V nedeľu 22. apríla sa vo veľkej sále Istra Centra stretli členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi. Devínskonovoveskí matičiari bilancovali predchádzajúci rok a plánovali svoje aktivity na najbližšie obdobie.
Aktívni devínskonovoveskí matičiari
Miestny odbor Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi s viac ako 200 členmi patrí medzi najväčšie matičné odbory v Bratislavskom kraji. Zároveň patrí aj medzi najaktívnejšie. Povedal to o ňom predseda bratislavskej Krajskej rady Matice slovenskej Jozef Bača.
Devínskonovoveskí matičiari bilancovali
V nedeľu 22. apríla devínskonovoveskí matičiari bilancovali v Istra Centre predchádzajúci rok. Predseda odboru Juraj Strempek spomenul najvýznamnejšie akcie, ktoré matičiari v uplynulom roku usporiadali. K pravidelným akciám, ktoré matičiari organizujú každoročne, patril Reprezentačný ples matičiarov, ktorým sa tradične otvára plesová sezóna v Devínskej Novej Vsi, Festival slovenskej národnej piesne usporiadaný počas devínskonovoveských hodov na sviatok Svätého Ducha , a matičný guláš pripravovaný pri príležitosti Dňa ústavy 1. septembra. K týmto pravidelným akciám pribudli aj ďalšie, napríklad niekoľko prednášok na odborné témy alebo krst CD ženskej speváckej skupiny Kytica.
Plány matičiarov do konca roka 2018
- 4. máj o 10:00 – Pietna spomienka na M. R. Štefánika pri jeho pamätníku na Kolónii.
- 19. – 20. máj – Festival slovenskej národnej piesne.
- 1. september – Deň ústavy a výročie založenia Miestneho odboru Matice slovenskej Devínska Nová Ves.
- Odhalenie pamätníka na mieste slovanského pohrebiska v Devínskej Novej Vsi z obdobia Samovej ríše.
- Literárne podujatie v spolupráci s Vydavateľstvom Spolku slovenských spisovateľov.
- Besedy s matičnými osobnosťami v oblasti kultúry a histórie.
- Zájazd za krásami Slovenska.
- Slávnostné vianočné posedenie členov Miestneho odboru Matice slovenskej.
Osmičkové roky v podaní historika Ivana Mrvu
Jedným z členov Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi je aj riaditeľ Slovenského historického ústavu Matice slovenskej doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc. Keďže je práve rok 2018, vo svojom príhovore k matičiarom upriamil ich pozornosť na „osmičkové“ roky v slovenskej histórii. A začal pritom naozaj vo veľmi ďalekej minulosti.
- Rok 828 – Bol vysvätený kostol sv. Emerána v Nitre (dnes Bazilika svätého Emeráma), ktorý dal postaviť knieža Pribina. Bol to prvý známy kostol západných a východných Slovanov. Pribina tým vykonal veľký krok na začlenenie predkov dnešných Slovákov medzi kresťanské európske národy.
- Rok 1618 – Začiatok tridsaťročnej vojny, veľkého mocenského a náboženského konfliktu v Európe. Na našom území vznikli v tom čase viaceré protihabsburské povstania, napr. povstanie Gabriela Betlena alebo povstanie Juraja I. Rákociho.
- Rok 1648 – Koniec tridsaťročnej vojny.
- Rok 1708 – Bitka pri Trenčíne, v ktorej bol porazený cisárskymi vojskami František II. Rákoci.
- Rok 1848 – Podpisom cisára Ferdinanda v Primaciálnom paláci v Bratislave bolo zrušené v Uhorsku poddanstvo. V Liptovskom sv. Mikuláši boli vyhlásené Žiadosti slovenského národa v ktorých sa Slováci prvýkrát zhodli na svojom národnom programe. Vypuknutie Slovenského povstania.
- Rok 1918 – Rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik Česko-Slovenska.
- Rok 1938 – Mníchovská dohoda, odstúpenie štátneho územia Nemecku a Maďarsku.
- Rok 1948 – Komunistický prevrat.
- Rok 1968 – Okupácia Česko-Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy.
- Rok 1988 – Sviečková manifestácia – pokojná manifestácia občanov za náboženské a občianske práva a slobody.