Devínska Nová Ves od 10. 6. 2019 do 16. 6. 2019

Ján Žatko

Hlavnou témou rozhovorov počas uplynulého týždňa v Devínskej Novej Vsi ale aj v celej Bratislave a obciach pri rieke Morave bola určite invázia komárov. Okrem toho sme tu však mali aj Farský deň, dozvedeli sme a o dôležitosti zelených striech, o pilotnom projekte komunitnej práce a o obavách členov O. Z. Devínsky dvor ako dopadne ich petícia proti výstavbe ubytovne. Aj o tom sa viac dozviete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Pilotný projekt komunitnej práce v Devínskej Novej Vsi

Matej Nagy píše o novej službe, ktorý rozbieha občianske združenie Ichtys v Devínskej Novej Vsi. Okrem nízkoprahového klubu a terénnej sociálnej práce s deťmi a mládežou ponúknu aj komunitnú prácu. Čo je komunitná práca? Prečo sa pre ňu rozhodli? Aký má význam pre komunitu v Devínskej?

Čo vás najviac zaujalo v máji

Best Boxing Club, parkovacia politika a pozvánka na Deň detí. To sú témy, ktoré vás v máji na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujali. A čo vás najviac zaujalo na blogu od začiatku roka? Stále jednoznačne vedie plánovaná výstavba Pri rybníku podporená bývalým starostom Milanom Jamborom. Dnes už našťastie neaktuálna.

Ženy o zelených strechách (1. diel – teória)

Zelené strechy známe už od staroveku v súčasnosti zažívajú svoj veľký návrat, keďže sú jedným z prostriedkov na zmiernenie extrémnych horúčav a zlepšenie klímy v mestách. Je možné, že sa stanú nevyhnutnosťou, bez ktorej si život v meste budúcnosti už ani nebudeme vedieť predstaviť. Ešte pred 20 rokmi boli zelené strechy náročné na prevedenie a vyznačovali sa zvýšenou statickou záťažou na nosnú konštrukciu ako aj vysokou cenou. Vývoj však pokročil a pre dnešné zelené strechy to už dávno neplatí. Píše Jana Kočvarová.

Ubytovňa Opletalova ul. – aký bude koniec?

V prvý júnový týždeň sme dostali pozvánku z miestneho úradu MČ DNV na stretnutie s investorom ubytovne na konci Opletalovej, spoločnosťou SK – ING a.s. a zástupcami MČ, konkrétne s pánom starostom. Tušili sme, že od marca sa dali veci do pohybu, nakoľko 29. 05. 2019 bola na webovom sídle MČ DNV zverejnená všeobecná nič nehovoriaca informácia Výsledok vybavenia petície – Ubytovňa Opletalova. Píše občianske združenie Devínsky dvor.

Pozvánka na Deň farnosti 2019

Na túto nedeľu pripravili farníci v Devínskej Novej Vsi pre svojich spoluobčanov zaujímavé podujatie pod názvom Deň farnosti. Organizátori ponúkajú možnosť pre všetkých stretnúť sa navzájom v rozhovoroch, dobrej nálade, tanci, pre menších je pripravený detský svet so súťažami. Do tanca hrá orchester For Bratislava. Deň farnosti začína v nedeľu 16. júna od 15:00 na nádvorí F-centra na Istrijskej 4. A aby ste mali predstavu o tom čo vás tam čaká, ponúkam vám pohľad na minuloročný farský deň.

Magazín DTV nás 12. 6. 2019 informoval o

Komáre v Bratislave: Ľudia kupujú repelenty, doštípaná Nikol narazila na vybrakovaný regál

komárovKomáre sa stali v Bratislave v ostatných dňoch témou číslo jeden. Mestská časť Dúbravka už požiadala o vykonanie postreku, podľa informácie od starostu Dáriusa Krajčíra tak urobí aj  Devínska Nová Ves. Magistrát však vykonanie chemického postreku odmieta, vlnu rozmanitých reakcií vyvolal na sociálnych sieťach príspevok Andreja Kovarika, ktorý má na magistráte túto agendu v súčasnosti na starosti. Píšu Bratislavské noviny.

Krízový štáb riešil komáre, splnomocnenec bratislavského primátora píše o hystérii

komárovBratislavský samosprávny kraj vyzval starostov obcí v povodí Moravy na Záhorí, aby v prípade, že tak ešte neurobili, požiadali Regionálny úrad verejného zdravotníctva o preverenie podnetov na premnoženie komárov. Splnomocnenec bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie a tiež krajský poslanec Andrej Kovarik označil podnety na premnožené komáre za absurdnú hystériu. Podľa neho ide o bežnú situáciu, ktorá nastáva po povodniach. Píše denník SME.

Splnomocnenec Kovarík: Komáre striekať nebudeme, je to mimoriadne škodlivé

komárov

„Komárov je veľa, nestihli sme reagovať, ale striekať nebudeme. O dva tri týždne tohto tepla bude komárov aj tak prirodzene menej,“ hovorí v  rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou pre denník SME splnomocnenec bratislavského primátora pre životné prostredie a zeleň Andrej Kovarík.

Devínska Nová Ves očakáva

Komáre nás budú trápiť asi ešte aj počas budúceho týždňa. V pondelok sa budú poslanci na rokovaní miestneho zastupiteľstva zaoberať okrem iného aj štyrmi petíciami. Môžeme sa tešiť na Festival chorvátskej kultúry. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 913 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *