Múzeum colníctva a finančnej správy opäť otvorené

Ján Žatko

Múzeum colníctva a finančnej správy, ktoré sídli v budove Mýtnice na Istrijskej 49 v Devínskej Novej Vsi, je opäť otvorené. V múzeu môžete vidieť rôzne exponáty, spoznať historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Múzeum je štandardne otvorené každý utorok a štvrtok od 9.00 do 17.00, počas leta bude k dispozícii aj v sobotu a v nedeľu od 10.00 do 18.00.

píše: Ján Žatko

História mýta a Mýtnice v Devínskej

Budova Mýtnice slúžila na výber mýta na obchodnej ceste už v čase panovania Márie Terézie, no v týchto miestach sa vyberal tridsiatok aj v skorších dobách. Stojí na rohu ulice Na mýte a Istrijskej ulice v tesnom kontakte Cyklomosta slobody a je vo vlastníctve mestskej časti. Prednedávnom tu sídlil miestny úrad a dnes tam pôsobí Turistická informačná kancelária.

Múzeum colníctva a finančnej správy
Budova Mýtnice.

Prvá písomná zmienka o tomto mieste v blízkosti rieky Moravy sa spomína už v roku 1715. Píše sa v nej o stanici kontrolujúcej vývoz palivového dreva a dobytka do Rakúska. Sídlila zrejme na jednej z hlavných diaľkových ciest, ktorých súpis obnovila Mária Terézia v roku 1751.

Múzeum colníctva a finančnej správy

Múzeum colníctva a finančnej správy a jeho exponáty

V múzeu môžete vidieť ukážku colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia, spoznáte historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Expozíciu múzea spestrujú uniformy, pracovné nástroje colníkov a zbrane. K zaujímavým exponátom patria i predmety zadržané colníkmi v súčasnosti.

Múzeum colníctva a finančnej správy

Múzeum, ktoré má dušu

 V prvom rade musím povedať, že múzeum je jedinečné tým, že je vytvorené z exponátov kolegov, colníkov zo Spolku histórie colníctva a finančnej správy a ďalších súkromných zberateľov, predovšetkým colníkov a ich rodinných príslušníkov,

povedala o múzeu sprievodkyňa Petra Klečková. Vie o čom hovorí, pretože jednotlivé expozície vytvorila vlastnými rukami a často aj zo svojho súkromného archívu. Toto múzeum preto odráža aj históriu jej rodiny. Jej rodičia boli totiž colníci, jej dedo bol colník a dokonca aj jej pradedo bol colník.  Všetkých môžete aj vidieť na dobových fotografiách.

Múzeum colníctva a finančnej správy

Ak chcete vidieť múzeum, ktoré má dušu, neváhajte a čo najskôr navštívte múzeum colníctva v bývalej mýtnici. Múzeum je štandardne otvorené každý utorok a štvrtok od 9.00 do 17.00, počas leta bude k dispozícii aj v sobotu a v nedeľu od 10.00 do 18.00.

Súvisiaci článok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *