Danajský dar budúcemu starostovi

Danajský dar budúcemu starostovi„Tak už je otvorené…“ informoval včera na sociálnej sieti Roman Romanovic. Parkovisko-neparkovisko (pretože oficiálne ide o spevnené plochy) medzi cintorínom a Domom sociálnych služieb Senecio začne slúžiť motoristom. Nemám pochybnosti o tom, že bude čoskoro zaplnené. Zvlášť, keď sa hneď vedľa začne stavať centrálne námestie a autá, ktoré tam v súčasnosti parkujú, budú odtiaľ musieť zmiznúť. Starosta si bude môcť na zozname svojich volebných sľubov dopísať ďalšie vybudované parkovacie miesta. A my všetci by sme mali byť šťastní. Ale… Toto parkovisko je danajský dar budúcemu starostovi.

Doplnené 9. 5. 2018 o uznesenie miestneho zastupiteľstva.

Parkovísk je v Devínskej Novej Vsi nedostatok. To vie každý. Tak isto vie každý, že problém parkovania treba nejako riešiť. Spôsob, akým sa to rozhodol riešiť starosta Milan Jambor je však veľmi nešťastný. Prečo?

Danajský dar budúcemu starostovi

Starosta nie je imperátor

Starosta nie je imperátor. Je nemysliteľné, aby o dôležitých rozhodnutiach týkajúcich sa investičných akcií mestskej časti rozhodoval jeden jediný človek. Dokonca bez stavebného vzdelania. Bez konzultácie s odborníkmi, bez prerokovania v odbornej komisii miestneho zastupiteľstva, bez diskusie s poslancami miestneho zastupiteľstva. V Devínskej Novej Vsi je to bohužiaľ tak. Starosta stavia ako ho napadne a odborná komisia a poslanci mlčia. Aj keď sa o stavbe dozvedia až vtedy, keď začne protestovať verejnosť.

Danajský dar budúcemu starostovi

Ľudia si zaslúžia diskusiu

Je nemysliteľné, aby sa ľuďom pod oknami premávali bagre a lial sa betón bez toho, aby boli o tom vopred informovaní. Ľudia nie sú ovce. Zaslúžia si, aby boli o  stavebných aktivitách na verejných priestranstvách informovaní. A dokonca nielen informovaní, ale tieto zámery by sa s nimi mali aj prediskutovať. Vopred. Ja viem, že sa málokedy podarí vyhovieť všetkým. Vždy bude niekto nespokojný s konečným riešením. Starosta obce však musí mať odvahu prísť medzi ľudí a z očí do očí im vysvetliť svoj zámer. Musí mať odvahu prísť medzi ľudí a presvedčiť ich, že riešenie s ktorým prichádza je pre nich tým najlepším riešením. Ľudia to ocenia aj vtedy, keď nie všetci budú s jeho zámerom súhlasiť.

Danajský dar budúcemu starostovi

Danajský dar budúcemu starostovi

Vlajkovou loďou vo volebnej kampani súčasného starostu bolo vybudovanie centrálneho námestia na pozemku v tesnom dotyku s kontroverzným parkoviskom. Tento plán skrachoval a výstavbu centrálneho námestia bude riešiť až budúci starosta a budúci poslanci. Logickým postupom by bolo riešiť výstavbu budúceho námestia naraz na oboch susediacich pozemkoch. Na tom väčšom medzi predajňou Kraj a cintorínom aj na tom menšom medzi Seneciom a cintorínom. Teraz to už žiaľ nebude možné, lebo súčasný starosta sa rozhodol, že na tom menšom bude parkovisko. Pritom je to ideálny priestor na prepojenie budúceho centrálneho námestia so starou časťou Devínskej Novej Vsi. Je to danajský dar budúcemu starostovi.

Danajský dar budúcemu starostovi

Je parkovacia politika nezmysel?

Problém nedostatku parkovacích miest nie je iba problémom našej mestskej časti ale celej Bratislavy. Riešenie nie je jednoduché, ale tejto problematike sa treba veľmi vážne venovať. Milan Jambor počas ôsmich rokov v starostovskom kresle nič múdrejšieho ako betónovať ďalšie a ďalšie voľné plochy nevymyslel. Priznáva to otvorene aj v reportáži DTV, kde tvrdí:

Ak si niekto myslí, že to vyrieši nejaká parkovacia politika, tak je to jedna veľká ilúzia.

Ja si na rozdiel od neho myslím, že to nie je ilúzia ale nevyhnutnosť. Treba prísť s novými riešeniami, ak nechceme, aby boli nakoniec všetky voľné plochy okolo nás vybetónované a zaplnené autami. Betón a dlažbu medzi cintorínom a Seneciom už zo zeme nikto nevyberie. Ale do budúcnosti treba uvažovať aj nad inými možnosťami. Ak naozaj nechceme, aby bol všade navôkol nás iba ten betón.

Danajský dar budúcemu starostovi

Doplnené 9. 5. 2018 o uznesenie miestneho zastupiteľstva:

Uvedenou problematikou sa zaoberalo aj miestne zastupiteľstvo DNV na svojom rokovaní dňa 9. 5. 2018. Poslanci a poslankyne schválili uznesenie, ktorým žiadajú starostu, aby informoval dotknutých obyvateľov, Komisiu výstavby, dopravy a životného prostredia a poslancov miestneho zastupiteľstva o pripravovaných stavebných aktivitách mestskej časti. Bližšie informácie nájdete v článku Rokovalo miestne zastupiteľstvo DNV.

Súvisiace články

Vyjadrenie starostu mestskej časti v Magazíne DTV

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *