Devínska Nová Ves pred koronou

Ján Žatko

Bolo dobrým zvykom, že som vás pravidelne informoval o najčítanejších článkoch na blogu Týždeň v Devínskej. Korona tento zvyk prerušila a dnes sa k nemu opäť vraciam. Prinášam vám prehľad článkov o Devínskej, ktoré vás najviac zaujali pred koronou a zároveň článkov, ktoré vás najviac zaujali v uplynulom roku. Príjemné čítanie.

píše: Ján Žatko

Nebudem ticho, kým kriminálnik neodíde z vedenia Senecia

koronouSlovník súčasného slovenského jazyka definuje pojem kriminálnik nasledovne: „trestaný človek; kto sa vyznačuje zlými charakterovými a morálnymi vlastnosťami, darebák, ničomník (často v nadávke)“. Nuž, minimálne prvá časť definície sedí na bývalého starostu Milana Jambora, keďže bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin korupcie. A takýto človek je už rok na čele správnej rady neziskovej organizácie Senecio, zriadenej mestskou časťou Devínska Nová Ves! Článok zaujal 768 čitateľov.

Za Terkou Ivanovou

koronouNeplačte, že som odišla,
len pokoj mi prajte,
a v srdci večnú spomienku
si na mňa zachovajte.

Dňa 4. januára 2020 opustila svoju rodinu a priateľov vo veku 88 rokov Terézia Ivanová, rod. Riglérová. Spomienka na ňu zaujala 940 čitateľov.

Milan Jambor je bezúhonný občan

koronouStarosta mestskej časti Dárius Krajčír zvolal začiatkom januára stretnutie predstaviteľov samosprávy s vedením Domu sociálnych služieb Senecio. Reagoval tak na požiadavku poslanca Jána Žatka z decembrového zastupiteľstva, aby riešil absurdnú situáciu, ktorá vznikla prijatím súčasne platného štatútu Senecia.  Účastníci stretnutia sa okrem iného s prekvapením dozvedeli aj to, že Milan Jambor je bezúhonný občan. Tento článok si prezrelo 966 čitateľov.

Ako bonus pripájam šesť najčítanejších článkov na blogu Týždeň v Devínskej v roku 2019.

Dom so zelenou strechou v DNV – rozhovor s majiteľmi

Tento rozhovor je pokračovaním článku „Ženy o zelených strechách“. Po úvodnom článku sa objavila informácia, že v DNV existuje už jeden rodinný dom so zelenou strechou a jeho majitelia – rodina Vilhanová súhlasili s tým, že odpovedia na otázky Jany Kočvarovej a pomôžu tak spropagovať túto formu ekologického bývania priamo od niekoho, kto už zelenú strechu užíva a má s ňou tie najpriamejšie skúsenosti. Verím, že Vás nasledovné informácie zaujmú a aj inšpirujú. Rozhovor z júla 2019 sa stal šiestym najčítanejším článkom na blogu v roku 2019. Dodnes si ho prezrelo 1 173 čitateľov.

Iniciatívny blbec horší ako triedny nepriateľ

Iniciatívny blbec horší ako triedny nepriateľ. My skôr narodení si veľmi dobre pamätáme túto charakteristickú vetu z čias socializmu. Dávalo sa tým najavo, že je lepšie keď babrák nič nerobí, pretože aspoň nič nepokazí. Žiaľ, tentoraz som sa tým iniciatívnym blbcom stal ja. Kvôli mne sa neuskutočnila plánovaná svätá omša vo Waitovom lome. Ospravedlňujem sa za to všetkým devínskonovoveským farníkom. Článok zo septembra 2019 zaujal 1 178 čitateľov.

Keď ma to chytilo, tak to išlo

Zásluhou Branislava Pokorného pribudla v Devínskej Novej Vsi veľmi zaujímavá atrakcia.  Na lesnej ceste pod záhradami smerom od Tarzanie k rybníku, tesne vedľa prečerpávacej stanice na potoku Mláka, vyrástla galéria na Slovensku divo žijúcich zvierat vyrobených zo železného šrotu. Autor vystavených exponátov nazval „Šrot park“. Vstupné je dobrovoľné. Rozhovor s Branislavom Pokorným z novembra 2019 si prečítalo 1 186 čitateľov.

Milan Jambor, nehanbíte sa pozerať Devínskonovovešťanom do očí?

Tak je to predsa len pravda. Pýtali sa ma viacerí ľudia: „Naozaj je Milan Jambor v správnej rade Senecia?“ S hanbou som vždy musel priznať že neviem. Napriek tomu, že Senecio je organizácia založená mestskou časťou, za celý rok od zloženia poslaneckých sľubov o nej v miestnom zastupiteľstve nepadlo ani slovo. Na novembrovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva som preto interpeloval starostu. Odpoveď ma úprimne šokovala. Článok z decembra 2019 zaujal 1 477 čitateľov.

Prvý kostlivec vylieza zo skrine

Jeden môj priateľ stretol Milana Jambora tesne potom ako odovzdal starostovské insígnie Dáriusovi Krajčírovi. Tesne potom ako sa na súde priznal k úplatkárstvu. Bol prekvapený, aký bol Milan Jambor sám so sebou spokojný. Napriek všetkému, čo sa v súvislosti s jeho úplatkárskou aférou prevalilo. A keď prešla reč na jeho nástupcu a nové miestne zastupiteľstvo, tak sa iba spokojne uškrnul a poznamenal: „Tí vôbec netušia, čo ich čaká„. Pred tromi dňami vybuchla prvá z mín, ktoré Milan Jambor po sebe zanechal. Tento článok z februára 2019 si otvorilo 1 693 čitateľov.

Galéria Šrot park v Devínskej sa otvára už v sobotu

Najčítanejším článkom roku 2019 na blogu Týždeň v Devínskej sa stala informácia o novej atrakcii v Devínskej Novej Vsi, ktorú pripravil Branislav Pokorný v blízkosti cyklotrasy a Tarzanie. V sobotu 9. 11. 2019 na pravé poludnie tam otvoril prírodnú galériu s názvom „Šrot park“. Článok z novembra 2019 si doteraz prečítalo 2 014 ľudí.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *