Rodinné literárne kvízy s Dadom Nagyom

Ján Žatko

Riaditeľovi Istra Centra Rastislavovi Šimkovičovi sa podarilo zopakovať jeho husársky kúsok z minulého roka. Po roku opäť zavíta do Devínskej Novej Vsi Dado Nagy. Tento promotér dobrej literatúry príde opäť predstaviť knihy pre deti aj dospelých, ktoré stoja za prečítanie. Prvý kvíz s Dadom Nagyom môžete navštíviť už najbližší pondelok 6. 7. 2020 o 17.00 na nádvorí miestnej knižnice na Istrijskej 6.

píše: Ján Žatko

Rodinný literárny kvíz s Dadom Nagyom

Pri Rodinných literárnych kvízoch s Dadom Nagyom je dôležitejšia dobrá nálada ako literárne vedomosti. Súťažné družstvá majú ľubovoľný počet hráčov. Môžu sa skladať z detí aj dospelých, aby si príjemné chvíle užili spolu. Správne odpovede sa tipujú možnosťami a, b, c, takže môžete odpoveď uhádnuť, aj keď ju v skutočnosti neviete. Súťaží sa o zaujímavé nové knihy. O hudobnú vložku sa postará Insain s Ninou Kochovou a gitaristom Tomášom Iványim. Podujatie sa môže uskutočniť aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Ak sa nestihnete stretnúť s Dadom Nagyom najbližší pondelok, nezúfajte. Ďalší Rodinný literárny kvíz sa uskutoční v stredu 29. 7. 2020 o 17.00.

Dadom Nagyom
Dado Nagy v Devínskej Novej Vsi v roku 2019.

Kto je Dado Nagy

Asi každý z nás, kto sa len trošičku zaujíma o literatúru, pozná meno Dado Nagy a pozná hlavne jeho zaujímavo zafarbený hlas. Tento spisovateľ, moderátor a glosátor literatúry vyštudoval ruštinu a angličtinu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, vďaka čomu sa niekoľko rokov živil ako lektor angličtiny. Od roku 1993 však pôsobí v rôznych slovenských médiách – RTVS, Twist, Viva, kde pripravuje rôzne literárne relácie (Literárna revue, Litera, Literárne oko, Moja NAJ kniha). Popritom moderuje a organizuje rôzne literárne večierky, čítačky a podujatia spojené s prezentáciou kníh a literatúry. Neostal len pri čítaní, autorsky pripravil knihu parodických kuchárskych receptov a spolupracoval na sérií paródií na detektívne seriály. Pre podujatie Prešov číta rád 2018 povedal o sebe zaujímavú myšlienku:

Stále sa čudujem, ako sa čítanie môže stať pre niekoho profesiou. Ja som vlastne chcel iba maličkosť – mať všetky tie knihy doma. Sekundárnym potešením z čítania bolo, že som o tom mohol porozprávať ostatným. Najskôr kamarátom, v študentskom rozhlase, v rádiu Twist a momentálne v Slovenskom rozhlase.

Dadom Nagyom
Dado Nagy v Mestskej knižnici v Bratislave.

Dado Nagy vo virtuálnom Kresle pre hosťa

V máji tohto roku vyspovedala Dada Nagya moderátorka DTV Patrícia Malecová. Keďže to bolo v čase sprísnených opatrení počas korona krízy, rozprávali sa prostredníctvom internetu online.

Rozhovor Karola Sudora s Dadom Nagyom

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac viac o Dadovi Nagyovi a jeho názoroch, prečítajte si jeho starší rozhovor s Karolom Sudorom. Bol síce zverejnený už pred jedenástimi rokmi, ale je naozaj veľmi zaujímavý. A ešte lepšie urobíte, keď sa s ním prídete stretnúť naživo do Istra Centra. Samozrejme aj s deťmi.

Dadom Nagyom
Karol Sudor s Dadom Nagyom.

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *