Ján Žatko

Máte už program na silvestrovský deň? Ak nie, mám pre vás dobrý tip. Pridajte sa k nadšencom, ktorí organizujú tradičný Silvestrovský výstup na Kobylu. Predpoveď počasia je priaznivá. Na Silvestra má byť u nás polooblačno, najvyššia teplota 6ºC. Odchádza sa o 9:30 spred budovy Istra Centra na Hradištnej 43.

pozýva: Ján Žatko

Tradícia Silvestrovského výstupu na Devínsku Kobylu

Túto tradíciu založila už pred rokmi devínskonovoveská rodina Balážovcov. Tento rok silvestrovský výstup už ôsmykrát organizuje Istra Centrum v spolupráci s Turistickým klubom AŠK Inter Bratislava. Odchádza sa na Silvestra o 9:30 spred budovy Istra Centra na Hradištnej 43. Cieľom je vrchol Devínskej Kobyly, ktorý dosiahnete zhruba po hodine pochodu. Odchod z vrcholu je individuálny. Na vrchole sa bude dať občerstviť z vlastných zásob (opiecť klobásu, slaninu…). Pre účastníkov zo skupiny odchádzajúcej od Istra Centra je na Kobyle pripravený spomienkový darček. Akcia je vhodná aj pre deti. Každý účastník výstupu je zodpovedný za svoj zdravotný stav a fyzickú kondíciu. Organizátor nezodpovedá za prípadné vzniknuté úrazy.

silvestrovský výstup na kobylu
Takéto výhľady sa naskytli účastníkom minuloročného výstupu.

Silvestrovský výstup na Kobylu 2018

Minuloročný tradičný výstup na Devínsku Kobylu bol ako inak – tradičný. Výborná vec, pre telo aj ducha. Obmieňajú sa akurát špecifiká ako počasie a počet ľudí. Počasie bolo tentokrát ako vopred naprogramované. Deň predtým síce celý deň pršalo, obávali sme sa, ako bude na Silvestra, a že v lese bude blato. So svojimi pocitmi z akcie sa s vami delí fotografka Ľubomíra Petrova.

silvestrovský výstup na kobylu

Húfy ľudí mieria na Kobylu

Ráno nás z domovov vytiahlo krásne slnko. Ja osobne som kvôli zraneniu bola zmierená s tým, že nepôjdem, no ale to slnko… Nedalo sa odolať. A zasa deň po, na Nový rok, tmavý usmoklený čas, krásny na oddych. S blatom v lese to bolo omnoho prívetivejšie ako minulý rok, kedy mrholilo aj v deň výstupu. Počet ľudí ma prekvapil. Bola som tu štvrtý (alebo piaty) raz, ale toľkoto som nezažila. Celé húfy počas dopoludnia. Zelená trasa na Kobylu bola ako promenáda voľakde v meste, červená smerom z Dúbravky jakbysmet. Z Devínskej trvá cesta na vrchol takú hodinku.

silvestrovský výstup na kobylu
Na vrchole.

Tlačenica na vrchole

V organizovanej skupine turistov, ktorí odchádzali od Istra Centra, bolo vraj (moja mama tam bola) osemdesiat ľudí! Hore na Kobyle, v priestore od altánku po bývalú raketovú základňu, bolo niekoľko ohnísk, už by ani nebolo miesta na ďalšie. My chodíme k ohnisku, pri ktorom sa stretávajú pravidelne zhruba tí istí Novosielci. Z Grby, zo Slovinca, nechýbal najstarší účastník Zdenko Ouzký.

silvestrovský výstup na kobylu
Treba sa posilniť.

Varené vínko priamo na vrchole

Rok čo rok oheň vopred pripraví Ivan (Baláž) a v deň Silvestra od skorého rána v kotlíku bez prestávky prevára vínko, ktoré si pútnici hore vynesú, aby sa zohriali. Milým turistickým folklórom sú aj putujúce ploskačky s niečim tuhším. Predsa len, človek je po dlhšom čase vonku v lese skrehnutý… Plus klobásky, špekáčky, koláče…

Varené vínko na vrchole.

Nechýbala ani hudba a spev

Tradičná bola aj čerešnička na torte – riaditeľ Istra Centra Rasťo Šimkovič nesklamal a atmosféru dopĺňal svojou hrou na gajdy. Hralo sa aj na akordeón a spievalo.

Rastislav Šimkovič s gajdami.

Ohňostroj na cyklomoste

Dole z kopca sa už ide ľahšie. U nás je potom tento deň opäť tradičný – poobedný oddych, polnoc na cyklomoste. Tento rok tam bol vďaka obyvateľom ulice Na Mýte najväčší a najdlhší ohňostroj. Parádne to bolo.

Video zo Silvestra na Devínskej Kobyle

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *