Devínska Nová Ves od 12. 11. 2018 do 18. 11. 2018

5. 11. 2018
Ján Žatko

Máme to za sebou prvý povolebný týždeň. Novozvolený starosta Dárius Krajčír nás informoval o svojich zámeroch. V Devínskej Novej Vsi sme si spomenuli na výročie Nežnej revolúcie špeciálnou akciou. Významný rodák z našej mestskej časti doktor Jozef Klačka sa dožil 80 rokov. Aká teda bola Devínska Nová Ves od 12. 11. 2018? Dozviete sa v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré očakávame v Devínskej Novej Vsi v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Poďakovanie voličom

5. 11. 2018 Kandidáti koalície KDH, OĽaNO v komunálnych voľbách poďakovali voličom v Devínskej Novej Vsi za odovzdané hlasy aj za to, že prišli k voľbám. Zo šesťčlenného tímu bol za poslanca zvolený Ing. Ján Žatko, ktorý sa umiestnil s 1 603 hlasmi na piatom mieste zo 43 kandidátov.

Zúfalé zistenie: Takmer štvrtina ľudí v 14. volebnom okrsku v DNV nevedela vyplniť hlasovací lístok

5. 11. 2018 Podpredsedníčka miestnej volebnej komisie Mária Žatková sa pozastavuje nad tým, že vo volebnom okrsku č. 14 takmer štvrtina voličov odovzdala pri voľbách na poslancov miestneho zastupiteľstva neplatný volebný lístok, čo je niekoľkonásobne viac ako v ostatných volebných okrskoch.

Výsledky voľby poslanca mestského zastupiteľstva Bratislavy za DNV

5. 11. 2018 Na webe hlavného mesta SR Bratislavy boli zverejnené výsledky volieb primátora a poslancov mestského zastupiteľstva. Za jediného poslanca v mestskom parlamente za Devínsku Novú Ves bol zvolený Mgr. Rastislav Tešovič.

Všetko najlepšie pán doktor Klačka

5. 11. 2018 Doktor Jozef Klačka, osobnosť celoslovenského významu, rodák z Devínskej Novej Vsi, historik a archivár, zakladateľ a dlhoročný riaditeľ Ústredného archívu Slovenskej akadémie vied, najväčší expert na dejiny západnej časti Bratislavy, teda aj územia Devínskej Novej Vsi sa dožíva 80 rokov.

PhDr. Jozef Klačka: Ak je záujem, čas sa nájde

5. 11. 2018 Rozhovor Lubomiry Petrovej z apríla tohto roku s doktorom Jozefom Klačkom o jeho mladosti, vedeckej práci a vzťahu k Devínskej Novej Vsi.

Reakcia na komentáre Lenky Encingerovej na FB

5. 11. 2018 Podpredsedníčka miestnej volebnej komisie Mária Žatková reaguje na komentáre Lenky Encingerovej v rámci diskusie na Facebooku k jej článku „Zúfalé zistenie: Takmer štvrtina ľudí v 14. volebnom okrsku v DNV nevedela vyplniť hlasovací lístok„.

Fotofórum 2018

5. 11. 2018 Istra Centrum a Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku už po desiatykrát zorganizovali výstavu fotografií pod názvom  Fotofórum 2018. Výstava pozostáva z 63 fotografií od 20 autorov. Fotografie, prezentované na výstave, predstavujú výber z fotografií, ktoré boli sústredené na portáli fotofórum od októbra 2017 do októbra 2018.

Krvavá hranica

5. 11. 2018 Spomienka na železnú oponu, ktorá niekoľko desiatok rokov rozdeľovala slobodný a neslobodný svet a viedla aj cez kataster Devínskej Novej Vsi a na niekoľko stovák ľudí, ktorí boli v Československu zavraždení pri pokuse o jej prekonanie.

Zbytočný konkurz šitý na mieru?

5. 11. 2018 Vo štvrtok 15. novembra bol na webe mestskej časti Devínska Nová Ves zverejnený oznam o vypísaní výberového konania na miesto prednostu miestneho úradu Devínska Nová Ves. To by nebolo nič zvláštne, veď miestny úrad je bez prednostu už od marca tohto roku. Tento konkurz na prednostu je zvláštny kvôli niektorým iným veciam.

Z histórie Devínskej Novej Vsi: Nežná revolúcia

5. 11. 2018 Obecné kroniky sú dobrá vec. Ľudská pamäť je nedokonalá a tak si s odstupom času na niektoré udalosti v minulosti nespomíname, alebo si ich upravujeme podľa svojho gusta. Predtým obec a dnes mestská časť Bratislavy Devínska Nová Ves si vedie svoju kroniku. Nežná revolúcia a jej dôsledky v Devínskej Novej Vsi je v nej opísaná vtedajším kronikárom Viliamom Pokorným.

Magazín DTV nás 14. 11. 2018 informoval

Krajčír v Devínskej Novej Vsi strieda Jambora na poste starostu

Denník Sme informuje o výsledkoch komunálnych volieb v Devínskej Novej Vsi. Milana Jambora na poste starostu strieda Dárius Krajčír. Zároveň informuje aj o novozvolených poslancoch miestneho zastupiteľstva.

Nový starosta D. Krajčír: Cítim veľkú zodpovednosť za dôveru Devínskonovovešťanov

Bratislavské noviny informujú o výsledkoch komunálnych volieb v Devínskej Novej Vsi a o zámeroch novozvoleného starostu Dáriusa Krajčíra.

Na Cyklomoste slobody symbolicky zatvoria hranicu

Na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi sa v sobotu opäť symbolicky zatvorí hranica s Rakúskom v rámci sprievodného podujatia Festivalu slobody. Po tretíkrát ho organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Spomienková akcia pripomenie režim na železnej opone, a to symbolickým uzavretím hranice na Cyklomoste slobody. Cez ňu bude možné prejsť len s „výjazdnou doložkou“, ktorú návštevníkom na mieste pomôžu vybaviť organizátori akcie. Informuje denník Sme.

Pri železničnej stanici Devínska Nová Ves je nové parkovisko

Pri železničnej stanici v mestskej časti Devínska Nová Ves je od pondelka v prevádzke nové parkovisko pre autá. Mestská časť ho vybudovala v krátkom čase v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky. Ako informoval štátny správca železničnej infraštruktúry, parkovisko má kapacitu 41 miest a pre vodičov, ktorí ho budú využívať, je bezplatné.

FOTO: V SNM môžete obdivovať fotografie prírody a kultúrnych pokladov bývalej spoločnej republiky

Posledným tohtoročným výstavným projektom Slovenského národného múzea (SNM) k oslavám 100. výročia založenia Československej republiky je fotografická expozícia Česko / Slovensko. V sídelnej budove SNM v Bratislave prezentuje diela dvoch renomovaných fotografov zo Slovenska a Čiech – Tomáša Hulíka a Libora Sváčka.

Cyklomost slobody uzavreli, pripomenuli si November 89

Dvadsaťdeväť rokov po páde železnej opony v Devínskej Novej Vsi postavili kovové zátarasy, ktoré bránili chodcom a cyklistom prejsť na druhú stranu do Rakúska. Cyklomost slobody symbolicky uzavreli ako spomienku na november 1989. Pozrite si videoreportáž TA3.

Devínska Nová Ves očakáva

Tento týždeň sa môžete dozvedieť niečo nové o vulkanických lokalitách stredného Slovenska, tak isto čo inšpiruje významného slovenského filmára a fotografa Tomáša Hulíka a môžete si zlepšiť náladu na Katarínskej zábave. Podrobný program najbližších podujatí nájdete ako vždy v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 745 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň

Ján Žatko

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *