Martin M. Šimečka: Páchateľom vraždy je korupcia

korupciaVčera sa v mnohých mestách na Slovensku uskutočnili spomienkové stretnutia a pochody za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Akoby si verejnosť uvedomila, že to, čo sa stalo, je už za čiarou a že ak to chceme zmeniť, tak nemôžeme mlčať. Preto vyšli tisícky ľudí do ulíc na celom Slovensku ale aj v zahraničí. Na protestoch sa skloňovalo aj slovo korupcia.

Protesty

Protesty sa uskutočnili nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Prešove, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi, Topoľčanoch, Martine, Pezinku, Žiline, Trnave, Piešťanoch, Prievidzi, Trenčíne, Leviciach, Považskej Bystrici, Topoľčanoch, Vranove nad Topľou, Brne, Prahe, Zürichu, Haagu, Londýne, Vancouveri, Buenos Aires , Edinburghu, Berlíne, Poprade, Dolnom Kubíne, Trebišove, Púchove a ďalších mestách.

korupcia
Protestné zhromaždenie na Námestí slobody v Bratislave

Vyjadrenia osobností

Prečítajte si vyjadrenia niektorých ľudí k súčasnej situácii, ktoré ma zaujali. Gréckokatolícky biskup Milan Lach, ktorý pôsobí v USA, povedal:

Vražda dvoch mladých ľudí, ktorí sú hrdinami boja za ideál, po ktorom tak veľmi túži každý mladý človek, nás nemôže nechať ľahostajnými, ak máme ešte aspoň trochu nádej, že sa naša spoločnosť môže naozaj hlásiť k typu spoločnosti, ktorej ide o spoločné dobro.

Košický pomocný biskup Marek Forgáč na piatkovom pohrebe Martiny Kušnírovej:

Slovensko dnes nechce vidieť peniaze na stole. Slovensko dnes potrebuje vidieť charakterných vodcov, ktorí vezmú na seba priamu i nepriamu zodpovednosť a ktorí dokážu odísť zo scény.

Sociológ Michal Vašečka:

Sme v zlomovom bode dejín, končí sa doba, keď si oligarchovia mohli robiť, čo chceli.

Publicista Martin M. Šimečka na Námestí slobody v Bratislave:

Zišli sme sa tu dnes preto, lebo niekto zabil dvoch mladých ľudí a hoci nepoznáme meno vraha, poznáme páchateľa. Je ním korupcia. Ešte do minulého týždňa sme si mohli myslieť, že korupcia je len akýsi odporný parazit na demokracii, ktorý síce okráda našu spoločnosť, ale s ktorým sa dá žiť. Ale teraz už vieme, že to tak nie je. Teraz už vieme, že korupcia môže aj zabíjať, lebo nás chce zastrašiť a umlčať, útočí na našu slobodu. A vieme, že ak sa nebudeme spoločne brániť, mŕtvych bude pribúdať.

Páchateľom je korupcia

Zastavím sa pri poslednom citáte. Naozaj, korupcia v našom štáte sa tak rozbujnela, že to presahuje všetky medze. Eurofondy, dotácie, nemocničné operácie, podnikateľské zákazky alebo hoci aj obyčajné stavebné povolenie. Ako keby toto všetko už nebolo možné získať inak, iba prostredníctvom korupcie. Kam sme to dospeli? A nie sme za to vinní tak trochu aj my všetci, keď v záujme toho, aby sme hladko vybavili to čo potrebujeme, strčíme obálku do vrecka žabe na prameni? Veď korupcia neprekvitá iba v najhornejších politických poschodiach. Prekvitá aj priamo okolo nás. Aj Devínska Nová Ves je v poslednom období spomínaná v médiách hlavne kvôli korupcii jej starostu. Kedy už konečne takéto praktiky prestanú? Záleží to aj od nás všetkých.

Súvisiaci článok a video

Prehľad o pochodoch si môžete pozrieť napríklad v denníku SME: Na celom Slovensku sa konali pochody za novinára Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

alebo si pozrite video HNtelevízie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *