Čo vás najviac zaujalo v apríli

Ján Žatko

Výročie oslobodenia Devínskej Novej Vsi, veľkonočné tradície a petície iniciované občanmi Kolónie. To sú témy, ktoré vás v apríli na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujali. Celkovo si v apríli otvorilo blog Týždeň v Devínskej 3 889 reálnych užívateľov. Počet zobrazení blogu za tento mesiac dosiahol 9 475. A čo vás najviac zaujalo na blogu od začiatku roka? Stále jednoznačne vedie plánovaná výstavba Pri rybníku podporená bývalým starostom Milanom Jamborom. Dnes už našťastie neaktuálna.

píše: Ján Žatko

Z histórie DNV: Oslobodenie Devínskej Novej Vsi

apríliO siedmej hodine ráno obec Devínska Nová Ves bola celkom oslobodená. Bol to krásny slnečný jarný deň. Čerešňové stromky boli v plnom kvete. Ľudia opúšťali kryty a vítali vojakov víťaznej Červenej armády.“ Takto opisuje oslobodenie Devínskej Novej Vsi očitý svedok, obecný kronikár Leopold Jablonka. Text z obecnej kroniky je tretím najčítanejším článkom na blogu Týždeň v Devínskej v apríli. Doteraz si ho otvorili čitatelia celkom 282-krát.

Kolónia rozbieha naraz hneď dve petície

apríliObyvatelia Kolónie sa rozhodli pripomenúť svojim voleným zástupcom problémy, ktoré ich trápia, rozbehnutím dvoch petícií. Jedna sa týka plánovanej výstavby nového sídliska Slnečný vrch. Druhá tiež súvisí s novou výstavbou a týka sa požiadaviek občanov v oblasti dopravy. Článok si doteraz otvorili čitatelia celkom 315-krát.

Ešte raz veľkonočné tradície

apríliV apríli vás najviac zaujal článok o veľkonočných tradíciách. Veľká noc je spojená okrem svojho duchovného rozmeru aj s ľudovými tradíciami. K nim neodmysliteľne patrí aj veľkonočná šibačka a oblievačka. A aj keď už na Veľkonočný pondelok nevidno na uliciach zástupy mladých chlapcov s korbáčmi ako kedysi, predsa len veľkonočné tradície v Devínskej ešte stále  žijú. Doteraz si tento článok otvorili čitatelia celkom 364-krát.

Vracajú sa mafiánske praktiky 90-tych rokov?

V polovici decembra dostali Devínskonovovešťania predčasný darček pod stromček. Na Eisnerovej ulici bola otvorená nová prevádzka ponúkajúca rýchle občerstvenie formou donáškovej služby v maličkých priestoroch hneď vedľa pubu Šport Pub Pumpa pod názvom U MaMi. Prevádzka však fungovala iba štyri dni, keď ju niekto prevádzku úmyselne podpálil. Majitelia pracne odstránili škody a začiatkom januára otvorili opäť. Hororový scenár sa však opakoval. Už po niekoľkých dňoch niekto podpálil prevádzku druhýkrát. Článok o týchto mafiánskych praktikách v Devínskej Novej Vsi je tretím najčítanejším článkom na blogu Týždeň v Devínskej od začiatku roka. Čitatelia si ho doteraz otvorili celkom 872-krát.

Zo života pásomníc

Druhý najčítanejší článok od začiatku tohto roku sa týka plánovanej masívnej výstavby v starej časti Devínskej Novej Vsi Pri rybníku. Eva Vargová sa v ňom zamýšľa, aké šance majú obyčajní občania ubrániť sa početným nájazdom developerov  na každú nevyužitú plochu či prieluku v zástavbe našej metskej časti. Doteraz si tento článok otvorili čitatelia celkom 946-krát.

Prvý kostlivec vylieza zo skrine

Najčítanejší článok tohto roku sa tiež týkal výstavby Pri rybníku. Informoval som v ňom, že na stránke enviroportál.sk bol zverejnený zámer vybudovať v DNV v trojuholníku tvorenom Istrijskou ulicou tesne pred viaduktom, potokom Mláka a železničnou traťou obrovský komplex. Žiaľ, medzi dokumentami, ktoré predložil investor v rámci žiadosti o schválenie zámeru je aj súhlas starostu Milana Jambora s uvedenou výstavbou. Doteraz si tento článok otvorili čitatelia celkom 1 632-krát.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *