Devínska Nová Ves bude mať internet zadarmo

Ján Žatko

V stredu sme sa dozvedeli veľmi príjemnú správu. Európska komisia prostredníctvom svojej Výkonnej agentúry pre inovácie a siete zverejnila zoznam 1 780 víťazných obcí a mestských častí, vrátane 53 zo Slovenska, ktoré získajú internet zadarmo v rámci iniciatívy WiFi4EU. Devínska Nová Ves je medzi nimi.

píše: Ján Žatko

Druhá výzva na internet zadarmo

Nešlo o žiadny prvoaprílový žart, keď som 1. apríla 2019 starostu Dáriusa Krajčíra upozornil na to, že Európska únia opäť ponúka mestám a obciam príspevok na internet zadarmo. Išlo už o druhú výzvu, v ktorej mohli mestá a obce z krajín EÚ požiadať o podporu zriadenia bezplatných Wi-Fi sietí. EÚ na tento účel vyčlenila 3 400 poukážok v hodnote 15 000 eur. Mestá a obce ich mohli využiť na zriadenie bezplatných Wi-Fi sietí vo verejných priestranstvách a inštitúciách vrátane radníc, verejných knižníc, múzeí, parkov alebo námestí. Vtedy to ešte nevyšlo. Príspevok získalo šesť bratislavských mestských častí, Devínska Nová Ves sa žiaľ medzi vyvolených nedostala.

internet zadarmo

Tretia výzva na internet zadarmo

Čo sa nepodarilo v apríli, podarilo sa teraz v tretej výzve. Európska komisia prostredníctvom svojej Výkonnej agentúry pre inovácie a siete zverejnila v stredu zoznam  víťazných obcí a mestských častí, vrátane 53 zo Slovenska, ktoré získajú bezplatné internetové pripojenie v rámci iniciatívy WiFi4EU. Z Bratislavy sa okrem Starého Mesta dostala medzi víťazných uchádzačov aj Devínska Nová Ves.

Kto skôr príde, ten skôr berie

Veľká vďaka za to patrí pracovníkom miestneho úradu, pretože to určite nebolo jednoduché. Komisia spresnila, že do tretej výzvy na predkladanie žiadostí o WiFi4EU dostala viac ako 11 000 žiadostí zo všetkých zúčastnených krajín. Po vyhodnotení žiadostí bolo vybraných 1 780 obcí z celej EÚ podľa princípu „kto skôr príde, ten skôr berie“. Pritom prvých 2 000 žiadostí bolo zaregistrovaných v prvých dvoch sekundách od spustenia výzvy.

Zatiaľ posledná výzva mala rozpočet 26,7 milióna eur a každá z 1 780 obcí dostane poukaz v hodnote 15 000 eur na zriadenie hotspotov wifi vo verejných priestoroch. Som rád, že aj Devínska Nová Ves je medzi nimi.
internet zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *