Milovníci divadelného umenia určite vedia, že v Devínskej Novej Vsi pôsobí už dlhšiu dobu Činoherný klub. Jeho domovskou scénou je Istra Centrum. V najbližšom období bude klub oslavovať 10. výročie založenia. Pri tejto príležitosti som sa zhováral so zakladateľom a riaditeľom klubu Jakubom Abrahámom o minulosti klubu, ale aj o jeho plánoch do budúcnosti. Činoherný klub oslávi svoje výročie aj premiérou svojej najnovšej hry „Srdečne vás vítame“. Jakub Abrahám aj jeho kolegovia vás všetkých srdečne pozývajú 16. 10. 2021 do Istra Centra na premiéru tejto komédie zo súčasnosti.
zhováral sa: Ján Žatko
Jakub Abrahám, čo vás to napadlo, mladého chalana, pred desiatimi rokmi založiť Činoherný klub? To je dosť odvážna myšlienka.
Činoherný klub sme pred desiatimi rokmi zakladali spolu s Tomášom Lamošom a Zuzkou Chudějovou ako poloprofesionálne zoskupenie. Poznali sme sa so Zuzkou zo ZUŠ-ky. Ja som vtedy študoval na konzervatóriu herectvo a napadlo nás, že by sme si urobili niečo svoje. Ten náš súbor, ktorý bol v rámci ZUŠ-ky, už nebol to, čo by sme pre nás pokladali za prínosné. Tak sme si povedali, že si urobíme vlastnú platformu. Činohra, ako druh dramatického umenia nám bola vždy blízka. Takže sme naše nové divadlo nazvali takto jednoducho a urobili sme si svoju platformu, kde sme mali zo začiatku aj ochotníkov a za tých 10 rokov sa to vykryštalizovalo na čisto profesionálny súbor.
10 rokov to je pomerne dlhá doba. Obdivujem vás, že to tak dlho dokážete ťahať . Zmenilo sa vám za ten čas veľmi herecké obsadenie?
Ja som v klube od začiatku, aj s kolegom Tomášom Lamošom. Zuzka s nami už nie je, pretože sa naše cesty rozišli. To sa stáva. Okrem nás dvoch od začiatku už nie je nikto. Postupne sme priberali kolegov a v podstate sme s nimi stabilne už zopár posledných rokov. Tie posledné roky sme už jedna partia. V roku 2013 sa k nám pridala aj režisérka a scenáristka Katka Želinská, ktorá s nami dnes tvorí pevné trio a pôsobí u nás ako umelecká šéfka. Z herečiek sú našimi stálicami Hanka Letková, alebo Ľudmila Swanová, ktoré boli aj našimi pedagogičkami herectva. Som veľmi rád, že u nás máme aj tú najmladšiu krv, talentované mladé absolventky alebo poslucháčky herectva Lesanu Krauskovú a Lindu Kubíčkovú. Tiež si prizývame aj vzácnych hostí.
Začínali ste s prevzatými hrami ale potom ste si povedali že idete realizovať svoje vlastné autorské hry. Prečo?
Nemusia sa platiť autorské práva, to je jedna vec. Žartujem, to určite nehralo hlavnú úlohu. Skôr sme chceli využiť to, že naša režisérka Katka nás pozná veľmi dôverne. Na každého vie vystavať to, čo by sme si chceli zahrať. No a hlavne hráme to, čo chceme. To, čo si myslíme že bude baviť ľudí a tiež nás.
Ja som si z vašej stránky vypísal takúto vetu: „Činoherný klub sa žánrovo zameriava na tragikomédie a bulvárne komédie v modernom poňatí“. Čo to znamená? Môžete to mne laikovi a ľuďom v Devínskej vysvetliť? Čo tým myslíte?
Je to úplne jednoduché. Aby ste si nemysleli, že hráme napríklad „Sen noci svätojánskej“ a prídeme tam na motorke. Hráme hry zo súčasnosti, plus mínus 20 rokov, ale je to stále súčasnosť. Nehráme dobové, historické hry. Toto je to moderné poňatie. Tvoríme komédie, ktoré sú blízke divákovi, ktoré sú zo života. Každý si tam nájde svoj charakter. Je to niečo, pri čom si divák oddýchne, pretože sa chce zasmiať po celodennej práci alebo po nejakých problémoch alebo negatívnych myšlienkach. Je to niečo, kde zrelaxuje, zabaví sa, ale aj zamyslí. Robíme výhradne komédie a zväčša sú to aj tragikomédie, ale nie je to niečo, čo by sa skončilo zle. Tragikomédia neznamená, že tam niekto tragicky umiera a celé sa to skončí zle, ale je tam vždy aj ponaučenie a otvorený koniec, to je to o čo nám ide.
Chystáte novú premiéru. Chceli ste s ňou prísť už minulý rok ale pandémia skrížila plány aj vám. O čom to bude?
Áno, už pred rokom sme to mali mať odpremiérované. Je to nová komédia s názvom „Srdečne vás vítame“. O to viac bude ten názov špecifický teraz, pretože naozaj všetkých divákov veľmi srdečne uvítame 16. 10. 2021 na premiére tejto hry. Aspoň dúfam, že sa dovtedy zásadne nezmení pandemická situácia. Táto nová hra je opäť autorská, čiže exkluzívne napísaná na nás a pre nás. Autorkou a režisérkou je už tradične naša Katka Želinská. Tentokrát to bude z dedinského prostredia, je inšpirovaná motívom Gogoľovho Revízora. Budem hrať starostu, do ktorého dediny príde nečakaná kontrola na čerpanie eurofondov. Celá dedina bude z toho hore nohami a bude to veľmi zaujímavé, čo sa tam všetko bude diať.
Vidím, že to je veľmi aktuálna téma, to sami páči. Vy ste založili tento klub v Devínskej Novej Vsi, aj stále pôsobíte v Istra Centre. Ako spolupracuje Jakub Abrahám s Istra Centrom?
Veľmi dobre. Som rád, že za tie roky sme si našli k sebe cestu. S Rasťom Šimkovičom máme veľmi dobrý vzťah na kamarátskej úrovni. Vieme, čo si môžeme dovoliť jeden k druhému, čo sa týka možností. Časových aj materiálnych. Vybavenie máme síce svoje, ale vieme, že sme závislí na priestore.
Ako financuje Jakub Abrahám svoj klub? 10 rokov ťahať takýto projekt, ktorý určite nie je ziskový, asi nie je jednoduché. Ako sa vám darí získavať peniaze?
Je to z veľkej časti z verejných zdrojov, grantov a dotácií. Potom sú to rôzne nadácie a v neposlednom rade sponzori. Sme radi aj za dve percentá, keď sa nám ich rozhodnú ľudia venovať. Čiže ono to znie, ako keby sme mali teraz milióny, ale opak je pravdou. Nič nie je zadarmo, ani umenie nie. Aj keď sa to dnes berie ako niečo samozrejmé a občas aj podradné. Ľudia za tým vidia veľké zisky, ale skutočnosť je taká, že sme nútení divadlo dotovať častokrát z vlastných zdrojov, keďže sumy dotácií sú naozaj veľmi symbolické.
Kde ešte vystupujete okrem Istra Centra?
Istra Centrum je pre nás vyslovene premiérové, pretože tam sa nedá reprízovať, to si povedzme otvorene. Sme radi, keď sa domáci diváci prídu pozrieť aspoň na premiéru. Okrem Istra Centra chodievame hlavne do našich partnerských divadiel Štúdia L + S alebo divadla Malá scéna v Bratislave, občas hráme aj v Devíne. Je zaujímavé, že všade inde problém s návštevnosťou nemáme, skôr naopak, máme takmer okamžite vypredané. Chodievali sme aj po Slovensku, navštívili sme naozaj desiatky miest a obcí. Dokonca máme aktuálne pozvanie do Prahy. Verím, že sa k zájazdom opäť budeme môcť vrátiť.
Mňa zaujala na vašej stránke aj informácia, že máte niekoho, kto sa vám stará o kostýmy a rekvizity. Ako to vlastne u vás funguje? Ako si vyrábate kostýmy a rekvizity? To musí byť veľmi náročné.
Je aj nie je. V tom spočíva profesionálny súbor, všetci sme tam umelecky vzdelaní . Keď vzniká inscenácia, tak máme scénického výtvarníka. Ten navrhne scénu. Okrem toho, že ju navrhne, tak ju aj z veľkej časti urobí. Potom je kostýmový výtvarník, ktorý zase zoženie kostýmy. Keď treba, tak aj niečo ušije. Ale keďže hráme hlavne súčasné hry, netreba šiť dobové kostýmy a máme to o to jednoduchšie a lacnejšie, pretože existujú sekáče. To robí naša Gaby Luptáková, ktorá je kostýmová výtvarníčka, sochárka aj maliarka. Je taká šikovná, že dokonca s nami aj hráva.
Jakub Abrahám pred pár rokmi v Istra Centre moderoval aj veľmi úspešnú šou „Bez opony“. Neplánujete niečo podobné znovu rozbehnúť?
Áno, Bez opony bola myslím 6 rokov a za ten čas som tam vyspovedal okolo 60 hostí . Začal som to robiť ako veľmi mladý a naozaj veľa som sa na tom naučil. Aj preto som založil Činoherný klub. Lebo povedzme si otvorene, keďže nás hercov je dnes veľa a príležitostí málo, tak keď ma nikde neobsadia, tak sa obsadím ja sám. Neviem, či plánujem niečo podobné. A ak plánujem, tak neviem, či Devínska Nová Ves by bola tým správnym miestom. Aby to nebolo zbytočné. To hovorím so všetkou úctou k tejto mestskej časti. Je dobré vedieť si povedať dosť. Som vďačný za každého jedného hosťa, ktorého som mal. A o to viac, keďže som ich oslovoval aj organizoval ja sám. Od Kamily Magálovej po Adelu vtedy ešte Banášovú. Dnes sme už inde, fenomén je vo videách, rozhovoroch na YouTube a čisto divadelná talk show bez prenosu, akú som mal napríklad aj ja by bola samovraždou. Pred desiatimi rokmi to tak ešte nebolo, dnes to už s istotou viem.