Devínska Nová Ves od 3. 6. 2019 do 9. 6. 2019

Ján Žatko

Ďalšie informácie o novootvorenom dohľadovom centre. Svetové ocenenie pre dizajnéra a nášho rodáka Doda Dobríka. Hody a Festival slovenskej národnej piesne. Aj o tom sa viac dozviete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Verejné zhromaždenie kvôli parkovacej politike

ocenenieV stredu 29. 5. 2019 sa v Istra Centre uskutočnilo verejné zhromaždenie občanov na ktorom diskutovali zástupca magistrátu, starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír a poslanci miestneho zastupiteľstva s občanmi o parkovacej politike. Na stretnutie prišlo asi 30 záujemcov o parkovaciu politiku, ktorí vydržali diskutovať viac ako dve hodiny.

Chystáte sa na hody?

ocenenieV nedeľu sú u nás hody. V jednotlivých regiónoch sa nazývajú aj odpust, hostina či kermeš. V Devínskej aj kiritof. Hody sa na Slovensku slávia ako pamiatka na počesť posviacky chrámu alebo pri príležitosti sviatku patróna chrámu – svätca, ktorému je kos­tol zasvätený. Kostol v Devínskej Novej Vsi je zasvätený udalosti zoslania Ducha Svätého. V tomto roku pripadá podľa katolíckeho liturgického kalendára slávnosť zoslania Ducha Svätého na nedeľu 9. júna. Preto máme hody v Devínskej Novej Vsi práve v tento deň.

Dohľadové centrum prispeje k zvýšeniu bezpečnosti v Devínskej Novej Vsi

ocenenieStarosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír si môže urobiť prvú fajku nad splnením jedného bodu zo svojho volebného programu. Pred voľbami sľuboval „vybudovanie kamerového systému s 24 hodinovým dohľadovým centrom – nepretržitý monitoring verejných priestranstiev v spolupráci s policajným zborom a mestskou políciou“. Minulý piatok oficiálne otvoril novovybudované dohľadové centrum kamerového systému v spoločnosti náčelníka mestskej polície Mareka Gajdoša, viceprimátora hlavného mesta SR Bratislavy Juraja Káčera a poslancov miestneho zastupiteľstva Devínska Nová Ves.

Pozvánka na Festival slovenskej národnej piesne

Stalo sa už tradíciou, že Miestny odbor Matice slovenskej usporiada počas hodov Festival slovenskej národnej piesne. V tomto roku sa uskutočnil už 26. ročník. Festival začína v nedeľu 9. 6. 2019 o 15:00. V programe vystúpili detský folklórny súbor Slniečko, Základná umelecká škola v DNV, folklórny súbor Kobylka, ženská skupina Kytica, súbor Rosica, mužská skupina Rodokmeň, folklórny súbor Poleno, husľový virtuóz Miroslav Dudík a ľudová hudba Dudíci. Ako mimoriadny hosť vystúpil sólista Opery SND Ľudovít Ludha.

Magazín DTV nás 5. 6. 2019 informoval o

Historický úspech pre Slovensko: Práca nášho dizajnéra pokorila 25-tisícovú konkurenciu z celého sveta

ocenenieDodo Dobrík ako prvý slovenský dizajnér vyhral svetoznáme ocenenie D&AD Awards. O tomto najprestížnejšom dizajnérskom ocenení rozhoduje každý rok 250 porotcov, ktorí vyberajú z 25 tisíc prác nominovaných z celého sveta. Tento rok sa do elitnej skupiny najlepších po prvýkrát dostal aj slovenský grafický dizajnér Dodo Dobrík z Devínskej Novej Vsi. Informovali Hospodárske noviny.

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle má byť realitou ešte tento rok

Novej vyhliadkovej veže na bratislavskej Devínskej Kobyle by sa mohli Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta dočkať ešte tento rok. Mestská časť Devín, ako príslušný stavebný úrad, začala koncom mája stavebné konanie. „Vzhľadom na zložité dokladovanie veľkého počtu dokumentácie a vyjadrení sa celý proces natiahol. Je však pravdepodobné, že 1. júla začneme so samotnou výstavbou,“ uviedol pre TASR devínskonovoveský starosta Dárius Krajčír. Informovali Bratislavské noviny.

Dobrovoľníci v troch slovenských mestách vyzbierali počas behu pol tony odpadu

V troch slovenských mestách v piatok bežalo a zbieralo odpadky 140 dobrovoľníkov. Dokopy sa im podarilo vyzbierať takmer pol tony odpadu. Išlo o netradičnú aktivitu plogging, teda behanie v prírode spojené so zberom voľne pohodeného odpadu v rámci podujatia Naše Mesto. Dobrovoľníci prešli trasy dlhé 3,5 až päť kilometrov v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, v lesoparku Borina v nitrianskej mestskej časti Klokočina a v okolí Trnavských rybníkov. Informoval portál webnoviny.sk.

Významná dopravná stavba má zelenú. Rekonštrukcia kľúčovej električkovej trate sa začína

Rozsiahla rekonštrukcia električkovej trate v Dúbravke a Karlovej Vsi sa môže začať. Trvať bude od 22. júna do 20. decembra a rozdelená bude do dvoch etáp. Modernizáciou Dúbravsko-Karloveskej radiály v jej prvých dvoch etapách budú sčasti dotknutí aj obyvatelia mestských častí Lamač, Záhorská Bystrica a Devínska Nová Ves, ktorí na spojenie s mestom využívajú individuálnu automobilovú dopravu. Informovali Hospodárske noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

Deti sa už tešia na prázdniny. Aj v hudobno – tanečnom predstavení žiakov ZUŠ. V nedeľu sa uskutoční už druhý Deň farnosti. O dobrú zábavu sa bude starať orchester For Bratislava. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 909 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *