Svätá omša vo Waitovom lome

svätá omša vo Waitovom lome
Ján Žatko

Waitov lom, v minulosti nazývaný Devínsky kameňolom, sa nachádza na západnom svahu vrchu Devínska Kobyla. Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa tu už tradične schádzajú veriaci z Devínskej Novej Vsi, ale aj zo širokého okolia, na svätej omši pod holým nebom. Tento rok nebude výnimkou. Svätá omša vo Waitovom lome sa začína v sobotu 15. septembra 2018 o 18:00.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV

Waitov lom

Waitov lom sa nachádza na západnom svahu vrchu Devínska Kobyla, ktorá je dnes prírodnou rezerváciou. V minulosti bol lom súčasťou Prvej bratislavskej vápenky, ktorá fungovala od konca 19. storočia do roku 1935. Získaný vápenec sa exportoval do Rakúska a Talianska alebo sa využíval na spevňovanie brehov rieky Moravy. Dnes predstavuje zaujímavú prírodnú lokalitu, ktorá sa vyznačuje sa hojným výskytom skamenelín a mimoriadne vzácnou faunou a flórou.

svätá omša vo Waitovom lome

Obnova pôvodných biotopov

Od roku 2013 tu prebieha obnova lúčnych a lesostepných biotopov formou spásania. Zvieratá potláčajú náletové a invázne dreviny a napomáhajú vytvárať biotopy pre vzácnych zástupcov flóry a fauny. Aj najintenzívnejšie spásané plochy Waitovho lomu zakvitli množstvom jedincov orchidey.

svätá omša vo Waitovom lome

Svätá omša vo Waitovom lome

Svätá omša vo Waitovom lome na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa stala už tradíciou. Začína sa vždy pred západom slnka. Preto v prípade dobrého počasia môžu veriaci so záverom svätej omše zároveň sledovať ako žeravý slnečný kotúč zapadá za obzor v neďalekom Rakúsku. Svätá omša vo Waitovom lome je zároveň dobrou príležitosťou spomenúť si na ľudí, ktorí pred rokom 1990 zahynuli na hranici medzi Slovenskom a Rakúskom. Rovno pod Waitovým lomom sa tiahol kilometre ďaleko niekoľkonásobný ostnatý drôt, ktorý tvoril  tzv. železnú oponu, ktorá nás vtedy oddeľovala od slobodného sveta. Ten bol iba kúsok od Waitovho lomu, hneď za riekou Moravou. Stovky ľudí v tých časoch zaplatili svojim životom za svoju túžbu pozrieť sa za tú oponu. Pamiatku na tieto obete komunizmu nám pripomína od roku 2005 pamätník postavený len o pár kilometrov ďalej na sútoku Moravy a Dunaja nazvaný Brána slobody.

svätá omša vo Waitovom lome

Prístup do Waitovho lomu

Do Waitovho lomu sa dá pohodlne dostať po modro značenom turistickom chodníku spájajúcom Devínsku Novú Ves a Devín. Od konca ulice Slovinec je to asi 20 minút pohodlnej chôdze. Kratší prístup je od autobusovej zastávky Waitov lom linky číslo 29. Cesta odtiaľ do Waitovho lomu pomedzi záhrady je síce kratšia, ale strmšia.

Začiatok svätej omše

Svätá omša vo Waitovom lome sa začína v prípade dobrého počasia v sobotu 15. septembra 2018 o 18:00. Ak by hrozil dážď, svätá omša bude o tom istom čase v Kostole Ducha Svätého v Devínskej Novej Vsi. Podľa predpovede počasia by však malo byť čiastočne oblačno a teplota 22 ° C. Preto by svätá omša vo Waitovom lome nemala byť ohrozená. Príďte si vychutnať tento skvelý duchovný zážitok.

svätá omša vo Waitovom lome
Orchester FOR Bratislava na sv. omši vo Weitovom lome v roku 2011

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *