Devínska Nová Ves od 20. 7. 2020

Ján Žatko

Na vyhliadkovej veži nad Devínskou Kobylou pribudol ďalekohľad. Od augusta budeme zbierať papier a plasty do vriec. Ako si svojpomocne vybudovať zelenú strechu. „Kamzík“ na Sandbergu.  Aj o tom sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle je otvorená

Minulý týždeň bola za účasti mnohých oficiálnych hostí slávnostne otvorená nová vyhliadková veža na Devínskej Kobyle. Veža je voľne prístupná verejnosti.

Vraj jednoduchší a efektívnejší zber triedeného odpadu z rodinných domov. Naozaj?

Od augusta sa obyvatelia rodinných domov v Devínskej môžu tešiť na novinku. Vraj jednoduchší a efektívnejší zber triedeného odpadu z rodinných domov. Zrušia sa doterajšie zberné hniezda a budeme doma skladovať plasty a papier vo vreciach. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva Bratislavy. Ako ináč, na náš názor sa nepýtali. Opäť raz rozhodli o nás bez nás.

Vďaka za Veronikin handbike

Možno si viacerí z vás pamätajú na zbierku na handbike pre Veroniku Veslárovú. Viackrát som o nej písal na tomto blogu. Viacerí z vás na ňu aj prispeli. Zbierku vyhlásila Veronika v októbri a úspešne bola ukončená v januári.  Na Veronikin handbike darcovia zaslali potrebných 1 800 €. Čo sa stalo s vyzbieranými peniazmi?

Postup na výstavbu svojpomocnej zelenej strechy

Na výzvu Jany Kočvarovej v Týždni v Devínskej reagovala autorka článku Tatiana Speváková a umožnila tým pokračovanie série článkov Ženy o zelených strechách. Píše o tom ako realizovali výstavbu svojpomocnej zelenej strechy.

Devínska má nového miestneho kontrolóra

Devínska Nová Ves bola niekoľko mesiacom bez miestneho kontrolóra. Bývalý miestny kontrolór Milan Slezák sa k 10. 02. 2020 vzdal svojej funkcie vzhľadom k tomu, že bol zvolený za hlavného kontrolóra Bratislavského samosprávneho kraja. Za nového miestneho kontrolóra zvolilo miestne zastupiteľstvo dňa 7. 5. 2020 Mgr. Vlastimíra Fekiača.

Fotografia týždňa

Gemo Gemovič zachytil zvedavú srnku v tejto zaujímavej pozícii:

… keď ideš pozrieť ako sa darí včelárikom, a tam srna, čo si myslí, že je kamzík

Napísali o nás

Múzeum colníctva a finančnej správy

Múzeum colníctva a finančnej správy sídli v historickej klasicistickej budove bývalej mýtnice(Kendeffyho dom) na Istrijskej 49 v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Ide o vysunutú expozíciu Mýtneho domčeka umiestneného pri bratislavskom Starom moste, ktorá existovala v rokoch 2012-2014. V Učiteľských novinách bloguje o múzeu Emanuel Orban.

Koza Sofia Loren, ale aj Droběna či Marlenka. Ako TIETO zvieratá zachraňujú bratislavské orchidey?

Bratislavské regionálne ochranárske združenie rozbehlo pastvu kôz na Devínskej Kobyle aj v Podunajských Biskupiciach, kde sú suchomylné spoločenstvá, medzi nimi aj orchidey. Niekoľko desiatok nasadených kôz a oviec ich spása a zabraňuje tak tomu, aby nezarastali náletovými drevinami, ktoré ničia orchidey. Informuje portál Bratislava.dnes.24.sk.

Na vyhliadkovej veži na Devínskej Kobyle pribudol ďalekohľad

Výhľady do blízkeho i ďalekého okolia z novej vyhliadkovej veže na Devínskej Kobyle v bratislavskej Devínskej Novej Vsi by mali byť za pekného počasia ešte krajšie. Návštevníkom to umožní z najvyššej plošiny veže nový vyhliadkový ďalekohľad, ktorý mestská časť dostala do daru. Informuje portál teraz.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Ak ste nestihli prvý Rodinný literárny kvíz s Dadom Nagyom, máte možnosť to napraviť tento týždeň. V nedeľu príde do Istra Centra šikovný Janko Hraško. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 107 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *