Devínska Nová Ves od 29. 6. 2020

Ján Žatko

Ušetrí Devínska na rekonštrukcii terasy Milana Marečka tak ako každý rok? Začína sa u nás kultúrne leto a môžeme sa tešiť aj na nové turistické atrakcie. Zber separovaného odpadu do vriec obyvateľov rodinných domov nenadchýna. Popoludňajšia siesta na rybníku. Aj o tom v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Zmeny v MHD od 1. júla

Od stredy 1. júla 2020 sa menia niektoré názvy zastávok autobusu MHD číslo 29 v Devíne. Mení sa aj konečná zastávka nočného spoja N29.  Namiesto do súčasného obratiska Devín bude nočná linka N29 premávať na zastávku Devín, Svätopluk. Tá bude zároveň premenovaná na nový názov Hrad Devín. Zároveň počas celozávodnej dovolenky vo Volkswagene nebudú premávať linky 25, 26 a 92.

Spomienky na rok 2019 v Devínskej – záver

Jeden z nás, Viktor Švarc, sa rozhodol zaspomínať na rok 2019 v Devínskej Novej Vsi. Dnes zverejňujem záver jeho zamyslenia nad predchádzajúcim rokom. Vracia sa v ňom k verejnému stretnutiu s občanmi, k novej pozícii do ktorej sa prepracoval exstarosta Milan Jambor a aj k zvyšovaniu dane z nehnuteľností.

Je rekonštrukcia terasy na Milana Marečka ohrozená?

Katastrofálny stav terasy na Ulici Milana Marečka a nekonečné sľuby všetkých starostov a súčasných aj minulých poslancov o tom, že ju konečne dajú do poriadku, sú už takým devínskonovoveským evergreenom. Poslanci pravidelne každoročne  v rozpočte mestskej časti schvaľujú státisíce eur na jej rekonštrukciu. Napriek tomu sa však nikdy nepodarilo túto zakliatu rekonštrukciu ani len začať.

Podporme deti z Devínskej

Pred týždňom som na tomto blogu zverejnil prosbu občianskeho združenia ICHTYS na finančnú podporu ich zámeru usporiadať pre deti z Devínskej zo sociálne slabších rodín letnú akadémiu. Ich cieľom je, aby aj tieto deti zvládli ďalší ročník a dobehli straty v učení spôsobené epidémiou. Na výzvu zareagovali viacerí z vás a dnes je už k dispozícii viac ako polovica potrebnej sumy. Máme ešte 10 dní na to, aby sme zozbierali aj druhú polovicu.

Začína premávať letný vláčik Záhoráčik

Už od soboty štartuje svoju štvrtú sezónu letný vláčik Záhoráčik. Premávať bude každý víkend trikrát denne až do polovice septembra. Východiskovou stanicou bude Bratislava hl. st., konečnou zastávkou Plavecké Podhradie a stojí aj v Devínskej Novej Vsi. Vlak je vybavený aj špeciálnym cyklovozňom a prevádzkovať ho bude Železničná spoločnosť Slovenska.

Rodinné literárne kvízy s Dadom Nagyom

Riaditeľovi Istra Centra Rastislavovi Šimkovičovi sa podarilo zopakovať jeho husársky kúsok z minulého roka. Po roku opäť zavíta do Devínskej Novej Vsi Dado Nagy. Tento promotér dobrej literatúry príde opäť predstaviť knihy pre deti aj dospelých, ktoré stoja za prečítanie. Prvý kvíz s Dadom Nagyom môžete navštíviť už najbližší pondelok 6. 7. 2020 o 17.00 na nádvorí miestnej knižnice na Istrijskej 6.

Magazín DTV nás informoval o

Fotografia týždňa

Popoludňajšia siesta na devínskonovoveskom rybníku (zdroj: FB Lolo Moravec).

Napísali o nás

Bratislava dá 850 000 eur na podporu športovej infraštruktúry

Bratislava poskytne dotácie na podporu investícií do športovej infraštruktúry v celkovej výške 850 000 eur. Schválili to poslanci mestského zastupiteľstva Bratislavy. Podporili 17 projektov v 13 bratislavských mestských častiach. Združenie Lokomotíva Devínska Nová Ves bude podporené sumou 35 000 eur na obnovu a obstaranie sociálneho a technického zázemia v športovom areáli Vápencová. Informuje spravodajský portál teraz.sk.

Bratislava spúšťa triedený odpad do vriec, od augusta začne v siedmych mestských častiach

V siedmich mestských častiach Bratislavy budú triedený odpad od augusta zberať po novom. Obyvatelia rodinných domov v mestskej časti, ktorá spadá do nového tzv. vrecového systému zberu triedeného odpadu, by mali v týchto dňoch nájsť v schránke leták s potrebnými informáciami. Do nového systému sú v prvej etape zapojené mestské časti Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Petržalka, Staré Mesto, Devínska Nová Ves a Devín. Informuje denník Pravda.

Po Moste „Chucka Norrisa“ sa snažil prejsť kamión, zastavili ho zábrany

Po Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorý je určený len pre chodcov a cyklistov, sa v stredu ráno pokúšal prejsť v smere z Rakúska kamión. Pre zábrany sa mu to však nepodarilo. Informuje portál hnonline.sk.

Cyklomost slobody je uzatvorený a kontrolujú jeho statiku, prešiel po ňom kamión

Bratislavský samosprávny kraj vo štvrtok 2. júla uzavrel Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi. „Dôvodom je kamión, ktorý sa po ňom previezol v stredu v ranných hodinách. Keďže cyklomost nebol stavaný pre takýto druh ťažkej dopravy, musí sa podrobiť diagnostickej skúške, či neprišlo k jeho poškodeniu, či porušeniu statiky,“ uvádza kraj a dodáva, že zatvorený bude do odvolania. Informuje portál bratislavaden.sk.

Vyhliadková veža Devínska Kobyla je už hotová

Už o pár dní vystúpia na plošiny novej vyhliadkovej veže na Devínskej Kobyle prví turisti. Vežu v týchto dňoch kolaudujú. „Bolo začaté kolaudačné konanie, oficiálne otvorenie vyhliadkovej veže pre verejnosť plánujeme na 15. 7. 2020,“ prezradil Bratislavským novinám starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír.

Nová turistická atrakcia: Prešporáčik začne premávať aj medzi Hradom Devín a Devínskou Novou Vsou

Od soboty 4. júla premáva medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou Devínsky Shuttle Bus. Prepojí obe mestské časti s cieľom zvýšiť turistickú príťažlivosť lokality. Devínsky Shuttle Bus, a teda Prešporáčik bude premávať na spôsob kyvadlovej dopravy vždy v piatok, sobotu a nedeľu od 10:00 do 16:30 a to počas celého júla a augusta. Odchádzať bude spod Hradu Devín a smerovať k Cyklomostu slobody v Devínskej Novej Vsi, odkiaľ sa vráti späť. Do projektu bude zapojené jedno vozidlo s kapacitou 26 cestujúcich. Píšu Bratislavské noviny.

Múzeum colníctva a finančnej správy bude otvorené v lete aj cez víkendy

Múzeum colníctva a finančnej správy na Istrijskej 49 v Devínskej Novej Vsi, bude počas letných prázdnin otvorené aj cez víkendy. Múzeum bude štandardne otvorené každý utorok a štvrtok od 9.00 do 17.00, počas leta bude k dispozícii aj v sobotu a v nedeľu od 10.00 do 18.00. Informujú Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

Uvoľňovanie opatrení prijatých v súvislosti s korona vírusom sa prejavuje aj na možnostiach ako tráviť voľný čas v Devínskej Novej Vsi. Hneď v pondelok môžete stráviť zaujímavý podvečer s popularizátorom dobrej literatúry Dadom Nagyom. V nedeľu si môžete vychutnať prvý letný podvečer s komornou hudbou. A až do nedele bola predĺžená výstava „Krojované bábiky Slovenska“  v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku.  Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 098 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *