Diviaky v Devínskej Novej Vsi

diviaky v Devínskej Novej VsiNedávno vystrašili ľudí diviaky v Devínskej Novej Vsi. To, že sa vo veľkom vyskytujú v húštinách Devínskej Kobyly nie je žiadne tajomstvo. Ale v takom hojnom počte a tak blízko ľudských obydlí ako minulý týždeň, sme ich doteraz nezaznamenali.

Diviaky v Devínskej Novej Vsi v Magazíne DTV

V stredu 14. februára uverejnil Magazín DTV reportáž na tému diviaky v Devínskej Novej Vsi. Všetko sa začalo emailom občana, ktorý upozornil miestny úrad na to, že v noci sa v Dendroparku na ulici Pavla Horova nachádzalo 30 až 40 kusov diviakov. Podľa reportáže sú diviaky nútené ľudskou aktivitou na Devínskej Kobyle hľadať si kľudnejšie miesto a presúvať sa bližšie k ľudským obydliam. Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenského poľovníckeho zväzu v reportáži tvrdí, že to nie je nič výnimočné ale ide o bežný jav v celej Európe.

Reakcia poslancov a miestneho úradu na diviaky v Devínskej Novej Vsi

Už nasledujúci deň poslanec miestneho zastupiteľstva Michal Gašparík informoval členov facebookovej skupiny Devínska Nová Ves o stretnutí na miestnom úrade, ktoré bolo zvolané kvôli tomuto problému a aj o jeho záveroch. Miestny úrad zverejnil po tejto porade nasledujúce oznámenie:

Vážení občania,

v uplynulých dňoch bol zaznamenaný výskyt diviačej zveri v blízkosti ľudských obydlí. Na túto skutočnosť boli upozornené poľovnícke spoločnosti, ktoré pôsobia v katastri Devínskej Novej Vsi.

Napriek tomu je potrebné, aby ste neprispievali k zvyšovaniu rizika stretu divej zveri s ľuďmi. Žiadame Vás najmä:

  1. 1. aby ste divú zver nekŕmili a nelákali k obydliam,
  2. 2. aby ste dodržiavali čistotu pri neohradených kontajneroch a predovšetkým neponechávali vedľa položené potraviny.

Ďakujeme Vám za porozumenie.

Diskusia na Facebooku

Spomínaný príspevok Michala Gašparíka vyvolal na Facebooku rozsiahlu diskusiu, z ktorej vyberám:

Straková Viktória: Podľa mňa, keby sa neťažilo drevo na Devínskej Kobyle, divá zver by nebola až tak dole… Chudáci boli vyhnané zo svojho obydlia ťažbou dreva. Zase sú na vine len ľudia , ale páni poslanci so starostom hodia vinu len na občanov.

Michal Gašparík:  Nikto tu nehádže vinu na občanov, sú to opatrenia aby neprišlo k nešťastiu. Je to presne o tom ako píšete, v posledných rokoch tažba dreva a čistenie od náletových drevín (zvýšený pohyb mechanizmov) len prispeli k tejto situácii. Naše diviačiky idú len za potravou …

Kvetka Kucharova: V Dúbravke je to omnoho horšie ako tu, tam v strede Dúbravky behali diviaky. Žiaľ všade sa stavia, aj tu aj v Dúbravke aj v Devíne. Les je uzavretý takže nemajú kam utekať, tak chodia kde sa dá. Našťastie to s nimi nie je také zlé. Treba urobiť hluk a oni utečú. Párkrát v dúbravskom lese sme ich stretli a teda môj hysterický výkrik ich všetky odohnal ?. Tiež som raz stretla prasnicu s malými, tak rýchlo som v živote neutekala, ale ona to hneď vzdala. Srnky bežne stretávame pri záhradkách pri Srdci. Tam si pamätám ako decko, že sme ich stretávali, aj líšky tam boli vo veľkom. Jediné riešenie je zastaviť stavby v lesoch a nechať zvieratám ich priestor.

Martin Maverick: Keď sa dokončí slávna nová rozhľadňa na vrchole Devínskej Kobyly (ktorá sa má stať druhou najnavštevovanejšou atrakciou DNV, hneď po Moste Ch. Norrisa), tak bude ľudí v lesoch ešte viac … čo asi tak spravia diviaky?

Miloš Encinger: No problém nie je riešiteľný šibnutím ani politického ani poľovníckeho prútika, preto unáhlené návrhy a odsudky nie sú na mieste. Diviaky boli v dostatočnom množstve na Kobyle aj pred 30 – 35 rokmi a bežne sa pásli na poli na dnešnom Kostolnom a Podhorskom. Bolo ich dosť aj na devastovanie záhrad v Dúbravke. Odvtedy pribudli diviaky, vojenská základňa na Kobyle, ale aj tisíce obyvateľov na Kostolnom a Podhorskom, na Dlhých Dieloch, v Devíne….. Takže nejaká, zatiaľ neexistujúca veža na Kobyle je (zatiaľ neistá) slza v mori iných tlakov na diviaky………… Ja len tak pre pamäť…..

Čo s tým?

Aký je z toho celého záver? Byť v lese opatrný, neodhadzovať v lese ale ani inde chutné odpadky a prestať s výrubom lesa a výstavbou na Devínskej Kobyle a v okolí. Ale to by sme asi boli priveľkí idealisti, keby sme toto všetko chceli dosiahnuť.

Pozrite si aj spomínanú reportáž DTV na tému diviaky:

 

Jeden komentár k “Diviaky v Devínskej Novej Vsi”

  1. No panie starostky Devína, Karlovej Vsi a pán starosta Dúbravky medializovali svoj (predvolebný) odmietavý postoj k ťažbe na Kobyle. Možno by mohli poskytnúť aj štatistiku koľko vydali stavebných povolení na kontakte s Kobylou, či priamo v jej masíve…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *