Ako vidíte pôsobenie novej samosprávy Devínskej Novej Vsi

Ján Žatko

Začiatkom roku 2020 som vyzval čitateľov blogu Týždeň v Devínskej, aby zhodnotili pôsobenie novej samosprávy našej mestskej časti za prvý rok pôsobenia. Na túto výzvu reagovali dvaja obyvatelia našej mestskej časti, ktorým za ich ochotu ďakujem.

píše: Ján Žatko

Jaromír Mlynár

Jaromír Mlynár

Zatiaľ sa zdá, že táto samospráva má väčší záujem komunikovať s občanmi ako predošlá, aj keď viac-menej oznamuje, čo už urobila.

Ocenil by som a asi aj iní občania, keby svoje zámery komunikovala dostatočne vopred a potom pri realizácii sa zohľadnil názor občanov. Hlavne pokiaľ sa jedná o zámery plánované v obytnej zóne a teda priamo ovplyvňujúce obyvateľov okolia. Napríklad forma dotazníka by bola ideálna. Nie každý chodí na schôdze, alebo pravidelne sleduje weby obce alebo poslancov.

Počul som napríklad, že na ihrisku školy Ivana Bukovčana by starosta rád postavil skatepark. Občania bývajúci v okolí z toho veľkú radosť mať nebudú. Skateboardy skáčuce na betóne vydávajú značný hluk, čo už teraz  počúvame – v priestore betónovej plochy pod oknami školy si skateboardisti dávno nelegálne urobili dráhu. Keďže priestor je v rohu budovy, hluk sa odráža a šíri do ďalekého okolia.

Istý poslanec by rád rozšíril minifutbalové aktivity na ihrisku Ivana Bukovčana, pretože na ihrisku školy Pavla Horova to vraj nejde. Občanom žijúcim okolo Ivana Bukovčana by to určite tiež vadilo, keby sa ich niekto spýtal.

Možno sa zdá, že neustále hovorím o hluku, ale hluková záťaž je faktorom ovplyvňujúcim kvalitu života. Okolie Ivana Bukovčana je zaťažené extrémne, nemáme záujem o ďalšie zhoršovanie.

V takom Rakúsku, kam sa vysťahovalo už dosť Slovákov,  je napríklad zakázané v nedeľu aj kosiť trávnik. V Devínskej Novej Vsi sa hrá pod oblokmi domov tenis, cez megafón vykrikujú zberači kovov a pod.

samosprávy
Areál ZŠ Ivana Bukovčana.

Jana Kočvarová

Pozitívne zmeny

Určite občan cíti snahu o rešpektovanie jeho potrieb  a vidí aj snahu im vyhovieť. Oceňujem snahu samosprávy o zastavenie absurdných alebo nezmyselných stavebných aktivít. Dúfam, že sa táto snaha dotiahne aj do úspešného konca. Oceňujem každý nový strom, dlažbový chodník miesto asfaltového. Máme v DNV aj prvú zelenú strechu, potešilo ma vidieť políciu riešiť asociálov v blízkosti zastávky Králika.

Negatívne zmeny

Keď napíšem na Miestny úrad DNV, nikto mi od volieb 2018 ani raz neodpovedal. Ani starosta, ani ktokoľvek kompetentný na riešenie danej veci. Za Jambora sa odpovedalo… Keď napíšete na Magistrát, príde Vám centrálna odpoveď kam podnet posúvajú a za pár týždňov stručná odpoveď/postoj Magistrátu/oddelenia.

Celkovo

Týka sa to skôr systému práce komisií, čo sledujem aj vlastné veci, ktoré idú cez komisie. Ich význam zostal stále príliš malý, alebo obmedzovaný. Ďalej mám veľkú výtku pre poslanca Kovaríka. Ľudia ho tu volili, aby sa DNV zmenila na zelenú časť Bratislavy. Bola to odpoveď na Jamborove ničenie zelene v DNV a priveľa betónu. Nuž a zatiaľ občan vidí ako nechodí na komisie a na zastupiteľstvá, na stretnutia s občanmi a  pracovníčky úradu konštatujú, že DNV z neho nič nemá…

samosprávy
Plánovaná nová výstavba na vstupe do DNV.

Súvisiaci článok

4 komentáre k “Ako vidíte pôsobenie novej samosprávy Devínskej Novej Vsi”

 1. Názory oboch občanov sú pragmatické a trefné.
  Je veľká škoda, že samospráva zostáva hluchá požiadavkám a potrebám občanov.

 2. Rada by som odpovedala občanovi, ktorý mal pripomienku ku skateparku na I.Bukovčana.
  Práve preto, že akceptujeme aj možné problémy, ktoré by z takejto aktivity mohli vzniknúť, hneď po požiadavke zástupcov pre túto aktivitu, som ja osobne vykonala orientačné hlukové meranie a následne sme jednoznačne túto aktivitu nepodporili na tomto mieste. Odporúčali sme sa zamerať na lokalitu pri železničnej trati, kde by prípadný hluk nevadil.
  Okrem toho ak by sa aj v budúcnosti rátalo s takouto aktivitou na nejakom konkrétnom mieste, bude tento zámer zverejnený a na verejne prístupnej komisii prerokovaný aj s občanmi (ako aj pri iných zámeroch).
  Beata Janatová, predsedníčka komisie výstavby a životného prostredia

 3. Dobrý deň,
  ja len by som bol rád, aby sa členovia komisie v prvom rade zamysleli nad tým, či Devínska skatepark potrebuje a kto ho bude využívať. Skôr by som sa sústredil na podporu aktivít a klubov, ktoré tu už máme a nerobil všetko a nič poriadne. Úprimne povedané skatepark bude vadiť všade. Aj pri železnici bývajú ľudia, ktorých to bude rušiť a ak to dáte niekde mimo, tak tam budeme mať problém s asociálmi. Prosím, prv ako začneme riešiť, že kde, zamyslime sa nad tým, či vôbec a pre koho.

  Ďakujem

  1. Dobrý deň,
   Či by skatepark mal stáť je otázka ktorú riešime cez 15 rokov a zatiaľ vždy sa to posunulo na termín neurčitý, tento rok sa skateboarding stáva olympijským športom a naše hlavné mesto stále nemá skatepark hodny kvalifikácie, netreba navrhovať ale nič veľké, stačí aby návrh povoľoval jazdu viacerych ľudí. Miesto za Bukovčana 1 bolo ako skatepark odsúhlasené pred 8 rokmi, či to je ale ideálne miesto je stále diskutabilné, ale umiestniť skatepark do srdca devinskej prináša viacej pozitív, najmä polyfunkciu ktorú využije každý nielen skejtaci. Dávať život z ulíc na perifériu mesta dáva najavo kam patria ľudia ktorý sa tejto aktivite chcú venovať. Hlučnosť je problém ktorý by sa mal v návrhu vyriešiť ale povedať nie iba kvôli tomu nieje riešenie. Ak ma skateboarding niečo naučil je to postaviť sa zo zeme a skúsiť to znovu.
   Ďakujem.

   Michal Kováč
   Študent architektúry a urbanizmu, autor pôvodného návrhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *