Protest za záchranu našich lesov

protest
Ján Žatko

Pred  mesiacom som spolu s niekoľkými priateľmi inicioval petíciu Zabráňme výrubu lesa na Devínskej Kobyle. Snažili sme sa touto petíciou podporiť snahy dobrovoľníkov, ktorí od začiatku roka bojovali so štátnou mašinériou v snahe zachovať Devínsku Kobylu pre naše deti a  zastaviť plánovaný masívny výrub stromov v tejto nádhernej lokalite. Petíciu dodnes podpísalo už 2 656 ľudí. Veľa z nich je aj od nás z Devínskej Novej Vsi. Napriek tomu štátny podnik LESY SR pred niekoľkými týždňami s výrubom stromov začal. Preto petícia nekončí, ale pokračuje. Môžete ju stále podpísať tu. Ale vidno, že iba petícia nestačí. A tak je tu protest.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV

Čo sa udialo od vypísania petície

Za ten mesiac od rozbehnutia petície sa udialo veľa vecí. Všimlo si ju niekoľko denníkov, rozprával som o ohrození lesa na kobyle v Rádiu Regina. Napísal som otvorené listy ministerke pôdohospodárstva, ministrovi životného prostredia a riaditeľovi Lesov SR. Bohužiaľ, rokovania ministerstva pôdohospodárstva s ochranármi vôbec nepokročili. Napriek tomu, že rokovania viaznu a napriek protestom verejnosti začal štátny podnik LESY SR na Devínskej Kobyle ťažiť zdravé stromy. Zatiaľ síce ide iba o tzv. výchovnú ťažbu, ale štátny podnik sa netají tým, že onedlho začne aj obnovnú ťažbu. Momentálne ťažba prebieha na Kráľovej hore, čo je obľúbená oblasť nad Dlhými dielami, no podľa schváleného plánu má ťažba prebiehať na viacerých miestach Kobyly. Kvôli tejto ťažbe zvažujú ochranári protestnú akciu.

Nejde iba o Devínsku Kobylu

Pretože Devínska Kobyla nie je ojedinelý prípad. Prakticky denne sa dozvedáme stále ďalšie a ďalšie jóbovky o tom, ako štát drancuje naše lesy. Niet sa čo čudovať, keď obchodníci s drevom sú často na najvyšších priečkach politiky. Tak ako sme sa to pred rokmi dozvedeli o ministrovi Petrovi Žigovi a najnovšie o generálnom tajomníkovi služobného úradu na ministerstve pôdohospodárstva Jaroslavovi Regecovi. V záujme záchrany našich lesov pre budúce generácie naplánovala preto ochranárska iniciatíva MY SME LES na sobotu 27. 10. 2018 o 14:00 prvý verejný protest za záchranu slovenských lesov. Protest My sme les za záchranu lesov bude v sobotu o 14:00 na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Vláde chce iniciatíva takto odkázať, aby prijala zásadné opatrenia a zastavila devastáciu slovenskej prírody.

Výzva iniciatívy MY SME LES na protest za záchranu našich lesov

Pred rokom vznikla iniciatíva MY SME LES ako volanie verejnosti po záchrane vzácnych lesov. Spojili sme desaťtisíce ľudí a apelovali na vládu, aby prijala zásadné opatrenia a zastavila devastáciu slovenskej prírody. Očakávali sme, že Vláda SR podporí naše požiadavky. Aspoň jednu z desiatich! Nestalo sa. Obidvaja premiéri sa s nami odmietli stretnúť a diskutovať. Ministerstvo pôdohospodárstva naďalej obhajuje a podporuje ťažbu v chránených územiach. Jedinou ich reakciou je antikampaň štátneho podniku Lesy SR, a.s. za neuveriteľných viac ako 1,6 milióna EUR.

Vy, ľudia z celého Slovenska pritom s nami denne zdieľate hnev, zúfalstvo a frustráciu nad tým, čo sa deje v chránených lesoch národných parkov. Miesta, ktoré ste pravidelne navštevovali a milovali, sa vám pred očami strácajú za zvukov motorových píl. Tam, kde bol váš rozprávkový les, zostáva holá mesačná krajina, rozryté turistické chodníky a ťažbou zničené horské potoky. Pri každom kamióne dreva z národných parkov, len nemohúcne krútite hlavou a nechápete, prečo tento štát premieňa svoje bohatstvo na piliny, guľatinu a drevnú štiepku.

Zhodujeme sa však s vami na jednom: A DOSŤ!

Rozhodli sme sa vyhovieť vám a zorganizovať prvý verejný protest za slovenské lesy. Chceme nahlas a dôrazne povedať Vláde SR, že sa už nebudeme nečinne prizerať tejto katastrofe. Požadujeme, aby sa toto šialenstvo páchané na slovenských lesoch okamžite zastavilo!!!

Ak milujete Slovensko a jeho unikátnu prírodu a nie je vám jedno ako sa drancuje, tak nezostaňte v sobotu 27. októbra 2018 doma, ale príďte o 14:00 do Banskej Bystrice a postavte sa s nami na stranu našich lesov.

Súvisiace články

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *