Výstava fotografií Česko / Slovensko

výstava
Ján Žatko

Slovenské národné múzeum v spolupráci s autormi Tomášom Hulíkom a Liborom Sváčkom 15. novembra slávnostne otvorilo výstavu fotografií Česko / Slovensko. Ide o výber fotografií z rovnomennej publikácie, ktorú vydalo české vydavateľstvo MCU pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Výstava bude prístupná pre verejnosť do 26. mája 2019 v sídelnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

píše: Ján Žatko   

Výstava Česko / Slovensko

Výstava Česko / Slovensko je posledným výstavným projektom Slovenského národného múzea pripravených k oslavám 100. výročia založenia Československej republiky. Vystavené sú fotografie dvoch renomovaných fotografov zo Slovenska a Česka, Devínskonovovešťana Tomáša Hulíka a Libora Sváčka. Predstavujú ich vlastný pohľad na krásu prírody a zaujímavú architektúru oboch krajín. Výstave predchádzala spolupráca oboch autorov na tvorbe rovnomennej publikácie. Súčasťou otvorenia výstavy bolo aj uvedenie do života tejto publikácie. Výstava bude prístupná pre verejnosť do 26. mája 2019

výstava

Príhovor Tomáša Hulíka

Z dôvodu svojich filmársko-fotografických projektov som za posledných 10 rokov po Slovensku precestoval takmer 200 tisíc kilometrov. Je to nádherná krajina, obdarená rozmanitosťou lesov, hôr, riek, lúk, pasienkov, jazier, vysokohorských plies, ale aj hradov, kaštieľov a drevených kostolov, ktoré si do dnešných dní zachovali svoju jedinečnosť. Cez naše územie prešli dejiny a zanechali tu nezmazateľné stopy.  Ponuka spolupráce zo strany českého vydavateľstva MCU na knihe k 100. výročiu vzniku Československa ma veľmi potešila. Je pre mňa česť osláviť toto výnimočné jubileum a súčasne prezentovať naše jedinečné kultúrne a prírodné dedičstvo, ktoré sa my, Slováci, zatiaľ len učíme si vážiť. Rovnako prostredníctvom výstavy Česko / Slovensko v Slovenskom národnom múzeu sa spolu s Liborom Sváčkom snažíme ukázať to najkrajšie, čo v obidvoch krajinách máme.

výstava
Tomáš Hulík.

Uvedenie do života knihy Česko / Slovensko

Súčasťou podujatia bolo aj uvedenie knihy Česko / Slovensko do života. Kniha sa nepolievala šampanským, ale posypala zmiešanou prsťou z Česka a Slovenska. Tomáš Hulík k tomu vtipne poznamenal:

Pozrite sa ako sa ľahko znova rodí Česko-Slovensko.

Okrem Tomáša Hulíka uviedli slávnostne knihu do života aj riaditeľ vydavateľstva MCU Radek Eliášek a generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis. Publikáciu si môžete kúpiť v budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2.

výstava
Generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

Kto je to Tomáš Hulík

Tomáš Hulík je slovenský fotograf dokumentarista a prírodovedec. Ako sám o sebe hovorí – milovník divokej prírody a pôvabov Slovenska. Vyštudoval ekológiu a environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Založil aj prírodovedeckú organizáciu LENS. Podieľal sa na vedeckej a fotografickej expedícii na ruský Ďaleký východ, ostrov Sachalin, Borneo, do Malajzie, Južnej Kórei, Indonézie, Mongolska a Kene. Prednášal na svetových zoologických kongresoch, publikoval o živote bobrov, venuje sa životu rysov. Pôsobí ako režisér, kameraman a producent. Natočil niekoľko filmov o bobroch, ktoré vysielali kanály ORF, ZDF, Arte a Discovery Channel. V roku 2007 vytvoril v spolupráci s Pavlom Barabášom pre rakúsky kanál ORF dokument Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase, ktorý získal veľa ocenení. Od roku 2008 pracoval na projekte Návrat rysov pre STV, ORF, NDR a slovenské Ministerstvo životného prostredia. V roku 2011 natočil film Cesty Slovenskom o krásach Slovenska. Roku 2015 dokončil dva nové filmy Zlatý orol a Divoké Slovensko a ako kameraman divočiny sa podieľal na nakrúcaní filmu Expedion into Reed – Neusiedlersee National Park. Žije v Devínskej Novej Vsi.

výstava

Inšpirácie Tomáša Hulíka

Viete ako sa fotografujú divoké zvieratá vo voľnej prírode? Ako vyzeral pokus o návrat rysích mláďat zo zoologickej záhrady späť do ich prirodzeného prostredia? Zaujímajú vás kuriózne snímky domestikovaných medveďov a vlkov z Maďarska na slovenskom salaši? Či čarovné zábery prírody a obľúbených miest zo Slovenska, puszty v Národnom parku Hortobágy, Neziderského jazera, Mongolska, Afriky?

Všetko o prírode, zvieratách ale aj momenty inšpirované človekom budete mať možnosť vidieť objektívom fotografa, dokumentaristu Tomáša Hulíka na stretnutí z cyklu Čaj v múzeu, 25. novembra 2018 o 16.00 h v sídelnej budove SNM, ktoré je sprievodným podujatím k výstave Česko / Slovensko.

výstava

zdroj: Slovenské národné múzeum

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *