Pozvánka na Deň farnosti 2019

Ján Žatko

Na túto nedeľu pripravili farníci v Devínskej Novej Vsi pre svojich spoluobčanov zaujímavé podujatie pod názvom Deň farnosti. Organizátori ponúkajú možnosť pre všetkých stretnúť sa navzájom v rozhovoroch, dobrej nálade, tanci, pre menších je pripravený detský svet so súťažami. Do tanca hrá orchester For Bratislava. Deň farnosti začína v nedeľu 16. júna od 15:00 na nádvorí F-centra na Istrijskej 4. A aby ste mali predstavu o tom čo vás tam čaká, ponúkam vám pohľad na minuloročný farský deň.

píše: Ján Žatko

deň farnosti

Prvý farský deň v Devínskej sa vydaril

V nedeľu 10. júna 2018 bolo vo dvore F-centra na Istrijskej 4 živo. Rímskokatolícka farnosť v Devínskej Novej Vsi zorganizovala prvý Farský deň. Bol to deň plný zábavy, hier, súťaží, hudby, tanca, spoločných rozhovorov a dobrého jedla a pitia určený pre všetkých devínskonovovešťanov. Prvý Deň farnosti sa vydaril.

deň farnosti
Zaplnené nádvorie F-centra.

Minuloročné primície

Organizátori Farského dňa sa inšpirovali príjemným spoločenským podujatím spred roka. Jeden z nás, Tomáš Jendruch, bol minulý rok vysvätený za kňaza a celá Devínska Nová Ves po slávnostnej primičnej svätej omši oslávila túto výnimočnú udalosť. V ankete „Čo priniesol rok 2017 v Devínskej Novej Vsi“ si na toto podujatie spomenula aj Tomášova sestra Mgr. Mária Jendruchová ako na udalosť týkajúca sa Devínskej Novej Vsi, ktorá ju najviac zaujala:

Udalosť? Možno trochu sebecké, ale krásna bola udalosť kňazskej primičnej svätej omše u nás v Devínskej Novej Vsi po viac ako 67 rokoch môjho brata Tomáša Jendrucha. Okrem historickej hodnoty, bola táto udalosť pre mňa jednou z najkrajších, pretože sa ľudia v Devínskej, či už veriaci, alebo neveriaci spojili a pomohli zorganizovať pre všetkých obyvateľov deň plný vzájomného porozumenia a radosti. Okrem obyvateľov Devínskej Novej Vsi boli pozvaní aj hostia z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia – z Nemecka, z Rakúska, Poľska, z Čiech, Talianska či zo Spojených štátov amerických. Práve oni boli prekvapení akí úžasní ľudia u nás žijú.

deň farnosti
Farár Andrej Kalamen v civile bol na roztrhanie.

Inšpirácia pre zorganizovanie farského dňa

Spomínaná udalosť spred roka zaujala nielen Máriu Jendruchovú ale aj mnohých ďalších ľudí a tak sa rozhodli niečo podobné zopakovať aj v tomto roku. Tentoraz síce primície v našej mestskej časti nemáme, ale to rozhodne nebolo na prekážku. Farníci dali hlavy a šikovné ruky dohromady a Farský deň bol na svete.

deň farnosti
Deti majú radi prekvapenia.

Detská svätá omša

Deň plný zábavy, hier, súťaží, hudby, tanca, spoločných rozhovorov a dobrého jedla a pitia sa uskutočnil v nedeľu popoludní na nádvorí F-centra na Istrijskej 4. Program pre deti začal už predpoludním v Kostole Ducha Svätého. Svätá omša o 11:00 bola venovaná špeciálne deťom a zúčastnil sa jej aj otec Marián z TV Lux spoločne so svojim Klbkom, ktoré deti veľmi dobre poznajú z tejto televízie.

deň farnosti
Obľahnutý stánok TV Lux.

FOR Bratislava sa činil

Popoludňajší program sa začal o tretej na nádvorí F-centra a zúčastnení sa tam veľmi dobre zabávali až do ôsmej hodiny večer. O dobrú náladu sa počas celého popoludnia staral Festivalový orchester Bratislava, skrátene FOR Bratislava. Tento orchester má korene na Základnej umeleckej škole na Istrijskej ulici a vedie ho riaditeľ školy Mgr. Vladimír Dianiška.

FOR Bratislava.

Občianske združenie GAUDETE

Účastníkov Farského dňa oficiálne privítala zástupkyňa riaditeľa ZUŠ a organistka v Kostole Ducha Svätého Mgr. Júlia Pokludová, PhD. a Tomáš Lencz za Občianske združenie GAUDETE Devínska Nová Ves. Toto občianske združenie vzniklo iba minulý rok, ale už má za sebou úspešnú organizáciu detských táborov devínskonovoveskej farnosti. Tomáš Lencz oboznámil prítomných o činnosti tohto združenia a aj o tom, že výťažok z Farského dňa je určený na podporu jeho aktivít.

Júlia Pokludová a Tomáš Lencz.

Farský deň, to boli aj vynikajúce dobroty

Po ich príhovoroch sa zábava rozbehla v plnom prúde. Pre deti bolo pripravených množstvo hier a zábav. Dospelí pri príjemnej hudbe navzájom diskutovali a ochutnávali dobroty, ktoré im pripravili devínskonovoveské gazdinky alebo gazdovia. Nechýbalo ani pivo, nealko nápoje a káva a tak nečudo, že nádvorie F-centra sa stále viac a viac zaplňovalo.

Výčapný pult a v pozadí napečené dobroty.
Kuchári pripravení podávať vynikajúci guláš.
Aké by to bolo podujatie bez kávy.

Otec Marián a Klbko

TV Lux mala účasť aj na popoludňajšom programe. Deti, ale aj dospelí si mohli v jej stánku vziať upomienkové predmety, ale aj dozvedieť sa zaujímavé informácie o jej činnosti. K deťom sa opäť prihovoril aj otec Marián s Klbkom. Deti však neboli iba pasívni poslucháči, ale intenzívne s Klbkom diskutovali a nakoniec si spoločne zaspievali pieseň k Duchu Svätému.

deň farnosti
Devínskonovoveský farár Andrej Kalamen víta otca Mariána.
deň farnosti
Otec Marián s Klbkom uprostred zvedavých detí.
deň farnosti
Spoločná pieseň k Duchu Svätému.

Farský deň sa vydaril

Počas celého popoludnia sa o skvelý hudobný sprievod staral neúnavný Festivalový orchester Bratislava a tak nečudo, že účastníci tohto vydareného podujatia sa začali rozchádzať až podvečer. Prvý Farský deň sa vydaril, už dnes sa tešíme na ten ďalší.

deň farnosti
Budúci devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči.
deň farnosti
Prekonávanie pavučiny.
Prenášači vajíčiek.

Jeden komentár k “Pozvánka na Deň farnosti 2019”

  1. Bolo by celkom fér poznamenať, že toto podujatie pôvodne vzniklo v roku 2014 ako Juniáles a bola to myšlienka FOR Bratislava. Už v prvých rokoch bol program bohatý, pamätám, že okrem orchestrov aj mažoretky a nejaké tance. Aj nejaké občerstvenie bolo (aj keď menšie, ako teraz). Až neskôr sa z Juniálesu stal Farský deň. Čo je na jednej strane aj škoda, lebo nie každý inklinuje k cirkvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *