Vracajú sa mafiánske praktiky 90-tych rokov?

praktiky
Ján Žatko

Myslel som si že s odchodom Vladimíra Mečiara z politiky definitívne zmiznú z nášho života aj mafiánske praktiky 90-tych rokov. Zdá sa však, že som sa mýlil. O tom, že tieto praktiky pretrvávajú na Slovensku dodnes sa dozvedáme až príliš často z médií. A o tom, že pred nimi nie je imúnna ani Devínska Nová Ves nás presviedčajú posledné týždne.

píše: Ján Žatko
poslanec miestneho zastupiteľstva DNV     

Nová donášková služba U MaMi

praktiky10. decembra 2018 dostali Devínskonovovešťania predčasný darček pod stromček. Na Eisnerovej ulici bola otvorená nová prevádzka ponúkajúca rýchle občerstvenie formou donáškovej služby. Novú donáškovú službu otvorili dvaja partneri v maličkých priestoroch na začiatku Eisnerovej ulice hneď vedľa pubu Šport Pub Pumpa a nazvali ju U MaMi.

Obaja zasvätili svoj život vareniu. Majiteľ pracoval niekoľko rokov ako kuchár, jeho partnerka ako servírka. Už od začiatku sa sústredili na klientelu z Devínskej Novej Vsi. Ako sami tvrdia vo svojom letáku:

Chceme zachovať kvalitu jedál, preto robíme rozvoz len v rámci DNV.

praktiky
Úvodná ponuka novej donáškovej služby.

Prvé vypálenie

Prevádzka však fungovala iba štyri dni. V noci na 14. decembra niekto prevádzku úmyselne podpálil. Podpaľačom bol muž zavalitej postavy zahalený v kapucni, ktorého pri čine zachytila priemyselná kamera. Jedno video si môžete pozrieť tu, druhé tu. Majitelia sa však nevzdali.  Vianočné sviatky strávili odstraňovaním následkov požiaru.

praktiky
Likvidácia následkov požiaru.

Druhé vypálenie

Začiatkom januára otvorili opäť. Hororový scenár sa však opakoval. Už po niekoľkých dňoch niekto podpálil prevádzku druhýkrát. Mafiánskym praktikám v Devínskej Novej Vsi sa po druhom podpálení prevádzky venovala 14. januára vo večerných televíznych novinách televízia Markíza. Vo svojej reportáži naznačila, že tu môže ísť o pokus zlikvidovať hneď v zárodku konkurenciu. Zvlášť, keď pred obchodným centrom Glavica majiteľovi ďalšej pizzerie nedávno auto zhorelo do tla.

praktiky
Vypálené auto patriace pizzerii v Glavici.

Mafiánske praktiky ich nezlomia

Majiteľku prevádzky tešia podporné ohlasy Devínskonovovešťanov na sociálnej sieti. Tvrdí, že sa mafiánskymi praktikami nedajú odradiť:

Nenecháme sa zlomiť, pôjdeme do toho aj tretíkrát.

 

praktiky
Vypálená prevádzka donáškovej služby.

Ohlasy na sociálnej sieti

Janka Zelenočko: Konkurencia nech súperí kvalitou, respektíve cenou, výhodami a nie toto. Tomu pánovi pri Tescu tiež to auto zhorelo. Takže vyzerá to moc okato, že to zlo pochádza z DNV.
Zuzana Hirlanderova Jurkovicova: Držím palce, nech sa to do tretice podarí úspešne bez výpalníkov. Aké úbohé, ak je toto pre niekoho jediná cesta, ako si udržať v danej lokalite biznis.

Filip Rak:Tí čo sú za to, aby takéto praktiky z DNV zmizli, mali by objednávať hlavne z tejto pizzerie. Lebo je dosť pravdepodobné, že ich likviduje konkurenčná pizzeria v DNV, kde je ich už aj tak dosť. Ja osobne, keď si objednám nabudúce pizzu, tak od nich.

Martina Molnárová: Čo je toto krucinál za geto? Drogy, výpalníci a nečinný miestny úrad. Policajtov nevidíte, ako je rok dlhý, mestských len v aute. Toto je zlý sen.

praktiky
Vypálená prevádzka donáškovej služby.

Nepoznáte výpalníka?

Napriek mu, že výpalníka zachytila pri čine priemyselná kamera, polícia ho zatiaľ neodhalila. Pozrite si ešte raz obe zverejnené videá. Prvé je tu a druhé tu. Nie sú síce kvalitné a výpalník je zahalený do kapucne. Ale možno vám pri identifikácii pomôže spôsob jeho chôdze. Alebo fotografia bundy, ktorú mal oblečenú. S akýmkoľvek podozrením sa obráťte na políciu. A podporte novú prevádzku aj tým, že si budete prednostne objednávať od nich. Zaslúžia si to. Okrem toho, že sú statoční, varia veľmi chutne. Mám to od tých, ktorí už ich služby vyskúšali.

praktiky
Výpalník po čine.
praktiky
Bunda, ktorú mal oblečenú výpalník pri čine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *