Prečo som hlasoval za parkovaciu politiku

Ján Žatko

Poslanci miestneho zastupiteľstva Devínska Nová Ves sa 15. 5. 2019 zaoberali na mimoriadnom zasadnutí návrhom Všeobecne záväzného nariadenia mesta Bratislavy o dočasnom parkovaní motorových vozidiel. Poslanci jednohlasne podporili navrhovanú parkovaciu politiku s pripomienkami. Medzi nimi aj ja. Prečo sme hlasovali za parkovaciu politiku?

píše: Ján Žatko

Prečo som hlasoval za parkovaciu politiku

Návrh parkovacej politiky predložený primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a aj rozhodnutie poslancov Devínske Novej Vsi podporiť ho, sa stretol medzi ľuďmi, v médiách a aj na sociálnych sieťach s veľkým ohlasom. Svoj názor som už vyjadril v diskusiách na sociálnej sieti, napriek tomu si myslím, že je ešte stále čo vysvetľovať. Možnosť ponúknuť svoj názor na toto hlasovanie som ponúkol aj svojim kolegom a kolegyniam z miestneho zastupiteľstva. Prinášam vám v abecednom poradí odpovede tých, ktorí na moju ponuku zareagovali. Na záver uvádzam aj stanovisko starostu Dáriusa Krajčíra.

parkovanie
Hlasovanie poslancov miestneho zastupiteľstva DNV o parkovacej politike.

Adrián Jankovič (Progresívne Slovensko, SPOLU)

Za 15 rokov stúpol počet áut v Bratislavskom kraji dvojnásobne na vyše 300 000. Taký trend je neudržateľný a možnosť zabratia zdarma verejného priestranstva nimi takmer všade k tomu významne prispieva. Chcem žiť v zdravom a udržateľnom meste, kde ľuďom nebude skracovať vek dožitia znečistené ovzdušie a produkcia skleníkových plynov z dopravy sa bude znižovať kvôli otepľujúcej sa planéte. Regulácia ušetrí čas aj ľuďom, ktorí vozidlo skutočne potrebujú alebo využívajú MHD a zápchami sú zdržiavaní. V minulých rokoch na to nemala väčšina politikov vôľu, teraz tu konečne je. A v neposlednom rade, plníme svoj program.

Rastislav Tešovič poskytol stanovisko poslancov klubu Devínska Inak a nezávislí poslanci

Nové pravidlá férového parkovania prinesú viac verejného priestoru pre chodcov a zeleň. Postupne zaniknú prenajaté vyhradené parkovacie miesta a nocľažníci bez trvalého pobytu uvoľnia miesta Devínskonovovešťanom. Tak to považujeme za férové a správne. Zavedenie parkovacích zón a časov bude mať v rukách mestská časť a prevádzku zabezpečí mesto, nie súkromné firmy. Každé euro získané z parkovania pôjde späť do budovania dopravnej infraštruktúry. Už v roku 2019 a 2020 podporí Bratislava mestskú hromadnú dopravu masívnymi investíciami. Prínosy pre našich obyvateľov ďaleko prevýšia prípadnú zmenu našich cestovných návykov.

Ján Žatko (KDH, OĽaNO)

Ján Žatko

Na úvod chcem zdôrazniť, že nie som voličom Matúša Valla. Napriek tomu oceňujem jeho odvahu s akou prináša takú nepopulárnu tému, ktorou parkovacia politika rozhodne je. Tak isto oceňujem jeho nasadenie s ktorým obieha jednotlivé mestské časti a neúnavne diskutuje o svojom návrhu. Najskôr so starostami, neskôr s poslancami a teraz s občanmi. Za tretie oceňujem aj jeho ochotu počúvať protiargumenty. Viacerí odporcovia jeho návrhu mu vyčítajú, že dnes už neplatí to s čím prišiel na úvod. Ja to naopak oceňujem, pretože to je dôkaz toho, že primátor je ochotný o svojom návrhu diskutovať.

parkovaciu

Podporil som jeho návrh hlasovaním v miestnom zastupiteľstve jednoducho preto, že parkovanie je jeden z najväčších problémov v našej mestskej časti. Som úprimne presvedčený, že zavedenie parkovacej politiky situáciu v parkovaní v Devínskej Novej Vsi zlepší. Nemyslím si, že riešením je prístup bývalého starostu Milana Jambora, ktorý budoval nové parkovacie miesta na úkor zelene. Ak by sme v tom pokračovali, tak o pár rokov by v Devínskej boli všetky verejné plochy zabetónované a možno ani to by nestačilo. Hlásim sa teda k myšlienke obmedzenia počtu áut v Bratislave, budovania odstavných parkovísk, budovania parkovacích domov a zvýhodnenia rezidentov pri parkovaní.

parkovaciu

Tak isto sa hlásim k myšlienke riešiť parkovaciu politiku jednotne v celej Bratislave a nie separátne po mestských častiach. Tento spôsob rieši aj potrebu našich občanov parkovať v iných mestských častiach Bratislavy maximálne dve hodiny denne. Je pravda, že to nestačí, ak dochádzajú naši občania do Bratislavy za prácou. Rieši to však situácie, keď ideme do inej mestskej časti k lekárovi, vezieme deti do školy či na krúžky, alebo potrebujeme niečo jednoducho vybaviť.

parkovaciu

Iste, Vallov návrh parkovacej politiky nie je ideálny. Koniec koncov, už dnes sa mení na základe mnohých diskusií a v budúcnosti sa určite ešte bude meniť aj na základe praxe. Spokojní aj tak nebudú všetci. To sa naozaj nedá. Situácia v Bratislave s dynamickou aj statickou dopravou je však dnes už naozaj kritická. Je o päť minút dvanásť. Najjednoduchšie je neurobiť nič. A čakať, kým nenastane dopravný kolaps. Ja nechcem čakať.

Dárius Krajčír (SaS, Sme rodina – Boris Kollár, Nova )

Bratislava je pomaly európsky unikát v tom, že nemáme jednotnú parkovaciu politiku. Parkovacie miesta, ktoré budú spoplatnené podľa oficiálneho sadzobníka a akou intenzitou, budeme ešte nastavovať. Už teraz chcem potvrdiť, že to bude na základe komplexnej analýzy vyťaženosti jednotlivých častí Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti vyhodnocujeme oblasti, kde je parkovanie najproblematickejšie, a v akých obdobiach k tomu dochádza. Naším cieľom je nastavenie parkovania tak, aby sme obyvateľov s trvalým pobytom maximálne zvýhodnili. V súčasnosti finalizujeme kamerový systém spolu s dohľadovým centrom. Zaparkované vozidlá budú tak naozaj skutočne chránené pred zlodejmi, či vandalmi.

Verejné stretnutie s občanmi

Na záver pozývam všetkých obyvateľov Devínskej Novej Vsi na verejné stretnutie starostu a poslancov miestneho zastupiteľstva Devínska Nová Ves s občanmi, ktoré sa uskutoční v túto stredu 29. mája 2019 o 18:00 vo veľkej sále Istra Centra na Hradištnej 43. Diskutovať sa bude nielen o parkovacej politike, ale aj o iných problémoch, ktoré trápia obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

Diskusia novozvoleného starostu a poslancov DNV s občanmi 28. 11. 2018.

Reportáž DTV z rokovania o parkovacej politike

Súvisiace články

 

Jeden komentár k “Prečo som hlasoval za parkovaciu politiku”

  1. Toto nerieši páni poslanci parkovanie ale len zdieranie ľudí ,bolo pretim vybudovať zachitne parkoviska pre ľudí čo prídu za prácou do Bratislavy .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *