Devínska Nová Ves od 16. 8. 2021

Ján Žatko

Modlivka naživo. Diskusia o vrecovom zbere. Denova opäť rozmiestni na uliciach veľkokapacitné kontajnery. Chorvátsky festival tentoraz v netradičnom termíne. Stále nás trápia komáre. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Chorvátsky festival predsa len bude!

Žijeme veľmi ťažkú dobu. Koronakríza ťažko zasiahla podnikateľov ale aj nás, obyčajných ľudí. Celý národ je rozhádaný a rozdelený medzi priaznivcov a odporcov očkovania. Koronakríza ťažko zasiahla aj kultúru. O to viac ma teší, že zásluhou Istra Centra sme si mohli užiť v Devínskej Novej Vsi aj tento rok kultúrne leto. A ešte viac ma teší, že po minuloročnej korona prestávke sa v našej mestskej časti opäť uskutoční chorvátsky festival. Tentoraz v netradičnom čase počas prvého septembrového víkendu 4. a 5. septembra 2021.

Harmonogram rozmiestnenia veľkokapacitných kontajnerov – jeseň 2021

Mestská časť Devínska Nová Ves zverejnila na svojom webovom sídle harmonogram rozmiestnenia veľkokapacitných kontajnerov na jeseň 2021. Na ulicu, resp. križovatku uvedenú v harmonograme, sa pristavuje 1 kontajner. Ak bude kontajner naplnený skôr ako je deň odvozu, neostáva na stanovisku, ale bude odvezený. Kontajnery budú postupne pristavované od 7. 9. do 28. 10. 2021.

Koho zastupuje poslanec Rastislav Tešovič v mestskom zastupiteľstve Bratislavy?

Minulý rok poriadne zdvihol žlč obyvateľom rodinných domov v Devínskej Novej Vsi nový vrecový systém zberu separovaného odpadu. Tento systém bol zavedený po schválení VZN Bratislavy o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území Bratislavy. Na online zasadnutí miestneho zastupiteľstva DNV dňa 23. júna 2021 sa okrem iného poslanci zaoberali aj pripomienkami k novele tohto VZN.

Fotografia týždňa

Dospelú modlivku zelenú môžeme pozorovať v južných častiach Slovenska práve od konca augusta až do príchodu mrazov. Obľubuje čisté prostredie a v záhradách je veľmi užitočným predátorom, preto by sme ju mali chrániť. Foto a aj viac informácií o modlivke:  Lesný Klub Bystruška.

Letný Magazín DTV nás informoval o

Napísali o nás

Devínska Nová Ves chystá začiatkom jesene festival, bude venovaný chorvátskej kultúre

Minulý rok bol pre pandémiu koronavírusu festival zrušený. Po roku pauzy je však späť a do ulíc Devínskej Novej Vsi zavíta počas soboty 4. septembra a nedele 5. septembra. Organizátormi sú mestská časť a Chorvátsky kultúrny zväz na Slovensku. Pôjde o 32. ročník festivalu. Informuje web bratislavaden.sk.

Devínska Nová Ves zbiera staré fotografie, pre budúcu generáciu chce zanechať peknú spomienku

Devínska Nová Ves pri príležitosti 570. výročia prvej písomnej zmienky pre obyvateľov pripravuje prehľad historických udalostí. Mestská časť hľadá fotografie z čias, keď bola ešte samostatnou obcou, z čias jej výstavby či zábery obyvateľov. Zo získaných fotografií sa vytvorí digitálny archív, ktorý bude slúžiť ako spomienka pre budúce generácie. Informuje web bratislavaden.sk.

Komáre sú v závere leta premnožené a agresívne, kritická situácia je v Devínskej Novej Vsi

Hoci sa leto prehuplo do druhej polovice a august pomaly končí, sezóna komárov je v hlavnom meste v plnom prúde. Devínska Nová Ves patrí medzi oblasti, ktoré bývajú zamorené otravným hmyzom najviac. Pani Monika, ktorá pracuje v Karlovej Vsi, no býva v Devínskej Novej Vsi, tvrdí: „Ak porovnám Karlovku a Devínsku, je to veľký rozdiel. V Karlovke som si nevšimla nejako viac komárov, zato v Devínskej keď ide človek podvečer von, je doštípaný od hlavy po päty.“  Informuje web bratislavaden.sk.

Parazitológ Jalili: Kalamitné druhy komárov majú viac generácií, ak bude pršať, môže prísť v septembri nová vlna

Hlavný mestský biológ Nasir Jalili z Lekárskej fakulty UK sa komárom na Slovensku venuje už tridsať rokov. V rozhovore, ktorý poskytol Bratislavským novinám, povedal, čo komáre láka, ako s nimi bojovať a či nás čaká ďalšia vlna na jeseň.

Devínska Nová Ves je na konci leta zamorená komármi, rozdáva tablety na likvidáciu lariev hmyzu

Devínska Nová Ves je časť Bratislavy, ktorá v lete trpí na vyšší výskyt komárov ako iné mestské časti. Dôvodom je najmä blízkosť rieky. Mestská časť ponúka obyvateľom pomoc v podobe tabliet, ktoré zlikvidujú larvy komárov. Ide o prípravok Dimilin TB-2. Jedno balenie obsahuje 5 šumivých tabliet. Odporúča sa aplikovať tablety v ochranných rukaviciach. Informuje web bratislavaden.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

V nedeľu si môžete vybrať medzi kultúrou a športom. V Istra Centre bude program na záver kultúrneho leta pri príležitosti 77. výročia SNP a Dňa ústavy SR a na futbalovom štadióne ligový futbal. Nasledujúci pondelok môžete sledovať online miestne zastupiteľstvo DNV. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 226 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *