Devínska Nová Ves od 2. 12. 2019 do 8. 12. 2019

Ján Žatko

Milan Jambor šéfuje Seneciu. Matúš Vallo pripravuje zvýšenie daní z nehnuteľností. Pripomenuli sme si výročie bombardovania Devínskej. Máme novú ulicu. Príde Devínska Nová Ves o miestneho kontrolóra? Aj o tom sa viac dozviete v nasledujúcich riadkoch. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Pozvánka na Vianočnú uličku

Bratislava, Praha, Viedeň majú svoje Vianočné trhy. Devínska Nová Ves nemá námestie a tak má Vianočnú uličku. To však neznamená, že naša Vianočná ulička je menej populárna a navštevovaná ako Vianočné trhy vo veľkých mestách. Opäť ste sa o tom mohli presvedčiť uplynulý týždeň. Pozýval som vás na Vianočnú uličku týmto článkom.

Stalo sa pred 75 rokmi: Bombardovanie Devínskej

Pred 75 rokmi zažila naša mestská časť smutného Mikuláša. Bombardovanie Devínskej Novej Vsi 6. decembra 1944 prinieslo množstvo obetí a zničených domov. Toto tragické výročie sme si uplynulý týždeň pripomenuli hneď dvakrát. V stredu 4. 12. 2019 na tento deň spomínali v Klube dôchodcov na Istrijskej 109 očití svedkovia tejto udalosti. V piatok 6. 12. 2019 bola na budove bývalého kina Devín na Opletalovej ulici odhalená pamätná tabuľa obetiam bombardovania.

Milan Jambor, nehanbíte sa pozerať Devínskonovovešťanom do očí?

Tak je to predsa len pravda. Pýtali sa ma viacerí ľudia: „Naozaj je Milan Jambor v správnej rade Senecia?“ S hanbou som vždy musel priznať že neviem. Napriek tomu, že Senecio je organizácia založená mestskou časťou, za celý rok od zloženia poslaneckých sľubov o nej v miestnom zastupiteľstve nepadlo ani slovo. Na novembrovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva som preto interpeloval starostu. Oficiálna odpoveď ma úprimne šokovala.

Na troch stavebných akciách až 36 porušení zákona

Na novembrovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva miestny kontrolór Ing. Milan Slezák predložil správu z kontroly vybraných kapitálových výdavkov mestskej časti v roku 2018. Preveroval nasledujúce stavebné akcie: spevnená plocha pri železničnej stanici DNV,  oprava povrchu cyklotrasy a Park Charkovská. V kontrolnej správe konštatuje porušenie zákona zo strany mestskej časti až v 36 prípadoch.

Komunitná záhrada v DNV priniesla už druhú úrodu

Začalo to letnou iniciatívou mladých ľudí v roku 2017, ktorí túžili urobiť kus dobra pre lepší svet. Aj vo farskej záhrade v Devínskej Novej Vsi objavili, že jej revitalizáciou sa otvorí niečo užitočné a pekné. A naozaj otvorilo. Už v roku 2018 si 6 rodín (teraz už 9) na spôsob Pilgrim Fathers v Amerike vytváralo hriadky, sadili nové stromy, kry, kvety. Vznikla komunitná záhrada.

Magazín DTV nás informoval o

Čo píšu o nás iní

Vallo chce zvýšiť daň z nehnuteľnosti o cca 100 %

Bratislavčania siahnu hlbšie do vrecka. Primátor Matúš Vallo spolu so starostami mestských častí oznámil zámer zvýšiť dane z nehnuteľností. Ak tento zámer odobria mestskí poslanci, daň sa zhruba zdvojnásobí. O návrhu by mestskí poslanci mohli rozhodovať na budúci týždeň. Píšu Bratislavské noviny.

Vukovarská ulica v Devínskej: Pripomína najväčší symbol novodobých dejín Chorvátov

V Devínskej Novej Vsi, ktorá má najpočetnejšiu chorvátsku menšinu na Slovensku, pribudla ulica, ktorá nesie názov Vukovarská. Pomenovaná je po chorvátskom meste Vukovar, smutne preslávenom počas vojenského konfliktu v roku 1991, ktoré je najväčším symbolom novodobých dejín Chorvátska. Pre Chorvátov je symbolom spolupatričnosti, súdržnosti a priateľstva. Informujú Bratislavské noviny.

Krajskí poslanci budú voliť hlavného kontrolóra kraja

Na budúci týždeň na zasadnutí zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja budú krajskí poslanci voliť hlavného kontrolóra kraja. Medzi piatimi kandidátmi na post hlavného kontrolóra sa nachádza aj súčasný hlavný kontrolór Štefan Marušák, ktorému sa funkčné obdobie končí v polovici januára 2020 a  miestny kontrolór mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves Milan Slezák. Informuje portál bratislavaden.sk.

Na Primaciálnom námestí vyrástol Vianočný les – stromčeky ozdobili deti z bratislavských základných škôl

Na Primaciálnom námestí v piatok 6. decembra opäť vyrástol Vianočný les! Stromčeky, ktoré sa na verejnom priestranstve nachádzajú, vyzdobili deti z 24 bratislavských materských, základných a umeleckých škôl. Autori ozdôb tej najkrajšej jedličky budú vyhlásení a odmenení vo štvrtok 12. decembra na Františkánskom námestí. Je medzi nimi aj stromček ozdobený žiakmi zo ZŠ I. Bukovčana. Píšu Bratislavské noviny.

Kauza zastreleného starčeka sa vracia na prvostupňový súd

Prípad dôchodcu Gejzu K., ktorého na začiatku tohto roka Okresný súd Bratislava IV oslobodil spod obžaloby z minuloročnej vraždy jeho priateľa v Devínskej Novej Vsi, rovnako dôchodcu Milana I., sa vracia naspäť na prvostupňový súd. Krajský súd v Bratislave vyhovel odvolaniu prokurátora a napadnutý rozsudok zrušil v celom rozsahu a vec vrátil súdu prvého stupňa na ďalšie konanie a rozhodnutie. Píše denník SME.

Škoda CitigoE iV: Elektromobil z „DeNVeru“

Koncom novembra zišiel z výrobnej linky koncernu Volkswagen v Devínskej Novej Vsi, prvý elektromobil Škoda CitigoE iV. Na predmestí hlavného mesta, prezývaného aj „bratislavský DeNVer“, sa tak bude vyrábať druhé vozidlo bez emisií po malom elektromobile VW e-up! Informuje portál automagazin.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Tento týždeň sa bude schvaľovať rozpočet Devínskej Novej Vsi aj celej Bratislavy. Primátor Matúš Vallo predkladá návrh na zvýšenie daní z nehnuteľností. Môžeme navštíviť viacero podujatí s vianočnou tematikou. Juraj Dedinský vám priblíži krásy Macedónska. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 007 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *