Komáre nás opäť prekvapili

Ján Žatko

Žijem v Devínskej Novej Vsi už viac ako 30 rokov a za ten čas som si zvykol na spolužitie s malými nepríjemnými a otravnými potvorkami. Komáre jednoducho patria k Devínskej tak ako Devínska Kobyla alebo alúvium Moravy. Keď je ich však toľko, že sa prakticky nedá po vonku chodiť, tak je to problém.

píše: Ján Žatko

Invázia komárov pred rokom

Ešte si pamätám na inváziu komárov spred roka. Namiesto príjemného večerného posedenia sme sa zatvárali v obývačke. Namiesto príjemného relaxu po práci pri obrábaní záhrady som ju radšej nechal zarastať burinou. Vtedajšie hlasné požiadavky verejnosti na plošné postreky proti komárom odmietol primátor Matúš Vallo, ktorý pred rokom povedal:

Nevydáme sa cestou chemického postreku, ktorý má negatívne dopady aj na zdravie človeka a ostatných živočíchov. Voči chemickému postreku sa v minulosti aj dnes stavia významná časť verejnosti a nie je možné, aby sme proti ich vôli striekali mesto chemickými látkami.

Matúš Vallo

Magistrát sa rozhodol používať na ničenie komárov a ich lariev biologickú látku BTI, ktorá nie je pre ostatné organizmy škodlivá. Na rozdiel od chemických postrekov neohrozuje naše zdravie a nepredstavuje ani záťaž pre životné prostredie. Podstatou je, že táto látka sa aplikuje nie priamo proti komárom ale tam, kde je potvrdený výskyt lariev komárov. Splnomocnenec primátora pre životné prostredie a zeleň Andrej Kovarík pred rokom vysvetlil, prečo magistrát nestihol látku BTI včas aplikovať:

V tomto prípade bola vysúťažená firma aj na aplikáciu BTI bez toho, aby sa ktokoľvek zaoberal tým, čo má byť úplne samozrejmé a je nemysliteľné to vykonať bez monitoringu.

Andrej Kovarík bližšie vysvetlil postoj mesta Bratislava k premnoženiu komárov v nasledujúcom videu z 18. 7. 2019. Vysvetľuje v ňom, že pri aplikácii bioprípravkov je kľúčový monitoring liahnísk komárov.

Tohtoročná príprava magistrátu na komáre

Koncom apríla zverejnil primátor Matúš Vallo na sociálnej situácii informáciu o pripravenosti magistrátu reagovať na prípadný zvýšený výskyt komárov pod názvom Staráme sa o to, aby sa komáre u nás nepremnožili. Tvrdí v ňom:

Minulý rok sme zareagovali neskoro, no tento rok sme na situáciu pripravení. Od začiatku sezóny v spolupráci s odborníkmi pravidelne monitorujeme liahniská komárov. V prípade, že zaznamenáme zvýšený počet lariev, vieme okamžite zasiahnuť. Ako? Biologickým prípravkom známym pod skratkou BTI.

Pri používaní BTI je obzvlášť dôležité správne načasovanie, pretože tento prípravok eliminuje komáre výhradne v štádiu larvy. To v praxi znamená, že na jeho efektívne využitie máme len 7 až 10 dní, kým sa larvy jednej generácie zakuklia. Práve preto je pravidelný monitoring liahnísk pri tejto metóde doslova kľúčový.

komáre

Invázia komárov dnes

Prišiel jún a situácia sa opakuje. Niekto dokonca tvrdí, že je to ešte horšie ako pred rokom. Okrem záhorských obcí v okolí rieky Moravy je kalamitou komárov zasiahnutá aj Bratislava vrátane Devínskej Novej Vsi. Ľudia hromžia, že v niektorých oblastiach je situácia neúnosná. Štípance počítajú na desiatky.

Primátor Matúš Vallo sa pred pár dňami vyjadril k situácii na sociálnej sieti. Jednoznačne odmietol, že za súčasnú inváziu komárov je zodpovedný magistrát. Tvrdí:

Od začiatku sezóny uskutočňujeme s odborníkmi terénny monitoring liahnisk komárov v Bratislave. Zameriavame sa predovšetkým na problémové a kalamitné druhy liahnuce sa v inudovaných územiach, ktoré sú zaplavované vodou z koryta riek. V prípade zvýšeného výskytu lariev následne aplikujeme ekologický prípravok BTI, ktorý tieto larvy ničí skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť komáre. Len za posledný mesiac sme vykonali 14 zásahov v lokalitách, kde sme zaznamenali nadlimitné hodnoty výskytu lariev komárov – Devín, Rača Malé Krasňany, Rusovce (vybrané lokality), mláky pod Prístavným mostom, Ovsište v oblasti konečnej zastávky MHD, alúvium Moravy, Petržalka pri Veľkom Zemníku, Záhorská Bystrica (vybrané lokality) či Lamač. S každodenným monitoringom neprestávame a v prípade zvýšeného výskytu lariev budeme v aplikácii, samozrejme, pokračovať.

komáre

Prečo je tu teda opäť invázia komárov?

To že napriek včasnému zásahu magistrátu ekologickým prípravkom BTI sa situácia oproti minulému roku nezlepšila, vysvetľuje Matúš Vallo tým, že v súčasnosti nás obťažujú komáre vyliahnuté v lese, proti ktorým sa nedá reálne zasiahnuť. Vysvetľuje:

V Bratislave žije niekoľko desiatok druhov komárov. Okrem už spomínanej najvýznamnejšej skupiny komárov, ktorá sa liahne v zaplavovaných územiach, sú tu aj druhy, ktoré sa po intenzívnych zrážkach liahnu v tzv. dendrotelmách – malých “nádržkách” vody priamo v korunách, v rázsochách veľkých nosných konárov, ale aj v dutinách stromov. Počasie v posledných týždňoch, keď horúce dni nad 30 stupňov striedali intenzívne zrážky, vytvorili ideálne podmienky práve pre tento druh komárov. Aj preto najintenzívnejší výskyt komárov zaznamenali ľudia najmä v blízkosti lesných porastov.

Jeho slová potvrdzuje aj Tomáš Derka z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty UK. Vysvetľuje, že proti týmto komárom sa postrekom bojovať nedá.

Nemôžte prejsť všetky lesy a nájsť každú dutinu, kde sa vyvíjajú takéto komáre. Jedine, že by ste vyrúbali všetky stromy a mali by sme mladinu bez dutín, ale to nechceme. Treba jednoducho počkať pár týždňov, potom pokapú.

Zdá sa, že nám naozaj neostáva nič iné, iba spoľahnúť sa na prírodu a počkať, kým komáre samé od seba nevymiznú. A dovtedy sa treba zavrieť do svojich bytov a na prírodu navôkol sa pozerať iba z okna. Zatiaľ vám teda ponúkam aspoň niekoľko rád Úradu verejného zdravotníctva SR, ako sa chrániť pred komármi.

komáre

Odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR na ochranu pred komármi

Úrad verejného zdravotníctva vydal zaujímavý materiál, v ktorom sa vysvetľuje životný cyklus komárov, ale aj spôsoby ochrany proti ním. Podľa tohto materiálu za bežných okolností komáre najviac útočia ráno a večer. V lesoch a pri zamračenej oblohe napádajú ľudí a zvieratá v priebehu celého dňa.  Pri kalamitnom výskyte pôsobia vonku obťažujúco aj celých 24 hodín. Za kalamitu sa považuje taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať niekoľko desiatok – slabá kalamita, alebo niekoľko stoviek – silná kalamita, útokov na jednu osobu počas jednej minúty. Bežný výskyt komárov v prírode nie je problémom, ktorý by sa mal riešiť umelým zásahom človeka. Len narušenie rovnováhy (kalamitný výskyt) môže byť argumentom pre umelý zásah do prírodného prostredia. Aj vtedy by malo ísť o biologicky presný, časovo krátky a územne nevyhnutný odborný dezinsekčný zásah.

komáre

 

3 komentáre k “Komáre nás opäť prekvapili”

  1. Je zaujimave, na ktore miesto sa u pana primatora Vallu s jeho timom dostal clovek – az na uplny koniec ochrany, a to chcem zdoraznit, ze chranime vselico mozne aj nemozne, ale prave ludia sa musia namiesto komarov a prirody striekat poriadnymi chemikaliami. Precitajte si vsetko to zlozenie v tychto pripravkoch proti komarom (latka sa neodporuca najma detom do 2 rokov, tehotnym … ). Ak nechceme, aby nase deti a my sme dostali od komarov vsetky tie prenosne choroby, ktore komare prenasaju, tak si musime na seba a na nasu kozu dat kila chemie, ktora mozno v konecnom dosledku podpori aj vznik, resp. aktivaciu rakoviny. Tot, pan primator zasa nieco prespal a vyhovara sa na nejake stromy, ale v konecnom dosledku nechrani cloveka. Som zvedava, co si pan primator Vallo s jeho timom vymyslia zasa na buduci rok !?

  2. Pred niekoľkými rokmi, a to bol starosta M. Jambor (!), boli v Bratislave tiež kalamity komárov. V DNV, aj pri Morave sa striekalo, lepšie povedané lietadlá rozprašovali látku, ktorá spôsobila, že v DNV komáre takmer neboli. V Karlovej Vsi mali neschopné vedenie, tam sa nestriekalo a tam na človeka v jednu chvíľu zaútočila stovka komárov. Vtedy som každému hovoril, že vidíte, Devínska nie je pri centre, ale je to raj! A táto situácia sa pravidelne opakovala. Teraz prišli k moci ekologickí slniečkári, ktorí dokážu zdôvodniť čokoľvek a výsledkom je, že momentálne sa v Devínskej proste žiť nedá. Dokonca sa vyhovárajú na komáre v lesoch a záhradkách… Pamätám si, že keď sa tu striekalo, tak medzi obytnými domami v centre a napr. v Novom Meste bolo n-násobne viac komárov ako v DNV pri Morave. Striekalo sa akože „škodlivou“ látkou, zaujímavé je, že nikto z nej neochorel, ani nezomrel. Ak si niekto myslí, že mu ublíži akože škodlivá látka použitá raz za rok viac, ako to, že každý deň sa dopuje prechemizovanou zeleninou a ovocím a je množstvo iných karcinogénov z jedál robených na prepálenom tuku, tak by si mal najskôr niečo naštudovať alebo sa dať ísť liečiť.

  3. Ekoteroristi typu Komárik, pardón Kovarík a nevalný Vallo za to môžu. Priviazať ich o stromy pri Morave, nech si užijú…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *