Prvá „Zóna bez peňazí“ v Devínskej Novej Vsi

Zuzana Rehorčíková

Myšlienka zorganizovať „Zónu bez peňazí“ v Devínskej Novej Vsi sa zrodila v hlavách mamičiek, stretávajúcich sa v miestnej farnosti, na ktorú Charita DNV zareagovala ponukou spolupráce. Prvá „Zóna bez peňazí“ sa uskutoční 17. 7. 2021 od 9:30 do 12:00 hod. na nádvorí F-centra na Istrijskej ulici (v prípade zlého počasia sa uskutoční vo vnútorných priestoroch F-centra).

píše: Zuzana Rehorčíková

Zóna bez peňazí

Táto akcia vznikla pôvodne ako malá komunitná aktivita, pri ktorej môžu ľudia priniesť zachovalé a funkčné ako i nové nevyužité veci, ktoré už nepotrebujú. Následne ich ponúkajú druhým, ktorým by sa mohli zísť. Takýmto spôsobom je podporená recyklácia a veci tak dostávajú nový zmysel a využitie. Postupom času sa tento projekt rozrástol a môžeme ho nájsť v mestách po celom Slovensku. Samozrejme, každá organizácia si upraví pravidlá podľa vlastných možností. V našom prípade, žiaľ, zatiaľ nemáme k dispozícii skladové priestory ani inštitúciu, kde by sme mohli nedarované veci odovzdať. Preto je potrebné, aby si darcovia svoje veci, ktoré neboli darované, odniesli späť domov.

Zóna bez peňazí

Všeobecné pravidlá „Zóny bez peňazí“

Nie je obmedzené, koľko vecí si zo „Zóny“ ľudia môžu odniesť alebo priniesť. Veci sa vždy darujú. Netreba ich vymieňať a už vôbec nie predávať. Veci, ktoré na týchto akciách nájdeme, sú oblečenie, obuv, knihy, hračky, domáce potreby, športové náradie a pomôcky a pod. Dôležité je, aby vec nebola poškodená, znehodnotená, špinavá a bola funkčná. V našom prípade sme si určili tri hlavné pravidlá, ktoré sa týkajú výlučného darovania vecí, odnesenia si späť toho, čo si nikto nevybral a tiež aj toho, že človeka, ktorému bude vec darovaná, si vyberie darca. Počas roka sa na rôznych miestach konajú aj tematické „Zóny bez peňazí‘. Ide o knižné, detské „zóny“ alebo tzv. „novembrová zóna“, ktorá sa koná v mnohých obciach a mestách na Slovensku súčasne. Cieľom poslednej menovanej je urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí by si ich nemohli dovoliť.

Zóna bez peňazí
Petržalská Zóna bez peňazí

Hlavné idey „Zóny bez peňazí“

V súčasnej dobe sa kladie veľký dôraz na recykláciu a ekologické správanie. Myšlienkou „Zóny“ je, aby ľudia prestali nakupovať také veľké množstvo vecí. Dáva sa tu dôraz na to, aby si veci medzi sebou vymieňali a posúvali. Okrem spomenutého ekologické významu, môžeme vidieť aj význam ekonomický. Možnosť ísť si vybrať veci, ktoré potrebujem, bez platenia, pomáha mnohým rodinám, ktoré by si to za iných okolností nemohli dovoliť. Posledným významom týchto akcií je príležitosť budovania komunity a učenie sa susedskej solidarite s ostatnými. Dôležité je, že vziať veci, ako ich aj ponúkať, môže naozaj každý. Ekologické správanie je v dnešnej dobe viac než potrebné.

Zóna bez peňazí
Petržalská Zóna bez peňazí

Budeme veľmi radi, ak sa v sobotu uvidíme. Nikdy neviete, možno práve vám tam do oka padne niečo, čo už dlho zháňate. Dobrovoľníci z Charity DNV a tiež aj zástupkyne rodičov z farnosti sa na vás tešia!

Súvisiaci článok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *