Poďte so mnou v septembri preplávať Dunaj

Ján Žatko

Ste dobrý plavec alebo plavkyňa? Máte radi dobrodružstvo? Nemusíte cestovať do Afriky alebo Ázie. Vzrušujúce dobrodružstvo sa dá zažiť aj v Bratislave. Určite ste viackrát stáli na brehu Dunaja a hľadeli do jeho mohutných vĺn. A možno vás neraz, tak ako mňa, ovládlo nutkanie ponoriť sa do tých mútnych vĺn a preplávať na druhý breh. Teraz je tu opäť taká možnosť. Poďte so mnou aj vy v septembri preplávať Dunaj. V nedeľu 5. septembra 2021 o 14.00 opäť spolu vstúpime do vôd Dunaja a preplávame túto nádhernú rieku.

pozýva: Ján Žatko

Dunaj, najdlhšia rieka Európskej únie

Dunaj je po Volge druhá najdlhšia európska rieka a najdlhšia rieka pretekajúca krajinami Európskej únie. Od prameňa v nemeckom Schwarzwalde až po ústie do Čierneho mora meria 2 860 km. V Bratislave je to už mohutná rieka. Priemerný prietok Dunaja v Bratislave je 2 025 m³/s a šírka koryta je tu asi 300 metrov.

Trans Danube Swim 2020, posledné pokyny Ľuboša Fellnera pred štartom.

Trans Danube Swim alebo Plávanie cez Dunaj

Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie Bubo, organizuje v nedeľu 5. septembra 2021 už ôsmy ročník akcie Trans Danube Swim alebo po slovensky Plávanie cez Dunaj. Akcia sa koná tradične vždy prvú septembrovú nedeľu. V septembri preplávať Dunaj je naozaj ideálne. Podľa organizátorov je voda v Dunaji vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko  obyčajne stále intenzívne svieti. Prvé plávanie nadšenci zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017 bolo už prihlásených vyše 670 plavcov odhodlaných pokoriť Dunaj o rok neskôr to už bolo 850 plavcov. V roku 2019 prvýkrát počet účastníkov prekročil tisícku. Minulý rok bol počet plavcov z dôvodov pandémie Covid-19 obmedzený na 999. Síce s obmedzeniami, ale tradícia sa neprerušila. Nakoniec Dunaj preplávalo v roku 2020 spolu 850 plavcov.

Ostrý štart Trans Danube Swim 2020.

Organizácia akcie

Štart Trans Danube Swim je v nedeľu 5. septembra 2021 o 14.00 na Dvořákovom nábreží pri bývalom PKO. Je dobré prísť na miesto štartu aspoň hodinu vopred. Organizátori zabezpečujú odvoz osobných vecí do priestoru cieľa, ale treba ich včas odovzdať. Cieľom je pontón pri reštaurácií Aušpic na Viedenskej ceste 24. Dunaj je v týchto miestach široký asi 300 metrov ale vzhľadom k prúdeniu rieky je celková trasa dlhá 1 300 metrov.

Trans Danube Swim 2020, cieľ pred Mostom SNP.

No a tu už  bude čakať odvážnych plavcov okrem večnej slávy a radostných objatí aj malé občerstvenie. Aspoň dúfam, pretože minulý rok kvôli Covidu plavci o občerstvenie prišli.

Trans Danube Swim 2019, občerstvenie v cieli.

Bezpečnostné a organizačné opatrenia

Organizáciu zabezpečujú členovia BUBO tímu v BUBO tričkách s veľkým logom. Celá akcia bezpečná. Zabezpečené je pozastavenie lodnej dopravy, zdravotná služba v priestore štartu a cieľa podujatia, vodní záchranári (rýchla zdravotná a záchranná služba) a potápači vo vode + motorový čln. O tom, že bezpečnostné opatrenia fungujú naozaj veľmi dobre som sa presvedčil na vlastné oči minulý rok. Jeden z plavcov v mojej blízkosti dostal veľmi skoro po štarte kŕč a naozaj nevyzeral dobre. Našťastie ľudia okolo neho boli duchaprítomní a pomáhali ho udržať sa vo vode, kým príde záchrana. Tá naozaj onedlho prišla. Nešťastníka vytiahli z vody devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči. Super práca, naši hasiči!

Trans Danube Swim 2018, záchranársky tím.

Prihlasovanie odvážlivcov odhodlaných pokoriť Dunaj.

Chcete aj vy so mnou v septembri preplávať Dunaj? Prihlásiť sa možno tu. Štartovné je 12 eur. Neváhajte a zaregistrujte sa čo najskôr aby sme mohli vytvoriť silný a početný tím odvážlivcov z Devínskej Novej Vsi odhodlaných pokoriť Dunaj. Ja sa na plávaní cez Dunaj pravidelne zúčastňujem od roku 2018 a môžem potvrdiť, že je to naozaj úžasná akcia a určite nebudete svoju účasť ľutovať.

Trans Danube Swim 2018, moje prvé pokorenie Dunaja.

Fotogalérie

Videozostrih Trans Danube Swim 2020

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *