Devínska Nová Ves od 26. 7. 2021

Ján Žatko

Skrotený nosorožtek obyčajný. Zverejnenie Devexu sa odkladá. Pomohli ekologické postreky proti invázii komárov? Quo vadis devínskonovoveský rybník? Vzácny orol pri Morave. Ďalšie nešťastie na koľajniciach. Street food festival v Devínskej. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Zverejnenie Devexu sa odkladá

Čo ste vy, pán Žatko, urobili pre Devínsku? S takýmito otázkami sa občas stretnem, keď si dovolím kritizovať vedenie našej mestskej časti. Nuž, môžem úprimne povedať všetkých tým, ktorí mi kladú takéto otázky, že pre osamelého poslanca je naozaj niekedy ťažké hocičo v miestnom zastupiteľstve presadiť, keď tam nie je vôľa devínskonovoveskej vládnej koalície. Jedným z príkladov je aj taká na prvý pohľad banalita, ako je návrh na zverejnenie archívu Devexu na internete.

Fotografia týždňa

Partia detí z Lesného Klubu Bystruška skrotila na svojich potulkách nosorožca. Nie, neboli v Afrike. Ide totiž o Nosorožteka obyčajného, nášho druhého najväčšieho chrobáka, ktorý žije v dubových lesoch. Foto: Lesný Klub Bystruška.

Napísali o nás

Už ste ho videli? Vzácny orol pri Morave láka pozorovateľov vtáctva

Rieka Morava a priľahlé lúky sú vyhľadávanou oblasťou pre pozorovateľov vtáctva už dlho, avšak tieto dni ľudia sledujú jedno miesto – lúky a oblohu pri zámku Schlosshof. Dôvodom je neobyčajne vzácny dravec – orol malý (Aquila pennata). Vzácny dravec sem doobeda  zalieta loviť poväčšine sysle, ktoré sú tu prítomné. Informáciu z oficiálneho webu DNV prevzali Bratislavské noviny.

Magistrát zasiahol larvicídom od minulého týždňa na viac ako 2 miliónoch m² liahnisk komárov!

Bratislavský magistrát od minulého týždňa larvicídom zasiahol na viac ako 2 000 000 m2 liahnisk komárov v Bratislave. Mesto avizovalo, že vyliatie povodia riek Dunaja a Moravy si vyžiadalo ešte intenzívnejšie zásahy. Najintenzívnejšie zásahy vykonali v kritických lokalitách ako Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Rusovce. Za uplynulý týždeň vykonali viac zásahov ako počas celej minuloročnej sezóny. Informovali Bratislavské noviny.

Rybník v Devínskej Novej Vsi by sa mohol opäť využívať koncom leta

Viacúčelová vodná nádrž „Mláka“ na Mlynskej ulici v Devínskej Novej Vsi by sa mohla začať využívať koncom leta. Také sú odhady mestskej časti. V súčasnosti sa po rekonštrukcii stále čaká na kolaudačné rozhodnutie, keďže boli podané čiastkové reklamácie u dodávateľa na stavidlo. V rámci rekonštrukčných prác prebiehalo v posledných mesiacoch odbahňovanie dna rybníka, oprava systému vpuste a výpuste vodnej nádrže i spevňovanie brehov. Pre jeho dlhšie vypustenie však bude treba rybník opäť vyčistiť, odbahniť, a taktiež vystriekať proti komárom. Nedávne upršané počasie zároveň spôsobilo, že sa vytvorili na niektorých miestach mláky a dno zarástlo vegetáciou. Informujú Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves vyhlásila súťaž na revitalizáciu okolia rybníka

Devínska Nová Ves vyhlásila verejnú anonymnú architektonickú súťaž na revitalizáciu územia okolia zrekonštruovanej viacúčelovej vodnej nádrže na Mlynskej ulici. Zadefinovať má vzhľad a funkčnosť okolia. Mestská časť o tom informuje na svojej webovej stránke. Návrhy je možné podávať do 15. septembra. Informuje spravodajský web teraz.sk.

V Devínskej Novej Vsi zahynul pod kolesami vlaku 40-ročný Srb

V Devínskej Novej Vsi zahynul pod kolesami vlaku 40-ročný Srb. Nehybné ľudské telo zbadal rušňovodič. Podľa doposiaľ zistených informácii k stretu osoby s vlakom malo dôjsť v doposiaľ neustálenom čase s doposiaľ nezisteným idúcim koľajovým železničným vozidlom. Ďalšie okolnosti prípadu sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania. Informuje denník SME.

Pre milovníkov dobrého jedla a pitia: Street food festival zavíta aj do Dúbravky a DNV

Obľúbené kulinárske podujatie Street food festival, ktoré v minulosti poznali najmä Ružinovčania, sa po úspešnej júlovej premiére vo Vrakuni presúva do ďalších mestských častí Bratislavy. Z bohatej ponuky domácej a zahraničnej kuchyne, remeselného aj klasického piva, kvalitného vína aj nealko nápojov si budú môcť vyberať obyvatelia a návštevníci Dúbravky od stredy 4. augusta do nedele 8. augusta 2021 a Devínskonovovešťania od 11. do 15. augusta na trávnatej ploche na Istrijskej ulici. Informujú Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

Pokračuje kultúrne leto v Devínskej. Okrem návštevy letného kina, môžete stráviť letný podvečer s komornou hudbou. V sobotu môžete nakúpiť lokálne potraviny na Farmárskych trhoch. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 221 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Jeden komentár k “Devínska Nová Ves od 26. 7. 2021”

  1. Dear Mr Žatko. I appologise in avance for writing I English, but I haven’t yet mastered Slovak. As a foreigner living in DNV, I would like to take the moment to thank you for your blog. Its very informative and a great social service.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *