Históriu píšu víťazi

Históriu píšu víťazi
Ján Žatko

Predminulý víkend boli v Devínskej Novej Vsi hody a uskutočnilo sa tu niekoľko naozaj zaujímavých podujatí. Týždeň v Devínskej sa z hodových akcií venoval najmä jubilejnému 25. ročníku Festivalu slovenskej národnej piesne v článku Miroslav Dvorský v Devínskej Novej Vsi. Festival sa naozaj vydaril. Aj keď… Bolo tam malé zaškrípanie. Pretože históriu píšu víťazi. O tom však vedeli iba zainteresovaní.

píše: Ján Žatko

Spomienky na minulé ročníky festivalu

Keďže išlo o jubilejný ročník festivalu, moderátor podujatia Vladimír Dobrík spomínal aj na množstvo ľudí, ktorí boli v minulosti s festivalom spojení. Spomínal na účinkujúcich, ktorí počas uplynulých 25 rokov na akcii vystúpili, spomínal na moderátorov, ktorí sa z pódia divákom prihovárali, spomínal na organizátorov, ktorí 25 rokov držali nepretržite zástavu tohto podujatia a spomínal aj na predchádzajúcich predsedov Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi.

Históriu píšu víťazi
Zľava Milan Jambor, Peter Krug a Vladimír Dobrík.

Históriu píšu víťazi

V tejto súvislosti zverejnila Eva Vargová k spomínanému článku nasledujúci komentár:

Históriu píšu víťazi
Eva Vargová

Trochu ma zamrzelo, že pri tejto príležitosti si nik nespomenul – a preto neodznelo meno – zakladateľa tejto tradície a zároveň prvého a mnohoročného riaditeľa Festivalu slovenskej národnej piesne pána Františka Graneca. Je autorom znaku – grafiky festivalu (rovnako ako aj Chorvátskeho festivalu), autorom dramatickej etudy o príchode Slovanov na naše územie – v naštudovaní členov Matice slovenskej, autorom prvého návrhu pamätníka existencie slovanských hradísk na Sandbergu aj príchodu chorvátskeho etnika, prvého informačného systému obce aj viacjazyčného bulletinu. Stretával sa s Dr. Ľudmilou Kraskovskou, ktorá spolu s Dr. Janom Eisnerom odhalila slovanské pohrebisko a zvyšky osídlenia v Devínskej Novej Vsi i v Devínskom Jazere. Mimo iné, zhromaždil veľkú zbierku rozprávok, riekaniek a poviedok z nášho chotára, kresieb vykopávok a obrazov s tematikou moravských zákutí. Ale chápem, že históriu píšu víťazi.

Na autora loga sa zabudlo

Eva Vargová veľmi dobre vie o čom píše. Veď František Granec bol jej otec. Veľmi dobre preto vnímala jeho dlhoročné aktivity súvisiace nielen s Festivalom slovenskej národnej piesne ale aj s prácou Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi. Je zvláštne, že si autor scenára festivalu na neho nespomenul, hoci na javisku počas celého podujatia svietilo obrovské logo vytvorené práve Františkom Granecom. Mimochodom, viac si o ňom môžete prečítať v článku Nenápadný hrdina František Granec.

Históriu píšu víťazi
Rodokmeň a Kytica, za nimi logo festivalu.

Kto ešte nebol spomenutý?

Tak isto je zvláštne, že si autor scenára nespomenul medzi bývalými moderátormi podujatia na Evu Vargovú, ktorá niekoľkokrát festival v minulosti moderovala.

Do tretice je zvláštne to, že si autor scenára pri výpočte doterajších predsedov Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi nespomenul na Jána Žatka, ktorý bol päť rokov predsedom miestneho odboru a päť rokov spoločne s riaditeľom festivalu Petrom Krugom organizoval Festival slovenskej národnej piesne.

Históriu píšu víťazi
Eva Vargová a Ján Žatko otvárajú Festival slovenskej národnej piesne v roku 2007.

Náhodná strata pamäti?

Žeby náhodná strata pamäti? Vôbec nie. Autor scenára, riaditeľ festivalu a zároveň zástupca starostu Peter Krug nezabudol ani na jednu z týchto troch osôb. Len nesmela byť na pódiu spomenutá. Prečo? Z jednoduchého dôvodu. Eva Vargová a Ján Žatko majú totiž spoločnú jednu vec. Dovolili si otvorene kritizovať starostu Milana Jambora v súvislosti s pochybnou výstavbou parkoviska-neparkoviska medzi cintorínom a domom sociálnych služieb Senecio. A to sa neodpúšťa.

 

Históriu píšu víťazi
Miroslav Dvorský a Dudíci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *