Čo priniesol rok 2017 v Devínskej Novej Vsi

zdroj: Ján Žatko

Keď som uvažoval nad tým akým článkom by mal začínať blog týždeň v Devínskej, uvedomil som si, že najlepšie by bolo, keby v ňom dostali priestor ľudia, ktorí v Devínskej Novej Vsi žijú. Rozhodol som sa preto niektorých z Vás osloviť s prosbou, aby sa s Vami podelili o svoje odpovede na nasledujúce anketové otázky:

 1. Čo Vás osobne v roku 2017 najviac potešilo?
 2. Aká udalosť týkajúca sa Devínskej Novej Vsi Vás v roku 2017 najviac zaujala?
 3. Čo by ste chceli zapriať obyvateľom Devínskej Novej Vsi do roku 2018?

Tu sú odpovede v abecednom poradí:

Ing. Kamil Dedinský, ekonóm

 1. Konečne aspoň obvinili starostu z trestného činu. Dúfam že to aj dotiahnu do konca.
 2. Štrajk vo Volkswagene.
 3. Nejakého dobrého starostu pre Devínsku Novú Ves.

Ing. Miloš Encinger, stavebný inžinier

 1. Osobne mňa najviac potešilo že mne a mojej rodine primerane slúžilo zdravie aj tento rok.
 2. Zaujalo ma vypustenie rybníka jeho správcom (majiteľom) tesne pred Vianocami, vianočnými prázdninami a prvými mrazmi. Aj takto jednoducho sa dá ublížiť tisícom detí a stovkám rodičov.
 3. Obyvateľom Devínskej Novej Vsi chcem popriať do Nového roku, okrem obligátnych a trvalých každoročných prianí, jasnú myseľ a šťastnú ruku pri jesenných komunálnych voľbách.

Mgr. art. Ivica Gabrišová, flautistka

zdroj: Ivica Gabrišová
 1. Môj uplynulý rok bol plný zaujímavých stretnutí, nových a často nečakaných situácií, ktoré ma posunuli zasa o krok ďalej na mojej ceste. V tomto adventnom čase vo mne rezonujú mnohé radostné udalosti z rodinného kruhu, ale aj množstvo pekných hudobných príležitostí, ktoré ma postretli v mojom profesionálnom hudobníckom živote. K najkrajším zážitkom jednoznačne patrila svadba jedného z mojich súrodencov.
 2. Najviac ma najmä vo verejnej sfére v našej obci zaujala situácia okolo odchodu nášho farára Karola Moravčika z našej farnosti. Mnohí z nás v tom období prežívali pocit nespravodlivosti a znechutenie z neochoty kompetentných riešiť jeho situáciu. Všetky tieto udalosti viedli k pocitu spolupatričnosti a verejnej podpory jeho osobe, akú sme tu v Devínskej dávno nemali.
 3. Želám nám všetkým pokojný a úspešný rok 2018 plný správnych rozhodnutí a najmä vnímavosti a vzájomnej úcty. Pevne verím, že takto sa nám spoločne podarí urobiť z Devínskej dobré miesto pre život.

Mgr. Mária Jendruchová, hudobníčka

zdroj: Mária Jendruchová
 1. V roku 2017 som vďačná za pokojné bývanie, za vzdelávanie našich detí v školách, či už ZŠ alebo ZUŠ. Za zdravotnú starostlivosť našich lekárov. Za opravu ciest a vybudovanie nových parkovacích miest. Za snahu. A v neposlednom rade za ľudskú spoluprácu a pomoc.
 2. Udalosť? Možno trochu sebecké, ale krásna bola udalosť kňazskej primičnej svätej omše u nás v Devínskej Novej Vsi po viac ako 67 rokoch môjho brata Tomáša Jendrucha. Okrem historickej hodnoty, bola táto udalosť pre mňa jednou z najkrajších, pretože sa ľudia v Devínskej, či už veriaci, alebo neveriaci spojili a pomohli zorganizovať pre všetkých obyvateľov deň plný vzájomného porozumenia a radosti. Okrem obyvateľov Devínskej Novej Vsi boli pozvaní aj hostia z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia – z Nemecka, z Rakúska, Poľska, z Čiech, Talianska či zo Spojených štátov amerických. Práve oni boli prekvapení akí úžasní ľudia u nás žijú.
 3. Moje osobné prianie je, aby sa z Devínskej Novej Vsi nikdy nevytratila ľudskosť, vzájomné porozumenie, aby sme sa dokázali tešiť z každého dňa v zdraví a vážili si každú možnú chvíľu strávenú s rodinou a priateľmi. Aby sme dokázali viesť naše deti k zodpovednosti, tolerancii a morálnym i duchovným hodnotám. Potom nebudeme hľadať to čo nie je v Devínskej Novej Vsi podľa sľubov „splnené“ a ani chyby ostatných nás nebudú tak zbytočne rozčuľovať. Stačí začať od seba… tak ako ma to po celý život učí moja „Mimi“. I ja sa pridávam, pretože sa učíme celý život a ani ja nie som výnimka. 🙂

Lolo Moravec, kameraman

zdroj: Ján Žatko
 1. Nakoľko sa aktívne zaujímam o športové dianie v Devínskej Novej Vsi, tak samozrejme to je jednoznačne postup dorastu FCL VW DNV do II. ligy, ďalej výborná reprezentácia miestnym stolnotenisovým klubom, ktorý bojuje o postup do najvyššej súťaže. Štandardne sa samozrejme teším aj z výkonov devínskonoveských šachistov aj hokejbalistov.
 2. Žiaľ je to negatívna udalosť, všeobecne známa kauza spojená so štatutárnym zástupcom Devínskej Novej Vsi.
 3. Obyvateľom Devínskej Novej Vsi by som prial do roku 2018 hlavne veľa zdravia, šťastia a úspechov vo svojom súkromnom ale aj pracovnom živote.

RNDr. Janka Rehorčíková, analytik

 1.  Najviac ma potešilo, že na jeseň konečne vykosili pás lúky pri Morave. Ako sa zíde od nás dole ku Morave po Primoravskej ulici a pokračuje sa ďalej rovno chodníčkom ku Morave, po cca 10 metroch vpravo o 90 stupňov je chodníček cez lúku, ktorý sa tiahne rovnobežne s hlavným betónovým chodníkom až ku ihrisku pod mostom Slobody. Cez leto tam vyrástli tie klasické vysoké kvetiny a žihľava, ktoré človeka prekrývali a nedalo sa tadiaľ takmer prejsť. Na jeseň to, konečne, vykosili a vďaka tomu tam rozkvitlo aj množstvo jesienok, bolo to pekné a hlavne, teraz aspoň na zimu, priechodné. Využíva to, na moju škodu, dooosť veeeľký počet psíčkarov. Nuž, aspoň tak v júli by to mohli už dať dole.
 2.  Najviac ma zaujala vysviacka Tomáša Jendrucha a bola to super akcoška, aj sme si zatancovali vďaka veľmi priateľskej atmosfére a kapele Jendruchovcov.
 3. Obyvateľom, teda, nám – vrátane mňa – želám veľa trpezlivosti a ohľaduplnosti na parkoviskách pri Lídli a Tescu a rovnako aj pri pokladniach a vôbec v týchto nákupných zónach. Platí to i pre poštu a na pošte.

Dr. Ing. Martin Ružovič, riaditeľ firmy

zdroj: Martin Ružovič
 1. Môj otec, Richard Ružovič, to zasa zvládol. Tento rok, teda už minulý, bol trikrát v nemocnici a skoro vždy so smrteľnou diagnózou. Ale on to vždy zvládne. A to nielen tento rok. Za posledných 10 až 15 rokov mal už aspoň 10 smrteľných diagnóz. Od rakoviny rôzneho druhu, cez krvácanie do mozgu, až po srdcový infarkt. Aj keď je chvíľu ležiaci pacient, tak on sa vždy dokáže zasa postaviť na nohy a byť sebestačný. Dokonca si sám dokázal, po tých všetkých chorobách, postaviť ešte aj malú záhradnú chatku. Už si z toho doma robíme srandu, že rakovina je jeho kamoška a nemôžu bez seba žiť. Moja svokra dokonca povedala, že má viac životov ako mačka. Prečo Vám to píšem, lebo si myslím, že je to o chuti do života, o vôli žiť a to on má, zdá sa ohromnú. Rád by som Vás týmto povzbudil, aby ste zvládli svoje životné aj každodenné výzvy. Povedzte si: „Keď to on zvládol, dám to aj ja!” Prajem Vám všetkým silu a vôľu do života.
 2. Asi najviac ma zaujalo obvinenie nášho starostu za korupciu. Nášho je asi nesprávne slovo, lebo on je akosi sám pre seba. Či ma to obvinenie prekvapilo? Musím úprimne povedať, že nie. Lebo, ešte keď som bol ja poslancom (minulé volebné obdobie), tak naše názory sa začali veľmi rýchlo rozchádzať. Keď som ho lepšie spoznal, zistil som, že máme úplne odlišné morálne zásady. A preto, čím viac som ho spoznával, tým menej som mohol s jeho názormi súhlasiť a podporovať ho, na rozdiel od môjho menovca, Denisa Ružoviča, ktorý je teraz poslancom a slepo ho podporuje. Pre tých, ktorí si nás mýlia, ja som Martin.
 3. Spravodlivejšie a čestnejšie vedenie obce. Aby starosta a poslanci nemysleli len na svoj prospech, ale naopak, mali na zreteli dobro všetkých. Aby mala Devínska víziu do budúcnosti. A hlavne, všetkým prajem zdravie a radosť  zo života. A ak budete raz náhodou chorí, spomeňte si na môjho otca Richarda.

Jeden komentár k “Čo priniesol rok 2017 v Devínskej Novej Vsi”

 1. Mária Jendruchova ty už na Novoveskej nebývas. Aspoň sa mi nezdá. Tak si ďakuj za vytváranie miest pre tragace pri svojom baraku. Ak zničenie peknej ulice je snaha a niečo dobré, tak sa už vôbec nečudujem ako to v Devínskej a v celej Bratislave vyzerá. Akoby to tu stavali nie odborníci, ale termiti… V Devínskej ďalšou takou opachou je zvláštny ukaz, ktorý vyrástol vo štvorci, neďaleko detského ihriska a hudobnej školy. Asi sa sem chystá predátor alebo nejaká bytosť z vesmíru na návštevu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *