Devínska Nová Ves od 15. 4. 2019 do 21. 4. 2019

Ján Žatko

Máme za sebou Veľkonočné sviatky. Miestne zastupiteľstvo rozdelilo dotácie a na Kolónii sa rozbiehajú dve petície. To všetko sme zažili počas uplynulého týždňa. Viac sa dozviete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Miestne zastupiteľstvo schválilo dotácie

Miestne zastupiteľstvo Devínska Nová Ves schválilo dotácie z rozpočtu mestskej časti pre právnické osoby vyvíjajúce verejnoprospešné aktivity na území mestskej časti. Boli schválené v štyroch oblastiach – šport, kultúra, sociálna oblasť a životné prostredie. Jednotlivé žiadosti už prvýkrát posudzovala aj novozriadená Komisia pre dotácie.

Kolónia rozbieha naraz hneď dve petície

O tak trochu zabudnutej časti Devínskej Novej Vsi s názvom Kolónia som už na tomto blogu písal viackrát. Naposledy v súvislosti s prípravou výstavby nového sídliska Slnečný vrch. Najnovšie sa obyvatelia Kolónie rozhodli pripomenúť svojim voleným zástupcom problémy, ktoré ich trápia rozbehnutím dvoch petícií. Jedna sa týka práve spomínanej výstavby Slnečný vrch. Druhá tiež súvisí s novou výstavbou a týka sa požiadaviek občanov v oblasti dopravy.

Ježiš Kristus zomrel a vstal z mŕtvych

Ježiš Kristus zomrel a vstal z mŕtvych. Túto pravdu kresťanskej viery si pripomínajú každoročne počas Veľkonočných sviatkov milióny kresťanov na celom svete. Veľká noc je najdôležitejším kresťanským sviatkom. Pred rokom som tento sviatok prežíval trochu inak ako v minulosti. Bol som totiž ešte stále plný dojmov z púte po Svätej zemi, z púte po Ježišových stopách. A tie silné dojmy vo mne zostali aj dodnes.

Veľkonočné tradície v Devínskej Novej Vsi

Tak ako inde na Slovensku, aj v Devínskej Novej Vsi sa zachovávali tradície spojené s významnými sviatkami. Veľkonočné tradície zachytáva vlastivedná monografia Devínska Nová Ves, ktorú zostavil Viliam Pokorný a kolektív a vydala ju mestská časť Devínska Nová Ves v roku 1995. Nasledujúci text z uvedenej publikácie zostavila Zita Škovierová.

Ešte raz veľkonočné tradície

Máme tu najväčšie kresťanské sviatky, spomienku na ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Tieto sviatky sú spojené okrem svojho duchovného rozmeru aj s ľudovými tradíciami. K nim neodmysliteľne patrí aj veľkonočná šibačka a oblievačka. A aj keď už na Veľkonočný pondelok nevidno na uliciach zástupy mladých chlapcov s korbáčmi ako kedysi, predsa len veľkonočné tradície v Devínskej ešte stále  žijú.

Magazín DTV nás 17. 4. 2019 informoval o

S ornitológmi za vtáctvom Devínskej Kobyly – Exkurzia

Ornitológovia pozývajú deti aj dospelých na exkurziu spojenú so sledovaním zaujímavých druhov dravcov, exotických včelárikov a mnohých ďalších operencov. Sú pripravené dve trasy – pre rodiny s menšími deťmi a pre ostatných účastníkov. Exkurzia začína v sobotu 11. mája 2019 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi po ulici Slovinec). Pozýva portál dravce.sk.

Projekt Devínka je takmer dokončený

Na východnom okraji Devínskej Novej Vsi sa k dokončeniu blíži rezidenčný projekt Devínka, za ktorým stojí spoločnosť Metrostav Slovakia, a.s. Obytný súbor s netradičným tvarom vzniká v lokalite, kde sa v poslednom období začína výraznejšie koncentrovať výstavba, a ktorá vytvára prechod medzi zástavbou mestskej časti a okolitým prírodným prostredím. Informuje portál Yes In My Bratislava.

Vedeli ste, že v Devínskej Novej Vsi sa nachádzajú tieto fortifikačné pevnosti? Pozrite sa s nami na ne

V Devínskej Novej Vsi sa nachádza niekoľko fortifikačných pevností. Ak neviete, čo znamená slovo fortifikačný, podľa slovníka je to opevnenie. Ide teda o stavbu, ktorá chráni pred útokom. Pozrite sa s nami na fotografie fortifikačných pevností, ktoré môžete nájsť v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Prináša portál bratislavaden.sk

Na Poniklecovej ulici v Devínskej Novej Vsi budú prebiehať rekonštrukčné práce

Bratislavská mestská časť Devínska Nová Ves oznámila prostredníctvom svojej webovej stránky, že začína s rekonštrukciou Poniklecovej ulice. Ako sa píše na webe, rekonštrukčné práce, ktoré sa týkajú opravy chodníka na Poniklecovej ulici, konkrétne na ľavej strane, sa začínajú 24. apríla 2019. Informuje portál bratislavaden.sk.

Aj štátne základné školy vyučujú odborné predmety v nemeckom jazyku

Výučba nemeckého jazyka už od ranného veku bola predstavená širokej verejnosti na Dni otvorených dverí na Základnej škole Ivana Bukovčana v Devínskej Novej Vsi. Tento koncept výučby bol zavedený Nadáciou Volkswagen Slovakia pred deviatimi rokmi a neustále sa rozširuje a prehlbuje. Informuje portál touchit.sk.

Ako excentricky žil, tak aj excentricky zomrel: Rudolf Sloboda svoju tvorbu zakopával aj pálil

Slovenská literatúra 20. storočia by bola bez jeho mena ako zvon bez srdca. Neznášal cestovanie, no v hlave obehol celý svet. Zobral si manželku trpiacu na schizofréniu, býval s ňou i dcérou skromne v záhradnom domčeku v Devínskej Novej Vsi, kde márne túžil po uznaní domácich a životom ho sprevádzal alkohol. No svoju originálnu pečať vtisol pod viac ako dve desiatky kníh, dve divadelné hry a viacero filmov. Ako excentricky žil, tak aj excentricky zomrel. Obesil sa na retiazke od bicykla. Na Ruda Slobodu spomína portál hnonline.sk

Devínska Nová Ves očakáva

V sobotu sa môžete vybrať na turistiku, na kultúru alebo privítať jar na Samových hrách. O tom, čo nás počas tohto týždňa čaká sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 890 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *