Viete čo je to TRAM?

čo je to TRAMCestujete z Devínskej Novej Vsi do Bratislavy vlakom? Ak preferujete vlak, ktorý prichádza z Viedne, tak Vás čaká v najbližších dňoch príjemné prekvapenie. Aké? Dozviete sa čo je to TRAM. A čo je to vlastne TRAM? Čítajte ďalej.

Projekt kultúrneho spojenia Viedne a Bratislavy

Pri príležitosti viacerých významných výročí roku 2018 pripravilo Rakúske veľvyslanectvo v Bratislave projekt kultúrneho spojenia Viedne a Bratislavy. Galéria súčasného umenia a kultúrne centrum bude premávať 11 x denne v pravidelnom vlakovom spojení medzi Hauptbahnhof Wien a Hlavnou stanicou v Bratislave. Teda práve vo vlaku, ktorý prechádza cez Devínsku Novú Ves.

Čo je to TRAM

Tento nezvyčajný kultúrny projekt jeho tvorcovia pomenovali TRAM. Tento názov odkazuje k Viedenskej električke, ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania chodili na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania do Viedne. Poslaním projektu TRAM je podporiť kultúrnu mobilitu, netradičný umelecký zážitok obohacujúci cestu o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

Čo hovoria organizátori

Rakúsky veľvyslanec na Slovensku Helfried Carl o tom, čo je to TRAM, povedal:

Nielen kultúra, ale aj železnica sú ideálnym prostriedkom ako navzájom spájať ľudí. V spomienkovom roku 2018 má projekt TRAM pripomenúť cestujúcim medzi Bratislavou a Viedňou skutočnosť, že žijeme v priestore spoločnej pamäti a spoločnej európskej budúcnosti.

Kurátor nezvyčajného projektu a riaditeľ Curatorial Studies Institute Juraj Čarný priblížil podrobnosti projektu:

Každá z výstav sa uskutoční v jednom zo štyroch vagónov, postupne počas roka obsadíme celý vlak. Program kultúrneho centra sa bude konať každú stredu vo večerných hodinách v špeciálne nadizajnovanom priestore tzv. „Chat point”. Naším cieľom je zviditeľniť progresívnych umelcov, spisovateľov, divadelníkov, hudobníkov, ale aj alternatívne kultúrne centrá, múzeá a galérie z Rakúska a Slovenska. Formou prezentácií, prednášok, diskusií a umeleckých vystúpení chceme sprístupniť cestujúcim inovatívne polohy súčasného umenia. Vo všetkých ostatných dňoch (okrem stredy) bude „Chat point“ k dispozícii pre nemoderované diskusie cestujúcich s cestujúcimi.

Dvojnásobná vernisáž

Vernisáž súčasného umenia sa bude konať hneď dvakrát. Už dnes, 19. februára, o  11:00 vo Viedni na 3. nástupišti železničnej stanice Hauptbahnhof Wien. Zúčastní sa jej aj slovenský prezident Andrej Kiska. V Bratislave sa vernisáž uskutoční v stredu 21. februára o 18:00 na 1. nástupišti Hlavnej stanice Bratislava.

zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *