Devínska Nová Ves má oficiálnu facebookovú stránku

Ján Žatko

Devínska Nová Ves má oficiálnu facebookovú stránku. Stránka bola vytvorená 23. marca 2020. Že ste o nej doteraz nevedeli? Nečudujem sa. Ja som na tom rovnako. Ani ja som o nej až doteraz netušil, hoci som poslancom miestneho zastupiteľstva a členom Komisie športu a kultúry. No nevadí. Netuším síce, prečo doteraz táto stránka pracovala tak povediac v ilegalite, ale pevne  verím, že sa jej podarí čo najskôr prinášať obyvateľom Devínskej Novej Vsi čerstvé a objektívne informácie o našej mestskej časti.

píše: Ján Žatko

Ťažké začiatky

To, že má naša mestská časť konečne svoju oficiálnu facebookovú stránku som si všimol až teraz v súvislosti s kalamitou komárov, hoci bola vytvorená už pred takmer pol rokom. Keď som sa na stránku pozrel bližšie, tak som zistil prečo. Za prvé štyri mesiace jej existencie na nej pribudlo iba 23 statusov, čo je prakticky jeden status týždenne. Nič moc.

oficiálnu facebookovú stránku
Prvý status z 23. marca 2020.

Augustový rozbeh

Oficiálnu facebookovú stránku Devínskej Novej Vsi sa viditeľne podarilo rozbehnúť až v auguste. Do dnešného dňa som v auguste napočítal 59 statusov, čiže viac ako dva denne. Zrejme to súvisí s tým, že sa starosta Dárius Krajčír rozhodol podpísať 30. 7. 2020 zmluvu o propagácii s Jakub Ondejka – Betoon production. Predmetom tejto zmluvy je propagácia mestskej časti Devínska Nová Ves na sociálnych sieťach za paušálnu sumu 200 mesačne.

oficiálnu facebookovú stránku
Devínska Nová Ves – oficiálna stránka.

Diskusia na sociálnej sieti

Tento týždeň sa vo facebookovej skupine Devínska Nová Ves rozvinula veľmi intenzívna diskusia o oficiálnej facebookovej stránke Devínska Nová Ves. Rozprúdila ju Lula Sandberg týmto statusom:

Devínska Nová Ves má na FB aj oficiálnu stránku. Ma 280 sledovateľov a MU za jej spravovanie platí mesačne 200 eur externému živnostníkovi. Zatiaľ čo má MU mediálne oddelenie. Zatiaľ čo naň teraz prijali ďalších 4 ľudí. A zatiaľ čo táto neoficiálna skupina má vyše 6 tisíc členov. Neviem, čítam len oficiálne dostupné fakty na webe. Je to OK?

Večná rebelka Miša Šimkovič na pripomienky v diskusii že 200  € mesačne nie je veľa dodala:

Otázka neznie, či je to veľa, ale … načo máme celé mediálne a tlačové oddelenie na úrade s ročným rozpočtom možno až 100 000 EUR, keď o FB stránku úradu sa nakoniec stará externý živnostník za dve stovky mesačne.

Do diskusie sa zapojil aj zmluvný partner Devínskej Novej Vsi firma Betoon production:

Dobrý večer, sme veľmi radi že ste informovaná viac ako všetci ostatní, no naopak nás mrzí že nie dobre a preto by sme radi dali veci na pravú mieru. Uvedená suma je úplne presná, ktorú dostávame paušálne mesačne (ako samozrejme už všetci viete, nakoľko je to verejné). Za tento paušálny poplatok máme na starosti (ako je aj v zmluve) spravovanie a propagovanie DNV na sociálnych sieťach. Rozumej: Instagram a taktiež Facebook (pridávanie príspevkov, ich úprava a samotná správa). V týchto 200 € sú už zahrnuté aj tzv. platené príspevky = príspevky na ktoré je aplikovaná a zaplatená propagácia – reklama (40 €/mes.). To znamená že reálna suma ktorá nám “zostáva” je 160 €. V tejto sume sú zahrnuté už spomínané videá, ktoré síce nie sú na pravidelnej mesačnej báze ale tí, ktorí sa aspoň trošku rozumejú chápu, že je to smiešna suma. No a k poslednej veci – “dodanie informácií z miestneho úradu” – ak by sme mali my “nezainteresovaní” podávať informácie a písať príspevky, vznikali by ešte väčšie rozpory a “diskusie” ako vznikajú. Preto nám kompetentná osoba z MU dodá “oznam”/text, ktorý už my pridávame k príspevku, (pripadne ten príspevok ideme vytvoriť) a zverejníme to na soc. sieťach. Veríme, že sme Vám, ale aj ostatným zúčastneným objasnili toto “nedorozumenie” čo najlepšie.

Diskusia bola naozaj veľmi živá, ja som z nej vybral iba tri príspevky. Kto má záujem prečítať si celú diskusiu, nájde ju tu.

Propagácia alebo informovanosť?

Podľa môjho názoru by naozaj mediálne oddelenie miestneho úradu malo byť schopné spravovať aj sociálne siete mestskej časti. Ale evidentne to tak nefungovalo a asi preto to starosta mestskej časti zveril externej firme. Rozdiel je naozaj evidentný v prospech externej firmy. Suma  200 € mesačne sa mi tiež nezdá premrštená. Vyrušuje ma však niečo iné. Predmetom tejto zmluvy je propagácia mestskej časti Devínska Nová Ves na sociálnych sieťach. Mňa vyrušuje práve to slovo propagácia. Podľa môjho názoru by zmyslom oficiálnej facebookovej stránky mestskej časti mala byť objektívna informovanosť občanov o dianí v mestskej časti Devínska Nová Ves. Pretože medzi informovanosťou a propagáciou je dosť podstatný rozdiel. Zvlášť, ak by sa propagácia mestskej časti zúžila na propagáciu jednej osoby, tak ako to bolo bežné v minulosti. Vlado Hečko to v odpovedi novej zamestnankyni mediálneho oddelenia v spomínanej diskusii vystihol veľmi trefne:

Želám (vám veľa) úspechov v budúcnosti. Nebudete to mať ľahké, pretože kult osobnosti je v DNV hlboko zakorenený. A to sa netýka iba predchádzajúceho starostu. DNV za posledné 2 roky neurobila skoro nič smerom k interaktívnej (nie ONE WAY via DEVEX, DTV…) komunikácii s jej obyvateľmi.

oficiálnu facebookovú stránku

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *