Viktor Hulík: Žije sa tu veľmi fajn

Ján Žatko

Akademický maliar Viktor Hulík. Rodený Bratislavčan, ktorý už 44 rokov žije v Devínskej Novej Vsi a za ten čas si ju zamiloval. Otvorene priznáva, že prostredie Devínskej Novej Vsi mu pomáha pri jeho umeleckých úspechoch. Jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských výtvarných umelcov. Ústredná osobnosť slovenskej geometricke abstrakcie, ale aj autor populárneho Čumila. Ak ste to doteraz ešte nestihli, tak už iba túto sobotu a nedeľu si môžete pozrieť jeho aktuálnu výstavu v Danubiane.

píše: Ján Žatko

Boj za záchranu Istrijskej ulice

Ja som na meno Viktor Hulík prvýkrát narazil v osemdesiatych rokoch minulého storočia a vôbec to nesúviselo s umením. V bratislavskom Večerníku som sa dočítal o snahe skupiny aktivistov z Devínskej Novej Vsi zachrániť Istrijskú ulicu pred zbúraním. Časť ulice už zrovnali buldozéry so zemou a vyrástlo tam sídlisko Stred. Proti búraniu ďalšej časti sa ľudia postavili. V roku 1987 sa sformovala občianska iniciatíva za záchranu tejto historickej zástavby centra Devínskej Novej Vsi. Jedným z iniciátorov tejto iniciatívy bol Viktor Hulík. V osemdesiatych rokoch, v časoch vrcholiaceho socializmu, to bolo čosi nevídané. Vtedy som žil v Petržalke a ešte som netušil, že raz budem v Devínskej Novej Vsi bývať aj ja.

Časť dnešnej Istrijskej ulice a Námestie 6. apríla na začiatku 20. storočia.

November 1989 v Devínskej Novej Vsi

Zo skupiny aktivistov zameraných na záchranu historickej zástavby centra Devínskej Novej Vsi sa po 17. novembri 1989 sformovala miestna organizácia Verejnosti proti násiliu. Ešte v decembri 1989 sa občianskym aktivistom podarilo dotiahnuť niekoľkoročné úsilie do víťazného konca. Plánovaný zámer na zbúranie Istrijskej ulice bol zrušený. Viktor Hulík bol opäť pritom. Ďalšou výraznou zmenou v Devínskej Novej Vsi bola rekonštrukcia vtedajšieho pléna Miestneho národného výboru v duchu nových demokratických pomerov. Vyvrcholením celého demokratizačného procesu boli slobodné komunálne voľby 23. a 24. novembra 1990. Kandidát Verejnosti proti násiliu Marián Jurčák bol v nich  zvolený za starostu a do 30-členného miestneho zastupiteľstva sa dostalo 10 poslancov za toto hnutie. To som sa už do vecí verejných v Devínskej Novej Vsi ako čerstvý Devínskonovovešťan začal angažovať aj ja.

Novembrové demonštrácie v roku 1989 na Námestí SNP v Bratislave.

Viktor Hulík a Devínska Nová Ves

Celoživotné dielo Viktora Hulíka ocenila aj Devínska Nová Ves. Ocenenie Devínskonovoveská holubica mu odovzdal vo štvrtok 10. 10. 2019 počas slávnostného zasadnutia miestneho zastupiteľstva mestskej časti Devínska Nová Ves starosta Dárius Krajčír. K svojmu vzťahu k Devínskej Novej Vsi sa vyznáva Viktor Hulík v rozhovore pre DTV nasledovne:

Devínska Nová Ves je unikátna. V roku 1974 sme sa s manželkou rozhodovali kde budeme žiť, či v Prahe alebo v Bratislave. Už vtedy sme si uvedomili, že Devínska Nová Ves je aj mesto aj nie je mesto. To je úžasné, krátka vzdialenosť do mesta a tu v Devínskej Novej Vsi veľmi príjemné prostredie so všetkým zázemím. Takže žije sa tu veľmi fajn.

viktor hulík
Viktor Hulík s ocenením Devínskonovoveská holubica.

Oslava životného jubilea

Akademický maliar Viktor Hulík sa narodil 13. 8. 1949 v Bratislave. V tomto roku teda oslávil okrúhle jubileum a práve to bol dôvod, prečo sa rozhodlo múzeum moderného umenia Danubiana – Meulensteen Art Museum uctiť si tohto umelca a pripomenúť jeho tvorbu výstavou s trochu zvláštnym názvom VARIABILY (74+460/28 = 70 VH).  Tento komplikovaný názov vysvetľuje umelec nasledovne:

Tých 74 na začiatku „rovnice“ znamená počet mojich predchádzajúcich samostatných výstav. Následný údaj 460/28 vypovedá o účasti na 460 kolektívnych expozíciách v 28 krajinách. Záverečné číslo 70 sprevádzané iniciálkami poukazuje na moje životné jubileum.

viktor hulík
Umelec a jeho dielo.

Táto výstava predstavuje retrospektívu jeho tvorby posledného obdobia. Kurátorka výstavy Dagmar Srnenská charakterizuje výber jeho diel nasledovne:

Predstavuje diela plné polarity jedinečného a všeobecného, rôzne percepcie alternatívnymi interpretáciami a významové napätie diel, ktoré nás sprevádzajú vo všetkých Hulíkových veľkých a malých posúvačoch, zvešiavačoch, prelínaniach či prienikoch. Vyvrcholením prezentácie sú geoposúvače, v ktorých mu ide o isté spochybnenie pravidelnosti geometrickej štruktúry. Konštruktívnu a racionálnu osnovu Hulík v týchto dielach narušuje pohybom jednotlivých vrstiev kompozície.

viktor hulík
Vernisáž výstavy v Danubiane.

Viktor Hulík známy nielen doma ale aj v zahraničí

Kurátorka Dagmar Srnenská označila Viktora Hulíka pri príležitosti jeho výstavy v Danubiane za jedného z najvýznamnejších výtvarných umelcov slovenského výtvarného umenia. Ilustruje to aj na tom, že tvorba Viktora Hulíka je veľmi dobre známa nielen v európskych, ale aj svetových súvislostiach. Uvádza:

Svedčí o tom množstvo pozvaní a účastí na najdôležitejších výstavných projektoch Európy. V roku 1988 sa stal členom medzinárodnej skupiny výtvarníkov INT ART, ktorej cieľom je zbližovanie ľudí rozdielnych kultúrnych teritórií. V roku 1990 mu bol ako prvému slovenskému výtvarníkovi udelený prestížny tvorivý grant od nadácie Pollock-Krasner v New Yorku. Viktor Hulík reprezentoval Slovensko svojou výtvarnou tvorbou po celom svete a takmer vo všetkých krajinách Európy, na ázijskom kontinente ako aj v Amerike.

viktor hulík
Viktor Hulík, ako jediný Slovák, vystavoval na umeleckom veľtrhu ART PARIS ART FAIR 2018 v Grand Palais v Paríži.

Viktor Hulík o svojej výstave

Samotný Viktor Hulík charakterizoval svoju súčasnú výstavu pre DTV nasledovne:

Je to výstava k môjmu životnému jubileu. Je tam vystavených viac než 70 prác z posledného možno 20-ročného obdobia. Ja som veľmi spokojný, že sa mi podarilo dať dohromady toľko prác, pretože obyčajne tie diela odchádzajú z ateliéru. Musel som ich zvážať zo zahraničia z galérií. Som veľmi rád, že sa mi podarilo dať dohromady takýto nádherný súbor. Som veľmi spokojný a ohlasy publika sú tak isto veľmi priaznivé.

viktor hulík
Viktor Hulík s manželkou Ilonou.

Takže majstre, v mene všetkých Devínskonovovešťanov Vám prajem ešte veľa umeleckých úspechov, ktorými potešíte nielen nás, ale aj Vašich fanúšikov na Slovensku ale aj vo svete. A vám ostatným pripomínam, že aktuálna výstava Viktora Hulíka v Danubiane končí v nedeľu 27. 10. 2019.

Súvisiace články

Videoreportáž DTV z odovzdávania ocenení Devínskonovoveská holubica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *